Sport

Sikerrel mutatkoztak be a sportágválasztón a szegedi barantások + FOTÓK

Sikerrel mutatkoztak be a sportágválasztón a szegedi barantások + FOTÓK

2013. október 17., csütörtök
Sikerrel mutatkoztak be a sportágválasztón a szegedi barantások + FOTÓK
baranta_005_ia

A közelmúltbeli III. Szegedi Nagy Sportágválasztón nagy sikerrel mutatkoztak be a hagyományos magyar harcművészet helyi képviselői.

"A baranta régen harcra, hadjáratra való felkészülést jelentett. Létezett a honfoglalás korában a Baranta Had, amely kiváló harcosokból állt, akik erkölcsileg és morálisan is kitűnőek voltak - ők őrizték a törvényeket és az igazságot. Mai értelemben a baranta hagyományos magyar harcművészet, melynek mozgásanyaga a magyar kultúrából, például néptánc, eszközös tánc, képi és írott források stb. merít" - mutatta be a szeptember közepi sportágválasztón a nem mindennapi tevékenységet

Kerezsi Réka

, a

Kézér Dávid

vezette, 2010 óta működő Szeged Baranta Csapat tagja. Réka egyébként "civilben" gyógyszerész hallgató a Szegedi Tudományegyetemen, s a barantát mint meghirdetett egyetemi kurzust vette fel még két és fél évvel ezelőtt. "Nagyon megtetszett, azóta is foglalkozom vele. Korábban is érdekelt hasonló tevékenység, úgy érzem, ebben megtaláltam önmagam" - közölte érdeklődésünkre.

baranta_001_ia

A kisstadionbeli nagyszabású rendezvényen igen népszerűnek számított baranta, különböző korosztályok ismerkedtek egyes elemeivel. Miközben odébb bőszen pattogott a karikás ostor, addig elől gyerekhad ragadta meg a gyakorlószablyákat, s esett egymásnak szinte azonnal. "Nagyon népszerű a szablyás vívás, és a különböző csatajelenetek gyakorlása. A gyerekek felkapják a műanyag csőből készült szablyát és csépelik egymást azonnal" - mesélte a leendő gyógyszerész hölgy, de gyorsan hozzá is tette: szerencsére nem szokott sérülés történni, hiszen a gyerekek is vigyáznak egymásra. "A bemutatók mindig balesetvédelmi oktatással kezdődnek egyébként is, nem kapják csak úgy a kezükbe a szablyát a lurkók" - emelte ki.

baranta_004_ia

Nem csak a baranta összetett harcművészet, de az arzenál is változatos. "Harcolunk több hagyományos fegyverrel: szablya, kard, lándzsa, karikás ostor, s persze van íjászat is. Ráadásul mindez történhet gyalogosan vagy lovon, a baranta e két szakágának megfelelően" - közölte Kerezsi Réka, megjegyezve, a lovas birkózás különösen látványos tud lenni. Természetesen a hagyományőrzés nem olcsó mulatság, s a baranta, mint hagyományos harcművészet sem az. "Ha akad eredeti fegyver, azokkal bemutatózunk, de általában csak imitációkkal, hiszen az eredeti eszközök nem olcsók" - mutatja be a fegyverzetet egy fokos, szablya, csatabárd trió alkotta gúla szomszédságában a bordó fegyverkabátba öltözött barantás lány: a műanyagcső-szablyák mellett fa botok imitálják a kardokat - e kettő a legnépszerűbb - ám a háttérből jövő ostorpattogás kétségtelenül valódi.

baranta_007_ia

Szemléletmód, nem hagyományőrzés

"A fegyverkabát sem teljesen eredeti" - mutatta a tépőzárat Réka, de hamar kiderül, nem is az a cél, hogy a felszerelés teljesen autentikus legyen. "A baranta nem hagyományőrzés, nem törekszünk arra, hogy minél élethűbb és minél 'korhűbb' eszközöket használjunk - barantázni lehet három bottal is. A fegyverkabát is több kor jegyeit viseli magán, nem is kell autentikusnak lennie. Nem a komoly történelmi ruházat vagy a lovagi páncél a lényeg" - hívta fel a figyelmet. "Igyekszünk mindenki, minél szélesebb csoport számára elérhetővé tenni a barantát, hogy minél többen megismerkedhessenek vele. A célunk az, hogy a hagyományokat, népszokásokat tovább éltessük, vagy éppen újjáélesszük és továbbadjuk, kiegészítve a saját tapasztalatainkkal. Ránk az evolucionista - más szóhasználatban keleti - szemléletmód a jellemző, ellentétben a hagyományőrzők partikuláris (nyugati) szemléletével. A hagyományőrzők általában kiragadnak egy adott korszakot a történelemből, úgy öltöznek, úgy harcolnak, ahogy az le van írva a történelemkönyvekben. A keleti gondolkodásmód ennél sokkal életszerűbb, hiszen a hagyományt élőként kezeli, ami folyamatosan változik, alakul. Ezt a nézetet valljuk mi is, ezért láthatnak nálunk műanyag csőből készült szablyát és tépőzárat a fegyverkabáton az érdeklődők" - fejtette ki. Ha valaki kedvet érez a baranta kipróbálása iránt, érdeklődhet a Szeged Baranta Csapat vezetőjénél,

Kézér Dávidnál

lehet a kezer.david@gmail.com e-mail címen vagy a 06-30/622-25-11-es telefonszámon. A szegedi barantásokról további információk

honlapjukon

is elérhetők. Zajlik utánpótlás toborzása is! Folyamatban van a gyermekcsapat szervezése is, várják az érdeklődő gyerekek jelentkezését 7 éves kortól.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.