Kultúra

A Néró a hatalomvágyról szól és aktualizálható

A Néró a hatalomvágyról szól és aktualizálható

2016. szeptember 21., szerda
A Néró a hatalomvágyról szól és aktualizálható
nero_kozonsegtalalkozo009kf

A történet "néróságát" megtartva, mégsem történelmi tablót állít színpadra Léner András rendező Hubay egyfelvonásosaiból. A mindössze néhány szereplővel futó előadást stúdiószínházi körülmények között mutatják be szeptemberben, a színmű az évad második premierje lesz.

Hubay Miklós

összesen nyolc Néró-egyfelvonásost írt, ebből emelt ki hármat

Spiró György

, aki ezeket átdolgozva - ahogyan

Léner András

fogalmazott - szikár, életre kelteni való anyagot hozott ki a római császár életrajzából. A rendező szerint a szegedi Néró nem történelmi tablót akar állítani a császárnak, Spiró változata sokkal inkább a hatalomvágyról szól úgy, hogy karakterei mind behelyettesíthetőek, aktualizálhatóak. A darab nem kíván aktuálpolitizálni, mégis reflektál a mindennapokra - hangsúlyozta Léner a Somogyi-könyvtárban tartott kedd délutáni közönségtalálkozón. A Szegedi Nemzeti Színház új kísérlete, hogy a korábban kihelyezett stúdiószínházi előadásait a teátrum falai közé vigye. A Nérót ezért a Nagyszínház alagsori balett-termében láthatják majd a nézők, ami a megszokottól eltérő színjátszást igényel a maréknyi alkotócsapattól.

Kárász Zénó

(Néró) ezt úgy fogalmazta meg, már-már filmszerűen finom mozzanatokat, gesztusokat kíván a szűk helyiség, ahol szinte összemosódik a színpad és a nézőtér.

Fekete Gizi

(Agrippina) ugyanakkor hozzátette, intenzív játékot követel tőlük az előadás, hiszen a nyitójelenetben rögtön felkeltik a közönség érdeklődését, ebből a figyelemből pedig később sem engednek. Mint mondta, legnagyobb létszámmal is mindössze hárman vannak a színpadon, fokozottan kell tehát figyelniük egymásra, amit még egy monodráma eljátszásánál is nagyobb kihívásnak tart.

nero_kozonsegtalalkozo010kf

Kárász Zénó nagyon élvezi, hogy császár lehet, miközben egyre inkább beleássa magát a szerep mélyébe. Elmondta, hihetetlennek, és ép ésszel feldolgozhatatlannak tartja azt a hatalmat, amely megadatott Nérónak. A császár 17 évesen került trónra anyja segítségével (még féltestvérétől is megszabadult), vagyis gyakorlatilag élete felét olyan uralkodóként élte, akinek szó szerint lábai előtt hevert a birodalom; némelyeket képes volt öngyilkosságba kergetni. Fekete Gizi saját szerepével kapcsolatban azt mondta, Agrippina egy olyan anya, aki a női fegyvereket sem fél bevetni, ha fia boldogulásáról van szó. A szövegkönnyel kapcsolatban megjegyezte, minden mondatot szóról szóra kell visszaadnia, egy kisebb baki ugyanis lavinát indítana el a mondanivalóban. A Néró című színművet szeptember 30-án láthatja először a közönség a Nagyszínház balett-termében. Fő szerepekben: Agrippina - Fekete Gizi; Nero, Pallas - Kárász Zénó; Seneca - Ádám Tamás; Fiatal Nero - Hadzsy János; Britannicus - Németh György Attila.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.