Politika

Európai Uniós prioritások: Bővítés és versenyképesség az Általános Ügyek Tanácsának ülésén + videó

Európai Uniós prioritások: Bővítés és versenyképesség az Általános Ügyek Tanácsának ülésén + videó

Az Általános Ügyek Tanácsának ülésén a miniszterek az uniós bővítés és a versenyképesség prioritásait vitatták meg, hangsúlyozva a Nyugat-Balkán jelentőségét.

2024. szeptember 24., kedd
Fotó: Facebook
Európai Uniós prioritások: Bővítés és versenyképesség az Általános Ügyek Tanácsának ülésén + videó

Bóka János, az európai uniós ügyekért felelős miniszter, az Általános Ügyek Tanácsának ülését követő sajtótájékoztatón beszélt az elnökség prioritásairól, különös figyelmet fordítva az általános versenyképességi célkitűzésekre. A miniszter hangsúlyozta, hogy a versenyképességet minden tanácsi formációban meg kívánják vitatni, és elő kívánják készíteni az Európai Unió Tanácsának november 8-ra tervezett budapesti informális ülését.

Bóka János kiemelte, hogy az uniós bővítés továbbra is az EU egyik legsikeresebb politikája, amely objektív és érdem alapú folyamat maradhat. Reményét fejezte ki, hogy a politikai figyelmet újra a Nyugat-Balkánra irányítják, és hogy a nyugat-balkáni tagjelölt országok érdemi lépéseket tehetnek a magyar elnökség alatt a csatlakozás érdekében. 

A Nyugat-Balkán nélkül Európa nem lehet teljes

 – fogalmazott a miniszter.

Az ülés során szó esett a közös mezőgazdasági politika és a kohéziós politika jövőjéről, a demográfiai kihívásokról, valamint az európai biztonság és védelempolitika erősítéséről. A tanács jogállamisági párbeszédet folytatott, amely során a bizottság 2024. évi jogállamisági jelentésének horizontális fejezeteit mutatták be a tagállamok.

Bóka János elmondta, hogy a miniszterek tudomásul vették a bizottság általánosságban pozitív értékelését a jogállamiság fejlődéséről az EU-ban. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy történelmi jelentőségű eseménynek lehettünk tanúi, hiszen először képviseltette magát négy tagjelölt ország – Albánia, Észak-Macedónia, Montenegró és Szerbia – miniszteri szinten az ülésen.

Fontos hangsúlyozni, hogy ezt a vitát nem róluk, hanem velük folytattuk, és bízom benne, hogy ez hozzájárul ahhoz, hogy az Európai Unió és a Nyugat-Balkán tagjelölt országok közötti politikai együttműködés szorosabb és célravezetőbb legyen

 – tette hozzá Bóka János. Az ülésen előkészítették az október 17–18-án esedékes miniszteri csúcstalálkozó ülést is.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.