Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint soha nem volt olyan jó Szerbia és Magyarország kapcsolata, mint jelenleg. A miniszter úgy véli, Szegednek minden adottsága megvan ahhoz, hogy a nagyvállalatok munkahelyteremtő beruházásokat hozzanak a térségbe. A delmagyar.hu interjúja.
A szerb kulturális központot adták át Mórahalmon. Néhány évvel ezelőtt elképzelhetetlen volt, hogy a magyar kormány bármelyik minisztere a szerb kormány miniszterével közösen hasonló intézményt adjon át. Minek köszönhető ez a jószomszédi viszony?
A két ország kapcsolatait hosszú időn keresztül az ellenségeskedés jellemezte, amelynek alapvetően történelmi okai vannak. A fordulatot a két ország kapcsolatában az hozta meg, hogy mindkét ország olyan vezetőket választott, akik belátták, hogy sokkal eredményesebbek tudunk lenni, ha tiszteljük egymást és együtt tudunk működni. Jobb ez nemcsak a két országnak, hanem a vajdasági magyaroknak és a Magyarország területén élő szerb közösség tagjainak is. A kölcsönös bizalomépítést főként gazdasági, infrastrukturális és energetikai beruházásokkal értük el, valamint a szerbek felismerték, hogy Magyarország sokat tehet az európai integrációjuk felgyorsításáért. A Kárpát-medence területén a legtöbb jogot a magyar nemzeti közösség számára Szerbiában biztosítják.
Milyen intézkedések hiányoznak ahhoz, hogy akár Szerbiából, akár más országból több befektető érkezzen Szegedre, a térségbe és akár Mórahalomra? Mit kellene tennie a kormánynak és mit kellene tenniük az önkormányzatoknak?
Amikor nagy, nemzetközi vállalatok beruháznak, négy dolgot vesznek figyelembe. Elsőként az adórendszert: legyenek alacsonyak az adók és legyen stabil, kiszámítható a gazdasági környezet. Ebben a tekintetben Magyarország Európa-bajnok, hiszen a legalacsonyabb adókulcsok nálunk vannak. A második szempont az infrastruktúra, e tekintetben ez a térség nem panaszkodhat. Harmadik a szakképzett munkaerő, Szeged ebből a szempontból is vonzó a befektetők számára. A negyedik fontos szempont a helyi önkormányzatok beruházásösztönző hozzáállása, aminek Szeged hosszabb ideje híján van. Szeretném, ha a városvezetés nyitottabb lenne az együttműködésre, hiszen Szegednek minden adottsága megvan ahhoz, hogy nagyvállalatok munkahelyteremtő beruházásokat hozzanak ide. A teljes interjú
olvasható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.