Kajak-kenu: Kárász Anna Európa-bajnok, 13 aranyat nyertek a magyarok (FRISSÍTVE)

2012. július 15., vasárnap

Magyarország összesen 13 arany-, 9 ezüst- és 4 bronzérmet szerzett, ezzel toronymagasan megnyerte az éremtáblázatot és a nemzetek közötti pontversenyt is a portugáliai Montemor-o-Velhóban zajló az Ifjúsági és U23-as Európa-bajnokságon. Kárász Anna duplán is a kontinensbajnokok között!

Az Eb zárónapját aranyéremmel nyitotta a magyar válogatott. Az U23-as női négyesnek, vagyis az EDF Démász Szegedi VE ifjú tehetségének,

Kárász Annának

, valamint hajóstársainak,

Csipes Tamarának, Szabó Petrának

Vad Ninettának

sikerült az, ami remélhetőleg a felnőtt női négyesnek is fog az olimpián, presztízs-győzelmet arattak a németekkel szemben. Férfi ifjúsági K-1 500 méteren

Tótka Sándor

is győzött a következő versenyszámban. Pedig a 2 évvel ezelőtti ifjúsági olimpiai bajnok a hét elején még beteg volt, egy gyomorvírus miatt napokig nem tudott edzeni a 18 éves kajakos. A tegnapi 1000 méteres győzelme után

Dombvári Bence

500-on is nyerni tudott egyesben, az U23-as mezőnyben, német és spanyol riválisa előtt. A női U23-as K-1 500 métert pedig

Csipes Tamara

nyerte a német

Knorr Anne

előtt. Európa-bajnok lett a

Noé Bálint, Noé Milán

páros is az U23-as férfi kajak párosok között, mögöttük egy szerb és egy német egység fért fel a dobogóra. Ugyanebben a korosztályban nyert a magyar női kajakpáros is. Kárász Anna és Vad Ninetta német és fehérorosz riválisokat gyűrt le. Az utolsó 500 méteres döntőt is magyar páros nyerte U23-as női C-2-ben.

Baravics Gyöngyvér

Takács Kincső

több mint egy hajóval győzött az orosz és a fehérorosz duó előtt. A C-1 1000 után 500-on is ezüstérmet szerzett

Khaut Kristóf

az ifik között, néhány centivel ismét az ukrán

Altukhov

győzte le, akárcsak tegnap.

Lucz Dórát

is az a belga lány verte meg K-1 női ifi 500 méteren, aki tegnap. A magyar versenyző 1000 méteren ezüstérmes lett, ma csak bronzig jutott,

Peters

mögött a román

Iuliana

lett a második. Az ifi párosok döntői során két érmet szereztek a magyarok. Női K-2-ben ezüstérmes lett a

Szilágyi Anett, Somogyi Szilvia

duó a svéd egység mögött, női kenuban pedig harmadik lett a

Balla, Pogány

páros.

Újabb aranyeső 200 méteren

A hét elején még beteg volt, mégis minden számban nyerni tudott, amelyikben rajthoz állt Tótka Sándor. A 18 éves kajakos győzött egyesben 500-on és 200 méteren, a rövidebb távon párosban is aranyérmes lett

Gellai Tamás

partnereként. Vad Ninetta és Takács Kincső is aranyérmet szerzett 200 méteren. Vírusos gyomorrontás miatt a hét elején úgy tűnt, hogy Tótka Sándor talán rajthoz sem állhat az Ifjúsági és U23-as Európa-bajnokságon. Ehhez képest a versenyző 3 ifjúsági számban is aranyérmet szerzett Montemor-o-Velhóban. Délután először 200 egyesben győzött viszonylag könnyedén, majd Gellai Tamással nyertek K-2 200 méteren a németek előtt. "Az 500 métertől nagyon féltem, mert azért ahhoz a távhoz kell az állóképesség én pedig a hét elején nem nagyon tudtam edzeni" – nyilatkozta Tótka Sándor. "Az utolsó 200 méter már nagyon fájt a döntőben, miután beértem, 10 percig nem tudtam kiszállni a hajóból, annyira gyenge voltam. Délután viszont már semmi bajom nem volt, nem izgultam, tudtam, hogy a 200 méter bennem van, mert egész évben erre a távra készültem. Mindkét döntő jól sikerült, nagyon éreztem ezt a portugál pályát, annak ellenére, hogy borzasztó szeles volt." Aranyérmes lett Vad Ninetta is az U23-as női kajak egyesek 200 méteres versenyszámában. Neki is ez volt ma a harmadik győzelme, miután délelőtt nyerni tudott a női páros és a négyes tagjaként. A magyarok 13. aranyérmét Takács Kincső szerezte meg, aki az U23-as női kenusok között nyert 200 méteren német és cseh ellenfele előtt. Lucz Dóra ifjúsági NK-1 200 méteren ezüstérmet szerzett, a számot román Iuliana nyerte. A magyar versenyzőnek ez volt a harmadik érme egyesben ezen az Európa-bajnokságon, 1000 méteren ezüst-, 500-on pedig bronzérmet vehetett át. Az ifjúsági női kenusok között Lakatos Zsanett, az U23-as férfi kenusoknál pedig Lantos Ádám szerzett bronzérmet 200 méteren. Minden idők legjobb Ifjúsági és U23-as Európa-bajnoki szereplését produkálta a válogatott. Magyarország összesen 13 arany-, 9 ezüst- és 4 bronzérmet szerzett, ezzel toronymagasan megnyerte az éremtáblázatot és a nemzetek közötti pontversenyt is. Hüttner Csaba: "Ma 4 éve hunyt el Kolonics György, a földkerekség valaha élt egyik legnagyobb kenusa. A válogatott nevében a mai eredményeket az ő emlékének ajánlom. Megint bebizonyosodott, hogy van erős magyar kajak-kenu utánpótlás. Nagyon jól szerepelt az egész csapat, vasárnap összesen 11 arany-, 3 ezüst- és 4 bronzérmet szereztünk. Ki kell emelnem Tótka Sándor, Dombvári Bence és Vad Ninetta teljesítményét, a két fiú duplázni tudott egyesben, Ninetta pedig három olimpia számban nyert aranyérmet. Ifiben és U23-ban is, minden szakágban láttam kiemelkedő produkciókat, 13-13 érem volt a termés mindkét korcsoportban. Nagyon örülök annak is, hogy az utóbbi évek ifjúsági világbajnokai beépültek a felnőttek közé, ezt bizonyítja Dombvári Bence, Vad Ninetta, Farkasdi Ramóna, Kárász Anna és Noé Bálint produkciója, ők most már az U23-as mezőnyben szereztek aranyérmeket."

Nyolc magyar érem szombaton

A magyar versenyzők két arany- és hat ezüstérmet gyűjtöttek a szombati 1000 m-es döntőkben a portugáliai Montemor-o-Velhóban zajló ifjúsági és U23-as kajak-kenu Európa-bajnokságon. A hazai szövetség tájékoztatása szerint az idősebb korosztályban mindkét K-1-es szám magyar sikert hozott

Farkasdi Ramóna

és Dombvári Bence révén, a

Vasbányai Henrik, Devecseri Ádám

páros (C-2) és a

Hagymási Réka, Horváth Alexandra

duó - utóbbi ugyancsak az EDF Démász Szegedi VE versenyzője - (K-2) pedig másodikként ért célba. Az ifiknél Khaut Kristóf (C-1), Lucz Dóra (K-1), a