Politika

Vége a Brüsszel által nyújtott pénzcsapnak? Kérdéses Ukrajna korrupcióellenes harca

Vége a Brüsszel által nyújtott pénzcsapnak? Kérdéses Ukrajna korrupcióellenes harca

7 órája
Vége a Brüsszel által nyújtott pénzcsapnak? Kérdéses Ukrajna korrupcióellenes harca

Az Európai Unió befagyasztotta az Ukrajnának szánt 1,7 milliárd dolláros támogatást, miután Volodimir Zelenszkij elnök jóváhagyott egy vitatott törvényt, mely korlátozza a korrupcióellenes ügynökségek hatáskörét, ami aggályokat vet fel a korrupció elleni harc elkötelezettségével kapcsolatban. Az ukrajnai helyzetre már korábban figyelmeztetett Magyarország, a háborúpárti Brüsszel viszont eddig mindig félrenézett. Kérdés, hogy a mostani keménykedés csak külcsín, s a háttérben egy titkos alku van, vagy végre az EU is ráeszmél arra, hogy mi történik Zelenszkij országában.

Brüsszel
Ursula von der Leyen és Volodimir Zelenszkij Fotó: AFP

Az Európai Unió felfüggesztette az Ukrajnának szánt 1,7 milliárd dolláros segélyt, miután Volodimir Zelenszkij elnök egy olyan törvényt hagyott jóvá, amely korlátozza az ország korrupcióellenes ügynökségeinek hatáskörét. A New York Times szerint az EU a finanszírozás több mint egyharmadát visszatartja, ami Ukrajnát jutalmazta volna a jó kormányzati teljesítményéért. Magyarország már korábban figyelmeztetett a burjánzó ukrán korrupcióra. Brüsszel a mostani lépésével beismeri, hogy a magyaroknak igazuk volt, kérdés azonban, hogy ismét a háborúpárti nyugati politikusok kettős játékáról van-e szó, vagy ezúttal tényleg betartja az EU a saját szabályait.

Az új ukrán törvény nagyobb hatalmat ad a politikailag kinevezett ukrán főügyésznek a kijevi Nemzeti Korrupcióellenes Iroda (NABU) és a Speciális Korrupcióellenes Ügyészség (SAPO) felett. Bár Zelenszkij gyorsan intézkedéseket hozott az ügynökségek függetlenségének biztosítására a nemzeti felháborodás – a kormánya elleni első háborús tüntetések – után, továbbra is aggályok merülnek fel azzal kapcsolatban, hogy mennyire elkötelezett Ukrajna évtizedek óta tartó korrupciójának felszámolása iránt. Erről a korrupciós hálózatról pedig már a nyugati sajtó is ír.

Az EU tavaly hozott létre egy alapot, hogy Kijevet jutalmazza, és közel 60 milliárd dollárt ígért három év alatt a háborús helyreállítási erőfeszítésekhez, valamint az EU-ba való belépésre való felkészüléshez.

Azonban Kijev nem felelt meg az EU elvárásainak, és az európai tisztviselők élesen bírálták a múlt szerdai sürgősségi jogszabályt. A források visszatartása nem végleges, és a pénzeszközök visszaállíthatók, amennyiben Ukrajna teljesíti a feltételeket.

Marta Kos, az EU bővítési biztosa elmondta, hogy az EU „súlyos aggodalmának” ad hangot amiatt, hogy Ukrajna politikai befolyást akar gyakorolni a legmagasabb szintű korrupció üldözésével megbízott két ügynökségre.

Volodimir Zelenszkij ugyan megfogadta, hogy folytatja a korrupcióellenes erőfeszítéseket a kormányzása alatt, de az ügynökségekkel kapcsolatos kritikája egyre hangosabbá vált, amikor elkezdték vizsgálni és vádolni a belső köréhez tartozó embereket, köztük a korábbi miniszterelnök-helyettest.

Az elnök kezdetben azt állította, hogy szigorúbb ellenőrzésre van szükség a NABU és a SAPO ellen, hogy megszabadítsák a két ügynökséget az „orosz befolyástól”, és kezeljék azt, hogy egyes ügyek miért akadtak el évek óta. 

Ezrek vonultak az utcákra, hogy követeljék a NABU és a SAPO függetlenségének megőrzését, és azt állították, hogy a Kijevben burjánzó korrupció árt az országnak az Oroszország által folytatott invázió elleni védekezésben.

Keir Starmer brit miniszterelnök is felszólította Zelenszkijt a törvény visszavonására és a korrupciós problémák kezelésére. Kijevnek csütörtökig ki kell neveznie a Gazdasági Biztonsági Hivatal vezetőjét is ahhoz, hogy továbbra is támogatást kapjon a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF). Az IMF 15,6 milliárd dollár segélyt ígért Ukrajnának négy év alatt, amennyiben Kijev előrelép a korrupcióellenes kampányában.

Zelenszkij korábban elutasította annak a jelöltnek a kinevezését, aki az elnök belső köréhez tartozó miniszterelnök-helyettes elleni ügyet vezette, annak ellenére, hogy egy független bizottság jelölte.

Az állás továbbra is betöltetlen.

Brüsszel ismét a háborúpárti politika mellett

Volodimir Zelenszkij és Ursula von der Leyen telefonon egyeztettek egymással. Erről írt a közösségi oldalán az ukrán vezető. Úgy látszik, a korrupciós botrányba keveredett elnök nem ideges, tudja, számíthat Brüsszel támogatására a céljai eléréséhez.

Számos kérdést megvitattunk: Ukrajna európai integrációját, az Oroszország elleni szankciók további szigorítását és korrupcióellenes infrastruktúránk működését. Beszéltünk az ukrajnai korrupcióellenes szervek függetlenségét és hatékonyságát garantáló törvényjavaslatról. Megköszöntem az Európai Bizottságnak a szakértői segítséget


– írta X-oldalán közzétett bejegyzésében az ukrán elnök, majd kiemelte:

Kifejtettem, hogy Ukrajna folytatja a szükséges reformokat az Ukrajna-mechanizmus keretében nyújtandó pénzügyi támogatásokhoz való jogosultság megszerzése érdekében.


Zelenszkij azt is közölte, hogy újabb törvényt készülnek elfogadni Ukrajnában, a korrupcióból és egyéb bűncselekményekből származó vagyon felkutatásával, nyomon követésével és kezelésével foglalkozó ukrán nemzeti ügynökség (ARMA) reformjáról, valamint a faktoringról szóló törvényeket, írta a Magyar Nemzet.

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.