Az Európai Tanács rendkívüli ülése zajlik Brüsszelben, az uniós állam- és kormányfők szerdán éjszakába nyúlóan tárgyaltak.
Az Európai Tanács rendkívüli ülése zajlik Brüsszelben, az uniós állam- és kormányfők szerdán éjszakába nyúlóan tárgyaltak, terítéken volt Törökország, Ukrajna, a közel-keleti konfliktus és az Európai Unió versenyképessége.
Törökországról, Ukrajnáról és a Közel-Keletről tudtak közös álláspontot kialakítani a tagállamok vezetői. Az Európai Tanács által elfogadott következtetés egy kollektív döntést és álláspontot képvisel, amit az EU tagállamainak állam- vagy kormányfői hoznak meg. Ezek a következtetések fontos iránymutatásokat jelentenek az Európai Unió politikájára vonatkozóan.
Ukrajna jelenlegi válságát vitatták meg, és az annak kezeléséhez szükséges intézkedésekről határoztak. A megfogalmazott következtetések hangsúlyozzák a helyzet súlyosságát és megerősítik az Európai Unió szilárd elkötelezettségét Ukrajna szuverenitása és területi integritása iránt.
Az Európai Tanács hangsúlyozta az ukrajnai védelmi képességek sürgős megerősítésének szükségességét, ideértve a légvédelmi rendszerek és katonai segítségnyújtás, például tüzérségi lőszer és rakéták biztosítását is.
A humanitárius segítségnyújtás és a civil védelmi segítség fokozása mellett az Európai Unió és tagállamai ígéretet tesznek, hogy ellátják az érintett civileket segítő eszközökkel, például áramfejlesztőkkel és transzformátorokkal, hogy enyhítsék a támadások kritikus infrastruktúrára gyakorolt hatását, különösen az energetikai szektorban.
Az elfogadott szöveg kiemeli, hogy
a katonai támogatás nyújtására az egyes tagállamok biztonsági és védelmi politikájának teljes tiszteletben tartásával, valamint valamennyi tagállam biztonsági és védelmi érdekeinek figyelembevételével kerül sor.
A tagállamok vezetői stratégiai vitát folytattak az EU és Törökország kapcsolatairól is.
Kiemelték, hogy az Európai Uniónak stratégiai érdeke fűződik a Földközi-tenger keleti részének stabilitásához és biztonságához, valamint Törökországgal kialakított együttműködésének fejlesztéséhez, ami kölcsönösen előnyös.
Az Európai Unió kiemelt fontosságot tulajdonít a ciprusi megoldásra irányuló tárgyalások folytatásának és előrehaladásának, további erősítve az EU és Törökország közötti együttműködést.
Az Európai Tanács határozottan és egyértelműen elítélte Irán Izrael elleni támadását és szolidaritását fejezte ki Izrael népével szemben. A vezetők felszólították Iránt, hogy azonnal szüntessenek be minden támadást, és az összes felet felkérték, hogy a legnagyobb mértékben tartsák vissza magukat, és kerüljenek minden olyan cselekvést, amely növelheti a feszültséget a térségben. Az EU kész arra, hogy együttműködjön az összes partnerrel annak érdekében, hogy elkerülje a feszültségtovábbi növekedését a térségben, különösen Libanonban.
Fontos, hogy más, a migrációt tompító törekvések is megfogalmazódtak.
A következtetés értelmében felkérték az EU releváns szerveit, hogy vizsgálják felül az EU szíriai menekülteknek nyújtott segítsége hatékonyságát. Ezekből arra lehet következtetni, hogy a vezetők realizálták egy következő migrációs válság kialakulását.
(Forrás: Magyar Nemzet)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.