Sport

Péter Zoltán: "A női labdarúgással érdemes foglalkozni"

Péter Zoltán: "A női labdarúgással érdemes foglalkozni"

2011. szeptember 15., csütörtök
Péter Zoltán: "A női labdarúgással érdemes foglalkozni"

A Zala megyei Nagypáli ellen vívta legutóbbi bajnoki mérkőzését a Szegedi AK női labdarúgócsapata. A vendégek edzőjével, az egykori 28-szoros magyar válogatott Péter Zoltánnal beszélgettünk.

A fiatalabbaknak talán keveset mond, azonban akik emlékeznek a 80-as évek magyar labdarúgására, minden bizonnyal tudják kiről van szó, amikor a Nagypáli edzőjét emlegetjük. Az 1958. március 23-án született

Péter Zoltán

, a ZTE és a magyar válogatott egykori balhátvédje, 28-szor ölthette magára a címeres mezt, ez alatt négy találattal gyarapítva a nemzeti csapat góljainak számát. Ott volt az 1986-os mexikói világbajnokságon is, de kétségkívül egyik legemlékezetesebb megmozdulása az 1985. január 29-i NSZK–Magyarország mérkőzéshez fűződik, amikor a 48. percben, a német tizenhatos bal sarkáról eleresztett lapos,

kellemetlenül pattogó lövése

Schumachert becsapva a hosszú alsóban kötött ki – ezzel nyertünk 1-0-ra. De emlékezhetünk a lengyelek elleni 20 méteres,

óriási szabadrúgásgóljára

is 1987-ből, azzal alakult 3-2-re az 5-3 arányban megnyert hazai meccs. A szombati 2-0-s nagypáli győzelemmel végződött találkozó utáni beszélgetésünkkor elárulta, szép emléket őriz Szegedről is.

– Ha jól tudom, nem ismeretlen önnek a SZEOL-pálya…

– Valóban így van, hiszen csaknem napra pontosan 35 évvel ezelőtt (

szeptember 18-án lesz az évfordulója – a szerk.

), itt Szegeden, a Felső Tisza parton játszottam első NB I-es mérkőzésemet a SZEOL AK ellen a Zalaegerszegi TE színeiben. 1-0-ra vezetett a Szeged, amikor a második félidő közepén becseréltek, végül 1-1-re hoztuk a meccset.

– Ha megkérdeznénk az utca emberét, 10-ből 9-en valószínűleg nem tudnák merre keressék a térképen Nagypálit. Azt pedig szinte csak a legszakavatottabbak tudják, hogy a falunak NB I-es női labdarúgócsapata van…

– Nagypáli egy Zalaegerszeg közelében fekvő kis falu, mely nagyon szépen fejlődött az elmúlt másfél évtizedben. A csapat eredetileg a közeli Nagykutas együttese, azonban anyagi okokból az önkormányzat kérte meg Nagypálit, hogy vegye át az egyesületet, ez idén tavasszal történt. Helyi játékos jelenleg nincs is a keretben, ahogyan a faluban focipálya sem, viszont már épül egy modern, a feltételeknek megfelelő létesítmény, kihasználva a társasági adókedvezmény nyújtotta lehetőségeket. Egyelőre az egyik szomszédos faluban játszunk. Először ideiglenes MLSZ-engedéllyel Zalaszentivánon vívtunk egy hazai meccset, ott azonban az út mellett fekszik a pálya, és nincs elkülönítve. Nagypáli polgármestere,

Köcse Tibor

úr megkért, gondoljuk át, a környékünkön hol játszhatnánk a saját pályánk megépüléséig. Magam, ha időm engedi szeretek a környékbeli megyehármas meccsekre kilátogatni szurkolóként, így tetszett meg a vasboldogasszonyi pálya, s végül emellett döntöttünk. Néha a faluban oda is súgják nekem a helyiek, hogy ne építsük meg a sajátunkat, mert nagyon szeretnek kijárni a lányok mérkőzéseire.

– Hogyan került képbe ön mint a csapat edzője?

– Magam minden szinten a ZTE-hez kötődöm, másodedzőként dolgoztam az élvonalbeli csapatnál, irányítottam szinte az összes utánpótlás-korosztályt korábban. 2007-ben keresett meg

Vincze Sándorné

, az akkor még nagykutasi egyesület elnök asszonya, hogy lenne-e kedvem átvenni az NB I-be frissen feljutott csapat kispadját. Először nem akartam vállalni, mivel azt megelőzően egy hónappal szívinfarktuson estem át. Végül három hét rábeszélés után elvállaltam, s immár négy éve viszem a csapatot. Büszkén mondhatom, egyetlen percét sem bántam meg döntésemnek, mert konfliktusok ugyan adódnak néha – melyik sportágban nem? – de érdemes a lányokkal dolgozni, mert látszik rajtuk az akarat, a játék szeretete, s hogy szeretnének elérni valamit a labdarúgásban. Határozottan állíthatom, ahogyan már korábban is tettem: jelen pillanatban a magyar labdarúgásban a gyerekekkel és a hölgyekkel mindenképpen érdemes foglalkozni.

– Ha már általánosságban szóba került a magyar női labdarúgás: hol tartunk most? Milyen a női szakág helyzete jelenleg?

– Nagyon sokat fejlődött a magyar női labdarúgás, napjainkra már több olyan rutinos edző is van, aki tudja tanítani a lányokat a futballra – elég csak mondjuk Kiss Lászlóra, a női válogatott szövetségi kapitányára gondolnunk, őt aligha kell bemutatni. Ennek ellenére még mindig nagyon gyerekcipőben járunk, hiszen nagyon kevés támogatást kap a szakág. Ugyanakkor például az MTK szereplése a Bajnokok Ligája selejtezőjében – kevésen múlott a főtáblára jutásuk - is azt mutatja, hogy ígéretes jövő elé nézhet a sportág hazánkban is. Legutóbb épp velük játszottunk a 4. fordulóban otthon, 9-2-re ki is kaptunk tőlük – de akár úgy is fogalmazhatunk, hogy Nagypáli jobb mint az MTK által a BL-selejtezőn megvert lett Liepajas, hiszen ők 12-0-ra kaptak ki…

– Visszatérve zárógondolatként a bajnokságra: elég markánsan látszik, hogy két részre oszlik a mezőny, néhány csapat, mint az MTK, a Viktória, vagy a Femina nagyon erős csapatok, míg a többiek sokkal gyengébbnek tűnnek. Mi a nagypáli lányok elé kitűzött cél a szezonban?

– Célunk továbbra is első sorban a bennmaradás. Nagyon fiatal csapatunk van, akad példa rá, hogy 17 és fél éves átlagéletkorú együttessel álltunk ki. Ha ez a csapat együtt tud maradni, én úgy jósolom 3 vagy inkább 4 év múlva lehet belőle ütőképes alakulat, s akkor talán az első ötbe is bele tudunk szólni. Egy-két bravúreredmény persze mindig belefér. A tízcsapatos bajnokságban van öt nagyon erős, és négy-öt gyengébb csapat. Tavasszal úgy maradtunk benn, hogy három csapatot előztünk meg, köztük például az Újpestet. De az alapvető célkitűzésünk idén, hogy elkerüljük az utolsó két helyet. A sorsolás szeszélye folytán számunkra most kezdődött meg igazából a bajnokság, a Szeged elleni mérkőzéssel, hiszen a felsőházba kerülő csapatok elleni eredményeket törlik az alsóházi rájátszás kezdetekor, s mi az első négy fordulóban játszottunk a tabella első négy helyezettjével – ki is kaptunk mind a négytől. Számunkra ezért a legfontosabb a közvetlen riválisokkal – amilyen például a Szegedi AK is – szembeni találkozók megnyerése, akkor biztosíthatjuk bennmaradásunkat és fiatal csapatunk továbbfejlődését.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.