Sport

Legális teljesítményfokozás

Legális teljesítményfokozás

2014. augusztus 31., vasárnap
Legális teljesítményfokozás
utc_logo

Adott sportág technikai és taktikai elemeinek magas szintű ismerete és alkalmazása mellett a sportolók számára fontos kérdés, hogy a rendszeres edzés mellett hogyan tudják teljesítményüket még tovább fokozni. A World Anti-Doping Agency (WADA) és hazai „leányvállalata”, a Magyar Antidopping Csoport rendszeresen frissíti azoknak a biológiai beavatkozásoknak és kémiai anyagoknak a listáját, melyek tiltottak egy sportoló számára. Habár ezek az illegális teljesítményfokozó eszközök gyorsan és hatékonyan növelhetik a sportteljesítményt, alkalmazásuk számos veszéllyel, mellékhatással is jár. A doppingvizsgálatokon fennakadó sportolót a megfelelő törvényi szabályozások alapján büntethetik a versenysporttól való rövidebb, hosszabb, vagy akár végleges eltiltástól egészen a szabadságvesztésig. A doppinghasználat hosszútávon a fizikai és mentális egészséget is veszélyezteti. És akkor még nem is említettük a „fair play”-t! Ezzel szemben a sportolók legális teljesítményfokozókhoz is folyamodhatnak. Sőt, a kiemelkedő eredmény eléréséhez szükséges is az alkalmazásuk, legyen szó sajátos sporttáplálkozásról vagy speciális edzés- és relaxációs módszerekről. Élsportolók esetében ugyanis egy centiméterért, egy tizedmásodpercért a legapróbb mozzanat is számít. Cikkünk a legális teljesítményfokozás kulisszatitkaiba nyújt betekintést.

A teljesítmény fokozása érdekében az első és legfontosabb dolog, hogy kihozzuk magunkból azt a maximumot, amire aktuálisan képesek vagyunk. Ezért ki kell küszöbölnünk minden teljesítménycsökkentő tényezőt, a vírus- és bakteriális fertőzéseket, a leghétköznapibb betegségeket, a náthát, a vérszegénységet vagy épp a vashiányt. Ezek ugyanis azok a tényezők, amelyek elsőként vetik vissza a teljesítményt.

elelmiszer

A teljesítményfokozáshoz elengedhetetlen az is, hogy csökkenjen a sérülések veszélye, illetve a sportolók sérülések utáni regenerálódási ideje. Lényeges megjegyezni, hogy gyakran edzésen vagy versenyen kívül történnek a sérülések. Egy „aktív pihenés” céljából űzött másik sporttevékenység során, például mikor egy sífutó elmegy a barátaival egy kicsit kosárlabdázni. A sportolók felkészülését gyakran dietetikus is segíti. Segítségükkel a sportolók akár személyre szabott étrendet is kaphatnak. Ugyanis egy sportolónak sportágtól, évszaktól, edzés vagy versenyidőszaktól függően más és más minőségű és mennyiségű táplálékra van szüksége. A táplálékok megválasztása mellett a vitaminok, a legális táplálék-kiegészítők valódi teljesítményfokozást lesznek lehetővé. A megfelelő táplálkozásnak – az edzésprogram mellett – lényeges szerepe van a testsúlyszabályozásban is. Egy sportoló teljesítményét ugyanis fokozhatja, ha a testsúlya és testének zsír–izom aránya mindinkább megközelíti a sportágának megfelelő ideálist. A testsúlyszabályozás célja lehet a fogyás, a tömegnövelés vagy az arányosítás. Fogyási szándék esetén a sportoló odafigyel arra, hogy a test zsírtartalma és ne az izommennyisége csökkenjen. Nem a gyengülés a cél. Tömegnöveléskor és arányosításkor az izom mennyiségének fokozása a cél, nem zsírból akar többet raktározni a sportoló. A testsúlyszabályozás során gyakran előforduló hibákra érdemes felhívni a figyelmet, mert ezek rontják a teljesítményt. Nem szabad gyorsan, drasztikusan megkezdeni egy fogyókúrát! A fogyasztás nem járhat éhezéssel! Kerüljük az egyoldalúan összeállított étrendet, a divatdiétákat! Ne használjunk egészségkárosító fogyasztószereket, étvágycsökkentőket! A testsúlyszabályozás edzésprogramja során kerüljük a túlterhelést és a téves koncepciókat! Például a kora reggeli, éhgyomorra végzett edzés nem okoz hatékonyabb fogyást, gyenge edzéshatást eredményez és sérülésveszélyes! A magashegyi - azaz 1500 méter fölötti – hosszabb idejű tartózkodás, konkrétan a magaslati edzés ugyancsak legálisan segítheti a teljesítmény fokozását. Nem véletlenül edzőtáborozik a Real Madrid labdarúgócsapata minden szezonkezdet előtt egy kis osztrák hegyi faluban. A magaslati edzés lényege, hogy a tengerszinttől felfelé csökken a levegő oxigéntartalma, és ehhez a szervezet megpróbál alkalmazkodni. Ilyenkor a vérben megnő az oxigén szállításához szükséges vörösvértestek mennyisége, ami növeli a teljesítményt. Ez a változás mintegy 10-14 napos magaslaton való tartózkodás után következik be. Ez az állapot, a megszokottnál jobb oxigénszállítás a hegyről történő távozás után is megmarad addig, amíg működőképesek és le nem bomlanak a magaslaton képződött vörösvértestek.

futballpalya

A magaslati edzéshez hasonló teljesítményfokozó eredményt lehet elérni a hypoxia sátorral, amelyben mesterségesen csökkentik az oxigén mennyiségét. Egyik hátránya, hogy a szerkezet rendkívül hangos, így nem lehet benne pihenni, aludni. A másik, hogy napi 16-20 órát kellene benne tartózkodniuk a versenyzőknek, hogy valódi eredménye legyen. A sportolók növekvő teljesítményének fontos pillére a megfelelő pihenés. Pihenés nélkül inkább romlani fognak a sporteredmények. Passzív pihenés az olvasással, TV nézéssel, zenehallgatással „fűszerezett” heverészés is, de még hatékonyabb az alvás. Leghatásosabb a 8-10 óra, megszokott környezetben történő, rendszeres éjszakai alvás, melyet spontán ébredés követ. Az aktív pihenés is jótékony hatású. Ilyenkor olyan mozgásformát érdemes választani, ami a versenysportunktól nagymértékben különbözik. Sőt, lehetőleg más közegben végezzük ezt a mozgást. Egy labdarúgó, vagy kerékpáros számára jó választás például az úszás. Természetesen olyan sportágat válasszunk pihenésként, mely szórakoztat, de ne essünk túlzásokba, sem az aktív pihenés intenzitását, sem időtartamát tekintve! Edzőtáborok, sorozatterhelések esetén nem biztos, hogy kielégítő az a regeneráció, amelyet a passzív, illetve az aktív pihenés nyújtani tud. Ilyenkor további relaxációs lehetőségeink is vannak. Ilyen a sokféle masszás típus, a szauna, a gőzfürdő.

relax

Reméljük, hasznos tippekkel járultunk hozzá fizikai teljesítményének fokozásához. Eredményes sportolást kívánunk!

A sajtócikk „Az Újszegedi Torna Club Komplex Egészségre nevelő és szemléletformáló programja az U12-19 és felnőtt korosztály részére” című pályázat (Projektazonosító: TÁMOP-6.1.2-11/1-2012-1043) „A lakosság rendszeres testmozgását elősegítő szabadidős programok megvalósítása, melyek hangsúlyt helyeznek az energia-egyensúlyra - kivéve: technikai sportágakkal, extrémsportokkal, versenysporttal összefüggő programok”témakörében került megjelentetésre.

utc_lablec
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.