
Mit jelent az, ha valaki „kocka”? Miért rajonganak felnőtt emberek játékokért? Végül, de nem utolsó sorban, mitől és mikor lett menő a kockaság? Ezekre a kérdésekre csak azok tudnak válaszolni, akik részesei is ennek a szubkultúrának.
Szegeden 3 éve nyílt az első e-sport bár, ahol a szokványos sportbároktól eltérően nem csak meccseket néznek és söröznek az emberek, hanem videójátékokkal játszanak, társasjátékoznak, és szerepjátékoznak. A kockaság viszont nem csak ebből áll. Az úgynevezett „geek”, vagy kocka kultúra meglehetősen szerteágazó. A részét képezik a filmekért, sorozatokért, képregényekért, és számítógépes játékokért való rajongás is. A kulcsszó a rajongás. Ugyanis míg a hétköznapi emberek csak egyszerűen kedvelik a filmeket, vagy néha játszanak a számítógépükön, addig ezek a srácok és lányok sokkal komolyabban veszik kockaságuk tárgyát.
Ricsi, aki még szakmájából adódóan is otthon van a számítástechnikában, hiszen informatikusként keresi a kenyerét, hobbi szinten játszik számítógépes játékokkal. Megtudtok tőle, hogy ez nem a legolcsóbb szórakozás. „Az anyagi ráfordítás ennél a hobbinál attól függ, hogy ki mennyire látványosan szeret játszani. Én például szeretek a lehető leglátványosabban, így nálam ez egy fél millió forintos összeget jelent.”
Korábban a kockaságot, mint sértő jelzőt használták azokra, akik ennyire elmélyedtek ebben a kultúrában. Manapság már, feltehetően a képregényekből készült filmek népszerűségének, és az egyre jobb videójátékélményeknek köszönhetően elfogadóbbak lettek az emberek a kockákkal szemben. Ennélfogva már a kifejezés sem igazán nevezhető sértőnek, sőt, az emberek büszkén is vállalják ezt a jelzőt.
Amennyiben egy hétköznapi ember leül beszélgetni néhány kockával, elsőre úgy érezheti, hogy társalgópartnerei egy teljesen idegen nyelven beszélnek. Ennek az oka az, hogy a srácoknak tényleg saját nyelvezetük van, aminek a kifejezései leginkább angol eredetű rövidítések. „Azt hittem, hogy campelt a gyerek, ezért toltam is rá egy hs-t, de közben csak afk volt.” Ilyen, és ehhez hasonló mondatok hangzanak el egy átlagos kocka társaságban. Ennek például a teljesen magyar változata a következőképp hangzik: „Azt hittem, hogy csak a sarokban ülve, mozdulatlanul ellenfélt vár a gyerek, ezért fejbe is lőttem, de közben csak elment a számítógépe elől.”
Azon kívül, hogy a beszélgetésüket jócskán le tudják rövidíteni, ez a fajta saját nyelv még abban is segíti őket, hogy jobb összetartást építsenek ki egymás között, ugyanis az általános kifejezéseken kívül a szavaik attól függően változnak, hogy éppen mivel játszanak, vagy a „geek” kultúra melyik részének hódolnak.
A kockákról a legtöbb ember fejében él egyfajta elképzelés, hogy mind túlsúlyos, pattanásos kamaszok, akik a szüleik pincéjében számítógépeznek. Ez persze nagyon messze áll a valóságtól. Azon kívül, hogy a kockák között szép számmal találni lányokat is, a fiúk sem felelnek meg a fentebb leírt sztereotípiának. Van köztük házas ember, komoly mérnök, és olyan is, aki a számítógépezés mellett rendszeresen sportol. Borítókép: LvL Up Esport Bár Szeged
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.