Olimpia: Deák Nagy kiesett, Varga és Hirling 11. lett + FOTÓK
2012. augusztus 4., szombat
Kevés magyar sikert hozott a szombat délelőtt a XXX. nyári olimpia játékokon, Londonban: Deák Nagy Marcell futónk nem jutott döntőbe, triatlonistánk bukott, a Varga, Hirling kétpárevezős a B döntőben végül a 11. helyen zárt.
Deák Nagy Marcell nem jutott tovább 400-on, Farkas Györgyi a 25.
A Olimpiai Stadionban a második napon is telt ház, azaz 80 ezer néző előtt kezdődtek a küzdelmek. A Helsinkiben rendezett, júniusi Európa-bajnokságon ezüstérmes
Deák Nagy
a nyolcas pályára került a hatodik futamban, itt indult többek között a címvédő amerikai
Lashawn Merritt
is. A 20 éves Deák Nagy 45.52 mp-es országos csúcsánál hárman is jobb idei eredménnyel rendelkeztek, így a gödöllői atlétának kiválóan kellett teljesítenie a továbbjutáshoz. A hét futamból az első három helyezettek mellett a további három legjobb időt elérő folytathatta a középdöntőben. Deák Nagy a tőle megszokott egyenletes tempóban kezdett, miközben Merritt féltávnál feladta a versenyt. A célegyenesbe a magyar atléta negyedikként fordult, s egy darabig úgy tűnt, be tudja fogni az előtte futó brit
Conrad Williamst
. Végül öt századdal lemaradt a továbbjutó helyről, s 46.17 mp-cel búcsúzni kényszerült. "Nem tudtam mit kezdeni ezzel a nyolcas pályával" - nyilatkozott elkeseredetten az első olimpiáján szereplő, junior világbajnok Deák Nagy Marcell.
Az első nap után 29. Farkas Györgyi távolugrásban 5,88 méterrel kezdett szombaton, majd másodikra csak 5,45 m következett, de harmadikra sikerült hat méter fölé kerülnie, a 6,07-es ugrásért pedig 846 pontot kapott. A 27 éves sportoló összetett verseny során még nem ért el ilyen jó távolugró eredményt, ennél jobbat korábban csak egyéni viadalon tudott. Farkas öt szám után 4367 ponttal előrelépett a 25. helyre. A hétpróbázókra szombaton délelőtt még a gerelyhajítás, majd az esti programban a 800 méteres futás vár.
Kovács az 51. női triatlonban
Kovács Zsófia az 51. helyen végzett a női triatlonosok szombati versenyében a londoni olimpián. A címvédő, hazai közönség előtt szereplő Helen Jenkins végül ötödik lett. Az 55 induló az 1500 méterest úszást a Hyde Parkban található Serpentine-tóban teljesítette, ahol a hosszútávúszást is rendezik majd. A 40 km-es kerékpározás innen indult, az út a Buckingham Palotáig tartott, ezt a közel 6 km-es kört kellett hétszer megtenni. A 10 km-es futás szintén a Hyde Parkban volt, a pálya mellett több tízezren szurkoltak. Az időjárás nem volt kegyes az indulókhoz: a rajtnál még csepegett az eső, a víz 19, a levegő 17 fokos volt. A 24 esztendős Kovács - aki tavaly az U23-as vb-n ezüstérmes volt - egy nagy csoporttal együtt érkezett meg az úszásról, az 50. helyen jött ki a vízből, és a 47. helyen kezdte meg a kerékpározást. A pekingi bronzérmes, kétszeres világbajnok (2009 Gold Coast, 2010 Budapest) ausztrál Emma Moffatt kiszállt, így egy éremesélyessel kevesebb maradt a mezőnyben. Az úttest csúszós volt a korábbi esőtől, így több bukás is előfordult. A bringázás alatt kisütött a nap, a tavaly felnőtt Eb-n hetedik gyöngyösi triatlonos pedig az utolsó előtti csoporttal tekert együtt. Aztán öt körrel a vége előtt ő is hatalmasat esett az egyik kanyarban, de folytatta, de már csak az utolsó bolyban. Az élen lévők 5-6 perccel jártak előrébb. A futást az Agria KTK versenyzője hivatalosan a 46. helyen kezdte, hátránya az élcsoporttól 5:41 perc volt. Kovács végül 51. lett, míg az aranyéremről célfotó döntött a svájci Nicola Spirig és a svéd Lisa Nordén között az előbbi javára. "Ennél jobb eredményre számítottam az első olimpiámon, de sajnos nagyot estem az egyik kanyarban" - mondta Kovács Zsófia az MTI-nek. "A nálam rutinosabb versenyzők a gyakori iramváltásokkal szétrángatták a mezőnyt, így nem is volt esélyem felérni az élmezőnyre a bukásom után. Pedig biztos voltam benne, hogy a mezőny első harmadában végezhetek. Mivel a kerékpár nem rongálódott meg, folytattam a versenyt, de úgy voltam vele, csak biztonságosan érjek végig. A futásnál is fájt a lábam. Sajnálom, hogy ennyi sikerült." Női triatlon Olimpiai bajnok: Nicola Spirig (Svájc) 1:59:48 ó 2. Lisa Nordén (Svédország) 1:59:48 3. Erin Densham (Ausztrália) 1:59:50 ...51. KOVÁCS ZSÓFIA 2:10:39
Tizenegyedikként zárt a Hirling, Varga evezős duó
A könnyűsúlyú kétpárevezősök között érdekelt Hirling Zsolt, Varga Tamás kettős ötödik lett szombaton a B döntőben, így összesítésben a 11. helyen fejezte be a londoni olimpiát. A magyar duó féltávnál, 1000 m-nél még a negyedik pozícióban haladt utolsó pályáján, a hajrában azonban nem tudott erősíteni, s visszaesett. "Nagyon nagy eredmény volt Zsoltéktól az olimpiai szereplés kiharcolása májusban. Az itt nyújtott teljesítményük messze felülmúlja a négy évvel ezelőtti, pekingit, mindezt úgy, hogy Zsolt három évet kihagyott a felkészülésből. Ez nagyon nagy szó!" - értékelt Székely Balázs szövetségi kapitány. "Olyan csapatokat utasítottak maguk mögé, mint a kanadai, az ausztrál és a kínai, pedig ezeknél a felkészülés feltételei jóval jobbak a hazainál. Csak gratuláció illeti a fiúkat. Technikailag tökéletesen kidolgozott pályákat láttunk, csak erőnlétbeli különbségeket tudtam felfedezni a többi csapat és a mieink között." A szegedi Dani Zsolt edzette kettős harmadszor szerepelt az ötkarikás játékokon: Athénban a pontszerző ötödik helyen végzett, majd 2005-ben világbajnoki, 2007-ben pedig Európa-bajnoki címet szerzett. Ezek után Pekingben csak a csalódást keltő 14. pozícióban zártak, utána szét is váltak, Hirling pedig jó időre abbahagyta az evezést. Tavaly ősszel ültek ismét össze, s májusban kiharcolták az olimpiai részvétel jogát. A másik magyar evezős egység, a kormányos nélküli kettesben indult Simon Béla, Széll Domonkos duó már hétfőn befejezte szereplését Londonban, 13. lett úgy, hogy egyetlen riválist sem sikerült megelőznie. Hétfőtől a kajak-kenusok - köztük a 13 magyar - veszik birtokba a brit fővárostól 40 km-re fekvő Eton Dorney központot. Olimpiai hírfolyamunk itt érhető el időrendi sorrendben!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.