Sport

Labdarúgás: betöltötte a nyolcadik ikszet a SZVSE-stadion

Labdarúgás: betöltötte a nyolcadik ikszet a SZVSE-stadion

2017. augusztus 21., hétfő
Labdarúgás: betöltötte a nyolcadik ikszet a SZVSE-stadion
szvse_palya11_gs

Idén nyolcvan éve, hogy átadták a SZVSE-stadiont: Szeged jelenleg egyetlen, NB-s mérkőzések rendezésére alkalmas létesítménye a jövőben jelentős beruházással bővülhet.

1937-ben adták a Szegedi Vasutas stadionját, az angol stílusban épült létesítményben a második világháború idején játszották az első élvonalbeli mérkőzést, elsőként 1941-ben. Az elmúlt években többször a városban játszott legmagasabb osztályú mérkőzéseknek adott helyet: korábban a Szeged 2011 otthona, míg az előző kiírásban a SZEOL SC hazai pályáját jelentette az NB II-ben a Vasutas-stadion – utóbbi csapat a 2017-18-as szezonban is az Izabella híd lábánál játssza hazai találkozóit, hiszen az MLSZ NB III-ra vonatkozó feltételeinek, azon belül is többek között a fedett lelátó meglétének a városban csupán ez a stadion felel meg. "Hét-nyolc évvel ez előtt sokkal rosszabb állapotban volt a létesítmény. A városvezetés úgy látta, nincs szükség erre a stadionra, elég nagy nyomás helyezett az egyesületre azért, hogy szűnjön meg a stadion. Erre ki is dolgoztak egy koncepciót, hogy a sportolóink menjenek át a szerintem akkor is tele lévő SZEOL-stadionba, az más kérdés, hogy a Felső Tisza-parti létesítmény állapota akkor is siralmas volt, ahogy most is. Ekkor, vezetésemmel ellenálltunk a városi és a hozzá kötődő vállalkozói akaratnak, a stadion helyén most két áruház lenne” – mondta el portálunknak a jubileum alkalmával

Szokol Lajos

, a SZVSE elnöke. A klubvezető hozzátette, akkoriban tudtuk nélkül előszerződéseket kötöttek a területükre, ami kizárólagosan az egyesületé volt - ennek a fellépésnek köszönhető, hogy még van stadion, és volt lehetőség arra, hogy a városban NB II-es meccseket lehetett játszani, mert ezt Szegeden sehol máshol nem engedélyezik.

„Jellemző a városra, mint gazdára, hogy a városi stadion műszaki, biztonsági okokból alkalmatlan: nem a futballpálya mérete, hanem a többi körülmény miatt.

A jelenlegi klubvezetés őrizte meg a stadiont, és kijött egy olyan, már aláírt szerződésből, amelynek értelmében a SZVSE-pálya felszámolásra került volna" – hangsúlyozta Szokol Lajos. Ami a SZVSE labdarúgó-szakosztályát érinti, Szokol Lajos úgy látja, a Szeged 2011-Grosics Akadémia és a SZEOL SC között dől el, hogy ki a város első csapata, a vasutasok semmiképpen sem gondolkoznak abban, hogy megyei szint fölé menjenek. Céljaik között az utánpótlásban való, minél szélesebb rétegben elért eredmény szerepel elsősorban, e mellett pedig valamilyen együttműködést találnának Szeged első számú futballcsapatával. „Nincs meg az a szponzori és anyagi háttér, hogy egy felnőttcsapatot felfuttasunk, különösen úgy, hogy a város másik két egyesületének ugyanez a célja, nem mellesleg lényegesen előrébb is tartanak nálunk" – mondta a SZVSE megyei I. osztályban szereplő csapatáról Szokol Lajos. Megjegyezte, korábban társadalmi munkában, összefogással jelentősen javítottak az épület állagán. E mellett négy, új műfüves pálya is épült a halálos ítéletük kimondása után. Az atlétika pályán egy méteres fű volt, most pedig edzéseket tartanak rajta – bár állaga korszerűtlen.

Olcsó és komfortos

szvse_latogatas19_gs

Januárban Orbán Viktor a Modern Városok program szegedi állomásán

bejelentette

: a városban egy atlétikai centrum létesül, hiszen ahogyan a miniszterelnök is fogalmazott: „sportfejlesztésnek egyetlen szakosztály sem lesz vesztese Szeged városában.” – így a Felső Tisza-parti stadion helyére tervezett kézilabda-aréna által otthonát vesztő atléták sem maradhatnak otthon nélkül. Korábban a SZEGEDma.hu-nak a Magyar Atlétikai Szövetség elnöke,

Gyulai Miklós elmondta

, az új atlétikai centrum esetében két helyszín jöhet szóba, az egyetemi terület mellett a SZVSE-pálya. Ennek kapcsán a Vasutasok elnöke kifejtette, a baloldali vezetés megosztott a témában. „Nagy része közömbös, van, aki ellene, míg kis része támogatná, hogy a SZVSE-stadion területén létesüljön ez a centrum.

Márton Anita

az olimpiára és a világbajnokságra is a SZVSE létesítményeiben és pályáin készült fel” – nyilatkozta Szokol Lajos. A klubelnök meglátása szerint amennyiben a SZVSE-stadion területén épülne fel az új létesítmény, úgy szükség lenne a salak műanyagra való lecserélésére, egy nyolcsávos futópálya kialakítására, valamint a dobó szakág számára szükséges biztonsági felszerelésekre ahhoz, hogy akár nemzetközi dobóversenyt is lehessen rendezni. Mindenképpen kellene egy 60, de inkább 80 méteres futófolyosó, ami által a futók téli edzése lenne biztosított, ezen kívül véleménye szerint egy tornacsarnok is elférne. „A jelenlegi öltözők 40-50 évesek, ahol pillanatnyilag fűtés sincs, így egy korszerű fűtésrendszert kellene kialakítani, valamint napelemes, energiatakarékos rendszert kellene építeni, ez a későbbi fenntartás miatt lenne fontos. A mostani, korszerűtlen rendszer fenntartása nagyon szűkösen számolva 30 millió forint körül van: ennek a létesítménynek a fenntartása 50-60 millió forint körül kellene, hogy legyen, beleértve a közüzemi díjakat és a karbantartást. Az atlétikai centrum rendelkezésre állhatna az iskolai testnevelés számára, a SZVSE-pályát legalább 15-20 általános és középiskola tudja elérni tömegközlekedési eszközzel közvetlenül, így reggeltől délutánig a tömegsporté, délutántól pedig az élsportolók és a szabadidősport vehetné birtokába. Az élsport mellett rengetegen járnak mozogni, mi ezért nem kérünk díjat. Egy korszerű létesítmény esetén nőhetne ez a létszám, és az utánpótlás is szélesebb lehetne.

Eperjesi László

kezei alatt olyan műhelymunka zajlik, ami országos szinten eredményes: évtizedekig a szombathelyi dobóiskoláé volt a hegemónia, most a SZVSE-s dobószakág megelőzte a szombathelyit.

Ész érvekkel mindezek azt mutatják, hogy a SZVSE pályán kellene megvalósítani ezt az atlétikai centrumot

– sorolta Szokol Lajos. Hozzátette, bármilyen szakági atlétát beleszámítva, a sportolók meghatározó része a SZVSE-pályán edz, e mellett a körtöltésen belül nincs olyan terület, ahol egy ekkora létesítményt ki lehetne szakítani. Az egyetemi területről, azaz a volt orosz laktanyáról kifejtette, egy lokálpatrióta nem mondhatja azt, hogy kint a város szélén létesítsenek egy ilyen pályát, ami Szeged város verseny, szabadidő és diáksportját szolgálná. „Meglátásunk szerint a SZVSE-pálya a legolcsóbb és a legkomfortosabb megoldás. Álságos érvként szokták használni, hogy a SZVSE pálya nem állami tulajdon, és az állam nem ruház be magántulajdonba. Mi szívesen kötünk bármilyen szerződést az állammal, ahol az állam úgy érvényesíti az érdekeit, ahogy akarja - mi nem ragaszkodunk a tulajdonhoz sem” – jelentette ki a SZVSE elnöke.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.