Sport

SZVSE-sztori: Az atléták nem futnak a pénzük után

SZVSE-sztori: Az atléták nem futnak a pénzük után

2008. november 5., szerda
SZVSE-sztori: Az atléták nem futnak a pénzük után

Megkezdődött a szegedi versenyatlétika hanyatlása?

Fotók: Gémes Sándor

Menyhárt Zoltán, a SZVSE nemrégiben menesztett atlétaedzője arról mesélt a SZEGEDma.hu-nak, hogyan küzd, hogy ő és tanítványai új otthonra leljenek a városban, és miért is kényszerül erre a küzdelemre. Épp egy szülői értekezletről érkezett szerkesztőségünkbe, amelynek már a címe is magáért beszél: „Hogyan tovább? - Életmentő szülői értekezlet".

„A gazdasági helyzet miatt szüntették meg a státuszomat, és küldtek el a SZVSE-től" - kezdte az edző a történetet mindjárt az elején. „Mindenesetre ez volt a hivatalos indoklás. Azt azért hozzá kell tennem, hogy a béremet a tagdíjakból úgymond magam termeltem ki. Szponzorokat hajtottam fel az edzőtáborok, versenyek utazási költségeire. Pályázati pénzt is sikerült nyernünk. Abban igaza van a vezetésnek, hogy spórolni kell, csak nem mindegy az sem, hogy mit veszíthetünk. Érzésem szerint a versenyatlétika leépítése kezdődött el, hiszen a többi edzőkollégám a fiatal atlétáknak csak a 3-4 százalékát viszi regionális, országos versenyekre. Csakhogy az országos utánpótlás-támogatás függ a bajnoki pontoktól, amiket viszont az országos versenyeken lehet megszerezni. Épp most kaptam egy telefont, hogy megyünk-e a terematlétika-bajnokságra a pesti SYMA Csarnokba. Mi még nem tudunk, mert a versenyzőim nincsenek leigazolva, a SZVSE pedig biztosan nem megy. A jövőben sajnos egyre több hasonló telefonhívásra lesz nemleges a válasz Szegeden..."

Gatyában és bugyiban a ligetbe?

Az edző kitért arra, hogy menesztése mögött még egy fontos érv is lehet. A SZVSE-ben az ő kapcsolatai segítettek ugyanis abban, hogy a szakosztályok összefogva mondjanak nemet arra bizonyos nagy port kavart pályázatra, aminek a segítségével a Szeviép cégcsoport megszerezhette volna az egyesület ingatlanját - és aminek körülményeit a SZEGEDma.hu már több cikkben is elemezte. Személye így politikai szempontból is megosztó, hiszen az említett cég a várossal szorosan együttműködve vitte volna végbe tervét. „A tanítványaimmal valószínű, hogy a Titán Triatlon Klubba integrálódunk be" - vázolta a lehetséges megoldást

Menyhárt.

„A probléma csak az, hogy tudomásomra adták, ha elviszem az atlétáimat, nem engednek be az Etelka sori pályára edzeni. Ezt bizony megtehetik, hiszen a város csak a kiemelten támogatott egyesületeknek engedi el a bérleti díjat mint támogatás. A sportuszodában például egyedül a triatlonklubnak kell fizetnie. Ha mégis benyújtanák a számlát, akkor megyünk ki a ligetbe, és a szabadban fog öltözni harminc fiatalabb és húsz idősebb fiú és lány - ugyanis ennyi atlétával keressük most az új otthonunkat." Az edző kitért arra, hogy bár többen bírálták a portálunkon egy atlétákkal foglalkozó cikkhez kapcsolódó fórumon, a szakmai munkájáról azonban mintha megfeledkeznének. „A gyerekek több országos versenyen álltak már fel a dobogóra. Az egyik legtehetségesebb versenyzőm 800 és 1500 méteres síkfutásban Vlocskó Noémi, aki jelenleg Linz mellett él, nyelvet tanul, és már több nyugat-európai egyesület csábítja. Valószínű, hogy Linzbe szerződik majd, akkor pedig egy kölcsönös együttműködési lehetőségről fogok tárgyalni az ottani egyesülettel."

Egy szerencsés választás, vagy 2012

A felmondás körülményeivel, és a versenyatlétika helyzetével kapcsolatban felkerestük

Antal Andort

, a SZVSE elnökségének tagját, az atlétikai szakág vezetőjét. A szakvezető elmondta, hogy Menyhárt Zoltán atléta edző felmondásának indoklásában szerepelnek az okok. Egyedül Menyhárt volt négy órában felvéve, mint fizetett edző az egyesületnél, amit a SZVSE jelenlegi gazdasági állapotában nem bír el. A tagdíj, amiről az edző beszél közös, egyesületi kasszába folyik be, és a SZVSE-re tartozik, hogy milyen formában osztja azt el. „A várostól nem kaptunk támogatást, így sajnos az utaztatásokon is spórolni kell, ezért valóban elképzelhető, hogy nem tudunk annyi versenyre elutazni, mint eddig" - így Antal. „De ez a 22-es csapdája, hiszen az országos szövetség például ezeken a versenyeken szerzett bajnoki pontok rangsora szerint osztja el a Nemzeti Utánpótlás Iroda pénzét." A szakember szerint a választásokig hátralevő két évet kell kihúzni, vagy - ahogy arról már mi is beszámoltunk egy előző cikkünkben - legkésőbb 2012-ben kezdődhetnek komoly változások, akkor ugyanis megszűnik az a sportmoratórium, ami több beruházásnak is gátat szab a SZVSE ingatlanján.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.