A brüsszeli szankcióspolitika eddig is fájt, de most még jobban fájni fog. Életbe lépett a 60 dolláros olajársapka, amit az Európai Unió tagországai, köztük Magyarország is jóváhagyott szombaton. Ezzel egy időben
Előbbi intézkedés blokkolja, hogy az oroszok az EU-n kívül bárhol a világban 60 dollárnál drágábban tudjanak olajat, illetve finomított termékeket eladni bárkinek.
Arról, hogy ennek milyen következményei lesznek, és hogyan hathat Magyarország ellátására ez a brüsszeli döntés, Hortay Olivért, a Századvég energia- és klímapolitikai üzletágának vezetőjét kérdezte az Origo. A szakértő szerint az elmúlt időszakban Európa országainak többsége már készült a hétfőn hatályba lépő olajembargóra, úgy, hogy igyekeztek tartalékokat képezni, ami viszont felverte az árakat.
Mivel a bevezetés után a tagállamok mozgástere is szűkülni fog, ezért a várakozások szerint a befelé forduló magatartás, a protekcionizmus – ami így is egyre erősebb –, fokozódni fog. Már a hatályba lépéskor is szűkülhet Magyarország mozgástere az üzemanyagimport tekintetében, és várhatóan az árak is tovább fognak emelkedni.
A nyersolaj tekintetében korábban Magyarországnak sikerült mentességet kiharcolnia, ami szerint a most hatályba lépő olajembargó bevezetése után is képes lesz Magyarország csővezetéken keresztül vásárolni Oroszországtól, így ez az embargó hazánk üzemanyag- és olajellátását nem érinti közvetlenül.
Egyfelől, ahogyan az uniós üzemanyagpiaci helyzet romlik, úgy várhatóan a Magyarországra érkező üzemanyag import is egyre drágább és nehézkesebb lett. Másrészt az inflációs nyomást a növekvő olajárak jelentős mértékben növelik Európa-szerte, mélyítik a kibontakozó gazdasági válságot, ami pedig Magyarországot is negatívan érinti, hiszen hazánk szoros kapcsolatban van más uniós tagállamok gazdaságával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.