Kultúra

Az analóg rádiónak lelke van - kiállításon jártunk + FOTÓK

Az analóg rádiónak lelke van - kiállításon jártunk + FOTÓK

2016. február 15., hétfő
Az analóg rádiónak lelke van - kiállításon jártunk + FOTÓK
radiogyujto012kf

Az elektroncsöves rádiók és a csipketerítők elfeledett világát hozza vissza Sándor Dániel kiállítása.

"Az analóg technika sokkal szebb számomra, mint a digitális. Ezeknek az eszközöknek lelkük van, nem egy-két évre készültek, a nagybetűs minőség jellemzi őket. Az itt látható rádiók többségét magyar emberek készítették, s akár évtizedeken át szolgálták tulajdonosukat" - vélekedik

Sándor Dániel

rádiógyűjtő, aki kollekciójának büszkeségeit a nagyközönségnek is többször megmutatta. Az utóbbi hét évben mintegy hetven-nyolcvan darab rádiókészüléket gyűjtött össze, a zsebrádiótól az ötven kilós zenegépig, szigorúan ügyelve arra, hogy csak elektroncsöves és tranzisztoros rádiókat vásároljon.

Nosztalgiarádiók az Agórában

Akinek felkeltette az érdeklődését a cikk, az még február tizennyolcadikáig megtekintheti Sándor Dániel rádióigyűjteményét az Agóra földszintjén.

A rádiókészülékek egy részét eredeti állapotában őrizte meg, néhányon apróbb felújítási munkálatokat végzett, mintegy felük most is működőképes, igaz, többségükön már csak a Kossuth Rádió hallgatható. Gyűjteménye főleg a hazai gyárakban készült eszközökre épül, de van bolgár, szovjet, japán, angol, nyugat- és kelet-német rádiója is, sőt két korai televíziókészülék, az Orion és a Videoton '60-as évek eleji termékei is a kiállítás részei. Kiegészítésképpen a prospektusokat, könyveket, kezelési utasításokat is elteszi Sándor Dániel.

Rádió nagyhatalom voltunk a Horthy-korszakban

A legkorábbi rádió egy 1937-es brit Cossor a gyűjteményében, de szorosan követi két 1938-as magyar darab, egy Philips York W és Orion 56TIP, az utóbbi ára 198 pengő volt abban az időszakban, amikor az ember

kétszáz pengő fixszel

könnyen viccelt... A két háború között volt olyan időszak, amikor a világ rádiókészülékeinek egynegyedét nálunk készítették összesen 161 gyárban egyszerre. A háború utáni pár évben sikerült megőrizni a színvonalat, de az államosítást követően sorban bezártak a gyárak, s már nem az irányt mutattuk, hanem a trendeket követtük.

radiogyujto008kf

Börtönt kaphatott, aki megbuherálta a néprádiót, hogy hallgathassa a Szabad Európát

Rákosiék

kezdeményezésére terjedt el a néprádió, amelyen a

Horthy

-korszakbeli előddel szemben csak két középhullámot lehetett fogni, a Kossuth és a Petőfi Rádiót. A céljuk ezzel az volt az állampárti diktatúra vezetőinek, hogy az ő propagandájuk eljusson az emberekhez, de a Nyugat hírei ne. Ezért olcsóvá tették a készüléket, alig félhavi fizetésből megvásárolhatták az emberek. Sokan átalakították a készüléket, skálázhatóvá (hangolhatóvá) tették utángyártott alkatrészekkel. Aki lebukott az Amerika Hangja, vagy a Szabad Európa Rádió hallgatása közben, akár börtönbe is kerülhetett. Az alumíniumdobozos Orion 313A más veszélyeket hordozott magában, ha a szigetelése meghibásodott, akkor a fázisa a dobozra kerülhetett, s megcsaphatta a felhasználót, ezért a későbbiekben inkább visszatérnek a fadobozokhoz.

5,5 havi fizetésbe került egy csúcskészülék 1960-ban

A korabeli rádióárakról sokatmondó adat, hogy 1960-ban a havi átlagfizetés 1575 forint volt, s egy tipikus konyhában használt Badacsony rádió 400 forintba került, egy Terta 529MG zenegép magnóval, rádióval, lemezjátszóval viszont 8500 forintot kóstált. A Budapest névre hallgató rádiótípus bolgár gyártmány, de az elnevezés nem véletlen, a '60-as évek elején az Orion átállt a televíziókészülékek gyártására, így a rádióvevők gyártósorait a KGST együttműködés keretében Bulgáriába vitték, az említett típus terveit még hazánkban készítették. Nem nálunk készült, de büszke 1960-as gyártású Sony rádiójára, ugyanis alig pár évvel korábban kezdte gyártani ezeket az eszközöket a ma már világhírű japán üzem. A televíziókészülékek térhódításával egyre jobban visszaszorult a rádióhallgatás, s a nagyméretű elektroncsöves készülékek, tetejükön az elmaradhatatlan csipkével napjainkra történelemmé váltak.

"Az analóg technika sokkal szebb számomra, mint a digitális. Ezeknek az eszközöknek lelkük van"KLIKK: http://szegedma.hu/?p=606556

Közzétette: Szegedma Hírportál – 2016. február 14.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.