Kultúra

Nemes Jeles László: Oscar-díj után könnyebb filmet forgatni

Nemes Jeles László: Oscar-díj után könnyebb filmet forgatni

2018. szeptember 23., vasárnap
Nemes Jeles László: Oscar-díj után könnyebb filmet forgatni

A Saul fia Oscar-díjas rendezője Szegeden járt kedden az új filmje, a Napszállta közönségtalálkozóval egybekötött premier előtti vetítésén.

A Napszállta Nemes Jeles László második nagyjátékfilmje. Idén is az ő filmjét nevezte be Magyarország az Oscar-díjra, illetvea velencei filmfesztiválon a rendező filmjének ítélték oda a kritikusok díját. Az 1913 nyarán játszódó filmben egy fiatal nő életén keresztül tekinthet be a néző az Osztrák-Magyar Monarchia különböző osztályainak mindennapjaiba. Ugyanúgy megjelenik a város mocska és aljassága, mint a fényűzés és a luxus, ami a legtöbb esetben csak a gazdagok titkait hivatott elrejteni. A rendezővel a vetítés után a nézők egy közönségtalálkozón ismerkedhettek. A majdnem egy órás beszélgetés alatt Nemes Jeles László többek között azt is elárulta, hogy azért ragaszkodik a 35 mm-es film technikájához, mert szerinte a mozik varázsa a kézzel fogható filmeken rejlik.

– A közönségtalálkozón igazán markáns véleményt fogalmazott meg a technológiáról. Ez jelentheti azt, hogy a jövőben várhatunk öntől egy sci-fi filmet?

– Jó lenne, jó ötlet lenne. Ahhoz viszont még meg kéne találnom

az

anyagot. Komolyan gondolkozom ezen. Nem okozna problémát, hogy amerikai filmes stúdiókkal dolgozzak, csak az a kérdés, hogy mennyi kontrollt tudok megtartani. Ha azt elveszítem, akkor csak egy olyan

személy

leszek, aki felveszi az anyagot.

– Oscar-díjas, elismert rendezőként megnyíltak ön előtt a kapuk? Könnyebb volt elkészíteni az új filmet, illetve a következőt még könnyebb lesz?

– Igen. Könnyebb volt finanszírozni a Napszálltát, de még a szereplőválogatás is könnyebb volt. Többen jelentkeztek, jobban odafigyeltek, mindenki még erősebben próbálta a legjobb teljesítményt nyújtani. Az első filmnél, mikor még csak a Filmalap hitt benne, a magyar stábom nagyon komoly munkát tett le az asztalra, pedig akkor még nem tudtuk

,

mi lesz belőle. Azt pedig, hogy a jövőben mi lesz, mit fogok csinálni, még nem tudom.

– A tavalyi Oscar gála után találkozott Spielberggel. Mit mondott önnek?

– Vele többször is találkoztam. Nagyon örült annak, hogy díjazták a Saul fiát. Azt gondolta, hogy egy nagyon fontos film, ami hozzájárult ahhoz, hogy a holokauszt emlékét megtartsuk a világban.

N

agyon fontos eredménynek találta. Azt mondta, hogy sokat kellett várni, hogy a Schindler listája után készüljön egy olyan film, ami a világot megmozgatja. Később azt is megkérdezte, hogy

an

fogom növelni az új film produkciós értékét. Én

pedig

mondtam neki, hogy nagyon sok réteg lesz és sok por. Ez tetszett neki. A porozás tetszett neki.

– A Napszállta nem csak látványban hasonlít a Saul fiához, hanem még történetileg is. Milyen kapcsolat van a kettő között?

– Vannak kapcsolódási pontok a két film között. A Saul női szereplőjét és a Napszállta női főszereplőjét ugyanaz a színésznő alakítja.

Persze

nem

szàndékosan

csináltam

igy

, ez bennem is

utólag realizálódott.

– Filmértő művészként mi az ön kedvenc alkotása?

– Kubrickot nagyon szeretem. A Barry Lyndon a nagy kedvencem. Borítókép: Belvárosi Mozi

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.