Szakszemmel 26. nap: Uruguay – Hollandia

2010. július 7., szerda
Hollandia változatos, remek mérkőzésen 3-2-re verte Uruguay gárdáját a labdarúgó-vb keddi mérkőzésén. Az első elődöntőt elemzi Szakszemmel Herczeg Gábor, a szegedi Tisza Volán SC UEFA „B” licences edzője.Uruguay – Hollandia 2-3 (1-1). Elődöntő, Fokváros, Zöld Pont Stadion, 62 479 néző. Vezette: Ravsan Irmatov (üzbég), asszisztensek: Rafael Iljasov (üzbég), Bakhadir Kocskarov (kirgiz). Uruguay: Muslera – M. Pereira, Godín, Victorino, Cáceres – D. Pérez, Gargano, Arévalo, Ríos, A. Pereira (Abreu 78’) – Cavani, Forlán (S. Fernandez 84’). Szövetségi kapitány: Oscar Tabarez. Hollandia: Stekelenburg – Boulahrouz, Heitinga, Mathijsen, Van Bronckhorst – Van Bommel, De Zeeuw (Van der Vaart 46’) – Robben (Elia 89’), Sneijder, Kuyt – Van Persie. Szövetségi kapitány: Bert Van Marwijk. Sárga lap: M. Pereira (21’), Cáceres (29’), illetve Sneijder (30’), Boulahrouz (78’), Van Bommel (95’). Gólszerzők: Forlán (41’), M. Pereira (92’), illetve Van Bronckhorst (18’), Sneijder (70’), Robben (73’). A világbajnokság első elődöntője igazi futballcsemegének ígérkezett, ugyanis az eddig félelmetes eredménysort (5 meccsből 5 győzelem) és a brazilok kiejtését felmutatni képes holland válogatott a talán remélni sem mert magasságokban is magabiztos és szervezett (valamint szintén veretlen) uruguayi nemzeti tizeneggyel mérkőzött. A játékrendszereket tekintve különösebb változás nem volt indokolt egyik szövetségi kapitány részéről sem, eltekintve természetesen az eltiltások (Nigel de Jong két sárga lap, míg Suárez továbbjutást érő kezezése miatt) által átírt egyéni feladatmegosztást. A mérkőzést az 1-4-2-3-1-ben felálló holland válogatott kezdte aktívabban, agresszív védekezésükkel temérdek labdát szereztek már az ellenfél térfelén, és ebből építkezve jutottak el többször is a dél-amerikai kontinens utolsó képviselőinek kapuja elé. Gólt mégis a közvetlen veszélyzónán kívülről, egy bő 35 méteres van Bronckhorst-rakéta formájában értek el. Az uruguayiak a gólt megelőzően igen mélyen védekeztek, a kapu előtti 20-25 méteres sáv közepét próbálták zárni, a holland csapatkapitány váratlan húzása azonban hidegzuhanyként érte őket. Az 1-4-4-2-es hadrendet játszó uruk mégsem váltottak azonnal, hanem továbbra is biztonságra törekedve, igaz egy kissé feltolt védekezéssel próbálták átvenni a mérkőzés irányítását. Abban, hogy ez végül sikerrel járt, nagy szerepe van a hollandok látványos visszaesésének is, ami a középpályás-védekezés hatásfokának csökkenésében, illetve a rossz átadások számának növekedésében volt megfigyelhető. Bár a dél-amerikaiak nem dolgoztak ki látványos helyzeteket, mégis benne volt a levegőben az egyenlítés, amely végül lélektanilag nagyon jókor, a szünet előtt öt perccel érkezett egy szédületes Forlán-lövés nyomán. A második félidő első negyedórája tapogatózással telt, mindkét csapaton látszott, nem akar hátrányba kerülni. Azonban ezt követően az első húsz perc tanulsága alapján egyéni és csapatszinten nagyobb sebességet produkálni képes holland válogatott váltott, és egy három-négyperces dél-amerikai fölénytől eltekintve saját szája íze szerint tudta formálni a mérkőzést. Három perc alatt lőtt két góljával bedarálva ellenfelét. Fontos megjegyezni, hogy van Marwijk félidei cseréje (de Zeuw helyett van der Vaart) magában hordozta a holland támadójáték feljavulását. Miután az uruguayi védők figyelme már nem csak az egész tornán tündöklő, a mérkőzésen remekül osztogató Sneijderre összpontosult, sokkal több lehetősége nyílt a három szélvészgyors támadó (Robben, van Persie, Kuyt) megjátszására. A mérkőzés ezt követően szinte gálajelleget vett, ahol a németalföldiek több meccslabdát is elszórakoztak, amire a hosszabbításban majdnem ráfizettek, ugyanis a 92. percben gólt találó uruk igen kellemetlen, parázs hajrává alakították a holland örömünnepet. A mérkőzés egészét tekintve azonban mégis elmondható, hogy igazságos eredmény született, és egy nagy játékerőt képviselő, félelmetes iramot diktálni képes holland csapat győzte le a szerencse és a sorsolás által is segített, mindazonáltal szimpatikus és szervezett uruguayi csapatot. Az európai házi döntő már garantált, már csak az a kérdés: beérik-e végre a narancs a dél-afrikai télben?