Soha nem látott mértékű a mostani minimálbér-emelés
Megszületett a bérmegállapodás – tudatta Orbán Viktor. A miniszterelnök hétfőn reggel írta alá a három évre szóló béregyezményt a karmelita kolostorban a munkavállalói és a munkaadói oldal képviselőivel.
A gazdaságnak van két fontos szereplője, megvannak a képviselőik, és az a jó, ha a kormánynak minél kevesebb szerepe van a bérmegállapodás létrejöttében
– fogalmazott Orbán Viktor miniszterelnök a hároméves bérmegállapodás aláírása után a Magyar Nemzet beszámolója szerint. Mint mondta, amikor távol vannak egymástól az álláspontok, akkor van szükség a kormány segítéségére.
Nem akarunk változtatni azon, hogy a bérekről azok állapodjanak meg, akik a gazdaságot működtetik
– tette hozzá.
Jelezte, hogy a háború súlyosan érinti az európai gazdaság minden szereplőjét, ami magas inflációhoz és alacsony növekedéshez vezetett. Szerinte a béke szélesebb lehetőségeket jelent a magyar gazdaság számára, ezért várták meg az amerikai elnökválasztás eredményét.
A bérmegállapodás arra a koncepcióra épül, hogy sikerül 2025-öt békeévvé tenni, és a gazdaság fejlődését is egy békeévben elvárható ívben képzeljük el
– hangsúlyozta a miniszterelnök, majd jelezte, hogy a kormány szerint jövőre a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés reális.
Gratulált a résztvevőknek, mondván, a megállapodáshoz államvezetési képességre volt szükség a felek részéről.
A részérdeket csak akkor tudjuk érvényesíteni, ha közben nem rombolunk. Fontos a nemzeti elkötelezettség az egész iránt, egymás iránt
– hangsúlyozta. Fontosnak nevezte, hogy olyan megegyezés jöjjön létre, amely a nemzeti öntudat mentén a másikra is gondol, nem csak a saját érdeket tartja szem előtt.
Nincs más hátra, mint hogy a megállapodásban foglaltakat betartsuk, ami nem lesz egyszerű. A 9, 13 és 14 százalékos emelkedés mögött hatékonyság- és termelékenységjavulás is meghúzódik, enélkül nem lehet kitermelni az elképzelt emelést
– jelezte a kormányfő. Orbán Viktor nemzetközi szinten nézve történelmi mértékűnek értékelte a megállapodást. Soha nem látott mértékű a mostani minimálbér-emelés, összesen 43 százalék. Uniós szinten az elmúlt harminc évben csak egyszer volt ilyenre példa.
A várakozások szerint a minimálbér reálértéke 29 százalékkal nő, továbbá
közel vannak ahhoz, hogy a minimálbér elérje az átlagbér felének értékét.
Szót ejtett róla, hogy 2025-ben számos beruházás várható, amelyek összértéké 8100 milliárd forint, ebből 2025-ben 450 milliárd forint megérkezik a gazdaságba.
A miniszterelnök felidézte: nem tudták volna a megállapodást tető alá hozni, ha nem hirdetik meg a kis- és középvállalkozásoknak szóló, 1410 milliárd forintos Demján Sándor-programot. Jelezte, hogy fontos szerepe volt a munkáshitelnek is megállapodás létrejöttében, ahogy a fiataloknak járó, 150 ezer forintos lakhatási támogatásnak is.
Ez a bérmegállapodás akkor működik, ha az új gazdaságpolitika sikerrel jár
– emelte ki a kormányfő.
Emlékeztetett: 2010-ben a legfontosabb vállalás egymillió új munkahely volt. – Kételyek övezték ezt az elgondolást, de a tények azt mutatják, nem volt lehetetlen vállalás. Ez a megállapodásoknak is köszönhető a szakszervezetek és munkaadók között.
Most azt mondjuk, belátható időn belül el kell érni az egymilliós átlagbéreket.
Most is vannak kételyek, bizonytalansági tényezők, de szerencsére a partnereink közötti mostani megállapodás jó előjel. Hiszem, hogy Magyarország meg tudja csinálni – jelentette ki Orbán Viktor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.