Egyre nyíltabban áll Magyar Péter mögé
Egyre nyíltabban áll Magyar Péter mögé a balliberális politikai mezőnyből indult elemző, Török Gábor, aki legutóbb a Nézőpont Intézet közvélemény-kutatásának szakmai alapjait vonta kétségbe, miután a felmérés a kormánypártok magabiztos vezetését mutatta a Tisza Párt előtt. A magát függetlennek hirdető politikai elemző közben érvényesnek és hitelesnek tekinti a baloldali közvélemény-kutatók manipulációs felméréseit, amelyek Magyar Péterék előretörését vizionálják - számolt be róla a Magyar Nemzet.
A „független” szakértői szerepet régóta sajátosan értelmező Török Gábor az elmúlt hetekben egyre nyíltabban igyekszik alátámasztani azokat a közvélemény-kutatási eredményeket, amelyek a Tisza Párt vezetését mutatják a kormánypártokkal szemben. Legutóbb azonban nem a baloldali manipulációs kerekasztalhoz felméréseit értelmezte, hanem a Nézőpont Intézet friss, hétfőn nyilvánosságra hozott kutatási eredményének érvényességét és hitelességét vonta kétségbe. A felmérés szerint a mandátumok 61 százalékát szerezné meg a Fidesz-KDNP, amely a listás szavazatok 47 százalékát gyűjtenék be, míg a Tisza Párt 37 százalékot érne el, ha most vasárnap lennének a választások.
Nem sokkal ezután Török Gábor politikai elemző a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben kritizálta a Nézőpont Intézet kutatását. „Ha jól értem, kaptunk egy magyarázatot arra, hogy a több közvélemény-kutatónál látott eredményekhez képest (ahol a Tisza vezet vagy fej fej melletti az eredmény) a Nézőpontnál miért jelentős a Fidesz előnye” – kezdte a posztját. Szerinte a Nézőpont kutatásában a „bizonytalanok és rejtőzködők körében a statisztikai módszerekkel beazonosított pártpreferenciát”– rész valami olyasmit jelenthet, hogy az intézet itt nem részletezett statisztikai módszerekkel megmondja, „kitalálja”, hogy kire szavaznának azok, akik a pártpreferenciájukat firtató kérdésre azt válaszolják, hogy még nem tudják, vagy nem akarják megmondani.
Török hozzáteszi: „könnyen lehet tehát, hogy a – ahogy a közlemény mondja – “bevallott” pártpreferenciák alapján náluk is lényegesen rosszabbul áll a Fidesz, de a Nézőpont más kérdésekre adott válaszok vagy egyéb módszerek alapján úgy véli, hogy a Fidesznek komoly tartaléka van a bizonytalanok és a rejtőzködők között, és ezeket hozzá is számítja a Fidesz végül publikált eredményéhez.”
A hitelrontásra is alkalmas kritikára Mráz Ágoston Sámuel a Nézpont vezetője kommentben reagált Török bejegyzése alá: „A kormány régóta dolgozik a török-magyar barátságon és láthatóan a Török-Magyar barátság létre is jött…
Török Gábor ugyanis csak a Tisza Párt és a hozzá közelállók véleményét ismétli akkor, amikor ismételten kételyt ébreszt a Tisza Párt állítólagos vezetését cáfoló Nézőpont-kutatással kapcsolatban. S mivel az igazság pillanata messze van még (16 hónap), szeretném Török Gábor figyelmét felhívni a közleményünkből is kiolvasható tényre: a teljes népességben a Fidesz-előny nagyobb arányú, mint a „legvalószínűbb listás eredmény” adatunknál, tehát nem trükközünk senki javára a számokkal.
A hibát és csúsztatást szerintem máshol kellene keresni (vö. manipulációs kerekasztal)! A Nézőpont-kutatás nemcsak pontos, hanem a valóságos helyzethez is ez a legközelebbi, mert a 2026 áprilisában várható eredményről és nem csak a törzsszavazók (=biztos szavazó pártválasztók) állítólagos pártpreferenciájáról szól” – olvasható Mráz válaszában.
Török Gábor korábban többször nyilatkozott a Tisza Párt előretörését vizionáló közvélemény-kutatások kapcsán, legutóbb november végén, amikor a Medián 11 százalékpontos előnyt mért Magyar Péter pártja javára. Az elemző a 24 Extra Törökülés című podcastjában az elefánt, vagyis a Fidesz és a kisegér – a Tisza Párt – vetélkedéséről beszélt.
– Az elefánt hatalmas, azt érezzük, hogy bármikor ráléphet szegény kisegérre, és el is fogja tudni söpörni, mert minden az övé. Ugyanakkor sokkal nehézkesebben mozog, ugyanolyan súlyos, mint a gazdasági problémák – fogalmazott.
Egy bő hónappal korábban még ugyan óvatosabban, de szintén legitimálta „szakmai” véleményével az első olyan felmérést, amely Magyar Péterék előnyét mutatták.
Emlékezetes, hogy éppen az 1956-os forradalom évfordulójára időzítve hozták nyilvánosságra a Partizán megbízásából a 21 Kutatóközpont által készített közvélemény-kutatást, amelybő kiderült, hogy hibahatáron belüli különbséggel, de egy hajszállal már vezet a Tisza (42 százalék) a Fidesz (40 százalék) előtt a választásukat biztosra ígérő, pártot választani tudó szavazók között. Török Gábor akkori Facebook-posztjában azt hangsúlyozta, hogy „mindenkinek igaza van, aki szakmai fenntartásokkal él, hiszen valóban hibahatáron belüli a különbség, és „valóban jobb kiindulópont két választás között a teljes népességre vonatkozó adat.”
Sőt, az is elismerte, hogy a közvélemény-kutatások nemcsak megmutatják a politikai valóságot, de bizony időnként alakítják is azt.
Ugyanakkor a Tisza erősödését egyértelműnek nevezte a posztban a politikai elemző, ezért szerinte várható volt, hogy előbb-utóbb lesz olyan eredmény, amely a Magyar Péterék vezetését interpretálja. „Ennek pedig politikai jelentősége van, befolyásolja a választók döntéseit, de még inkább a politikai szereplők gondolkodását, viselkedését” – fejtette ki.
Azt is érdemes felidézni, hogy Török Gábor már a nyár elején tett egy politikai elemzőként különösen szakmaiatlan nyilatkozatot, amikor pletykákra hivatkozva arról beszélt a 24.hu-nak adott interjúban, hogy megkezdődött a NER gazdasági elitjének átigazolása a Tisza Párthoz.
Azt is állította, hogy ez a folyamat már a június 9-i választások előtt elkezdődött. „Magyar Péternek fontos, hogy a gazdasági világgal kialakítsa a kapcsolatát. De szerintem az is kérdés, hogy ez a politikai elitet is elérheti-e. A Fideszben már megy a suttogás azzal kapcsolatban, hogy ki lesz az első, aki elindul a Tisza Párt felé” – magyarázta.
Török tehát a Kádár-rendszerben ismert suttogó propagandát idézve elhintette a nyilvánosságban, hogy megkezdődött a NER bomlása, a gazdasági elit tagjai már szivárognak át a Tisza Párthoz és csak idő kérdése, hogy fideszes politikusok is ezt tegyék. De Török azt is kész tényként tálalta, hogy Gulyás Gergely elvesztette a miniszterelnök bizalmát, miután korábban ő ajánlotta a Fideszbe Magyar Pétert és ez a miniszteri pozíciójába fog kerülni. Ez persze máig sem következett be, Gulyás Gergely továbbra is a Miniszterelnökséget vezető miniszter és semmi jele a bizalomvesztésnek.
Ezek után adódik kérdés, vajon milyen érdekek mentén fejtheti ki a fentiekben taglalt szakértői tevékenységét Török Gábor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.