Szakszemmel 22. nap: Hollandia – Brazília

2010. július 3., szombat
Két fantasztikus negyeddöntőt játszottak pénteken a labdarúgó vb-n. Uruguay 1-1 után tizenegyesekkel verte ki Ghánát, s az elődöntőben a Brazíliát meglepetésre 2-1-re legyőző Hollandiával mérkőzhet. A holland-brazil meccset elemzi Szakszemmel Lednitzky András, a szegedi Tisza Volán SC UEFA „A” licences edzője.Hollandia – Brazília 2-1 (0-1). Negyeddöntő, Port Elizabeth, Nelson Mandela Bay Stadion. Vezette: Nisimura (japán). Hollandia: Stekelenburg – Van der Wiel, Heitinga, Ooijer, Van Bronckhorst – Van Bommel, De Jong – Robben, Sneijder, Kuyt – Van Persie (Huntelaar 85’). Szövetségi kapitány: Bert van Marwijk. Brazília: Júlio César – Maicon, Lúcio, Juan, Michel Bastos (Gilberto Melo 62’) – Daniel Alves, Felipe Melo, Kaká, Gilberto Silva – Robinho, Luís Fabiano (Nilmar 77’). Szövetségi kapitány: Dunga. Gólszerzők: Felipe Melo (öngól – 54’), Sneijder (68’), illetve Robinho (10’). Kiállítva: Felipe Melo (73’). Izgalmas mérkőzésnek ígérkezett a negyeddöntők első összecsapása, ahol nem a Benelux államokbeli csapatot tartottam esélyesebbnek. A holland válogatott rendkívül kevés kockázatot vállalt eddigi meccsein. Ezt a mérkőzést is 1-4-2-3-1-es felállásban kezdték, amelyben mindenkire komoly védekező feladat hárult, míg támadásaikban maximum négy játékos vett részt. Ezzel szemben a brazil csapat sokkal támadóbb felfogásban lépett pályára. A tőlük jól megszokott 1-4-4-2-es felállásban játszottak, melyben szinte kötelező jelleggel vették ki részüket szélső védőik is a támadójátékból, a mai labdarúgásra egyébként jellemzően. Nem hagyták a holland védőknek hátul járatni a labdát és az így elkapkodott labdakihozatalokat remekül szűrték meg. Minden támadásukat rendkívül gyorsan építették fel, aminek a Van der Wiel – Heitinga – Ooijer – Van Bronchorst védősor – akik nem igazán tudták biztosítani egymást, kellő távolságban történő helyezkedésük hiányában – gyorsan meg is itta a levét. Robinho óriási résből lépett ki, és köszönte szépen, megszerezte a brazil nyugalmat jelentő vezető gólt a 10. percben. Ezzel együtt az első félidő brazil mezőnyfölénnyel, ígéretes brazil támadásokkal és halovány holland teljesítménnyel telt el. A hatodik világbajnoki címére törő csapat fölényén a második félidő elején Marwijk edző a holland csapat védekezésének feljebb tolásával próbált változtatni. Ez a taktikai húzás Juan és Julio Cesar kommunikációjának hiányában már az 53. percben egyenlítéshez vezetett. Meglepetten tapasztaltam, hogy ezen a felfogáson Robbenék nem változtattak góljuk után. Nem álltak vissza, nem elégedtek meg az 1-1-es állással, hanem továbbra is kockáztattak, és ez a 68. percben egy szöglet után újra eredményre vezetett Sneijder fejeséből. A brazilok hátrányukat nehezebben tudták viselni, és sokadik durvaságuk miatt Felipe Melo kiállítása után kezdtek csak újra focizni. Így a mérkőzés befejező szakasza sokkal izgalmasabbá vált. A brazil csapat kinyílt, és rendkívül agresszívan próbált helyzetekig jutni, míg a hollandok veszélyes kontrákat tudtak vezetni. Összességében egy színvonalas meccset láthattunk, meglepetés-továbbjutóval. Talán megtörik a holland átok?!

A szombati vb-program:

16:00: Németország – Argentína (negyeddöntő) 20:30: Spanyolország – Paraguay (negyeddöntő)