
Véget ért a nemzetbiztonsági bizottság ülése.
A nemzetbiztonsági bizottság szerdai zárt ülését követően Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője, valamint Barthel-Rúzsa Zsolt államtitkár közös sajtótájékoztatón ismertették a legfrissebb fejleményeket az ukrán kémbotrány ügyében. Mint kiderült, az ülésen elhangzottak jelentős részét ötven évre titkosították, ami jól jelzi az eset súlyát - írta meg a Magyar Nemzet.
Kocsis Máté hangsúlyozta: a magyar szolgálatok már hosszú ideje érzékelik az ukrán titkosszolgálatok intenzív, ellenérdekű tevékenységét. A frakcióvezető szerint az ügy fordulópontja az volt, amikor az ukrán fél előzetes egyeztetés nélkül hozott nyilvánosságra érzékeny felvételeket – ezek állítólag az állítólagos magyar kémek elfogásáról készültek, egy hónappal a nyilvánosságra hozatal előtt.
Ezzel – Kocsis szerint – Ukrajna összehangolt lejárató kampányt indított Magyarország ellen.
A frakcióvezető kiemelte: a kampány részeként múlt pénteken nyilvánosságra hozták azt a felvételt, amelyen Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnök és a Tisza Párt politikusai a honvédelmi minisztert kritizálják. Kocsis Máté szerint ez a felvétel az ukrán fél érdekeit szolgálta, sőt a később közzétett képek azt a benyomást kelthették, hogy Magyarország támadást tervez Ukrajna ellen – ami a kormánypárti politikus szerint szintén a dezinformációs kampány része volt.
Kocsis Máté bejelentette: a magyar szolgálatok válaszul fokozzák terrorelhárító és felderítő tevékenységüket.
Megerősítette azt is, hogy a kampány célja nemcsak Magyarország lejáratása, hanem egy politikai befolyásolási akció is, amely összefügg Ukrajna európai uniós csatlakozásával. A frakcióvezető hozzátette, a Tisza Párt több tagja is kapcsolatban állhat ukrán szolgálatokkal, és ezek vizsgálata folyamatban van.
Elmondása szerint a közeljövőben újabb információk is napvilágot láthatnak az ügyben.
Barthel-Rúzsa Zsolt államtitkár szintén megerősítette, hogy jelenleg is zajlik a vizsgálat Ruszin-Szendi Romulusz ukrán kapcsolataival kapcsolatban. A Honvédelmi Minisztérium kikérte a NATO vezérkari főnöki megbeszéléseinek jegyzőkönyveit, amelyek alapján a volt vezérkari főnök rendszeresen Ukrajna-barát álláspontot képviselt – szemben a magyar kormány háborúellenes álláspontjával.
Az államtitkár szerint Ruszin-Szendi a mandátumával ellentétesen járt el, amikor nem közvetítette a NATO felé a magyar aggályokat az ukrán misszióval kapcsolatban.
Mint ismert, az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) május 9-én jelentette be: két Magyarország számára dolgozó kémet fogtak el, akik Kárpátalján ukrán csapatmozgásokat figyeltek meg. A hírre válaszul Szijjártó Péter külügyminiszter két ukrán diplomatát utasított ki Budapestről.
A kormány szerint az eset egyértelműen politikai támadás Magyarország szuverenitása ellen, amely összefüggésbe hozható a Voks 2025 szavazással is – amellyel a magyar választók véleményt nyilváníthatnak Ukrajna EU-csatlakozásáról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.