Kultúra

Újabb kötet jelent meg Csepregi Imre Naplójából

Újabb kötet jelent meg Csepregi Imre Naplójából

2015. február 16., hétfő
Újabb kötet jelent meg Csepregi Imre Naplójából
csepregi_imre_naplo

A makói hitoktatás megalapítójának eddig még nem publikált életszakaszáról jelent meg Tóth Ferenc történész, nyugalmazott múzeumigazgató szerkesztésében és Török József egyetemi tanár lektorálásával a Csepregi Imre: Napló 4. (1951-1952) című kötete. Kiadását a makói önkormányzat is támogatta.

Csepregi Imre

1951-52 közötti életútját mutatja be újonnan megjelent 4. Naplója. A könyv korábbi kötetei számot adnak a pápai plerátus tapasztalatairól, ám sokkal több mindent megtudhatunk belőle, mint egy átlagos naplóból. Képet fest a történelmi helyzetről, korrajz és művészeti szemle, teológiai nézőpontok igazolásai. Csepregi Imre alakján keresztül 1944-től 9 éven keresztül követhetjük nyomon mindezt. Eddig három kötet jelent meg, ami az 1951 előtti időszakról szólt. Csepregi Imre a pápát szolgálta, mellette volt akkori is, amikor megbetegedett. Adott tájékoztatást

Tóth Ferenc

az új kötet pénteki bemutatóján a makói könyvtárban. A köteteket Tóth Ferenc történész szerkesztette és

Török József

egyetemi tanár lektorálta. A könyv megjelenését a Szeged-Csanád Egyházmegye püspöksége, a Makói Belvárosi Katolikus Plébánia, a Makói Múzeumért Alapítvány, a helyi könyvtár és múzeum és Makó Város Önkormányzata is támogatta.

Farkas Éva Erzsébet

köszöntőjében elmondta: „Ma Csepregi Imrét a legkiválóbb makóiak között tiszteljük. Makó város önkormányzatának ezért sem volt kérdés, hogy támogassa a Csepregi-napló 4. kötetének megjelenését. Arról, hogy példaként maradjon meg számunkra, immár nemcsak a szülőházának és a belvárosi római katolikus templomnak a falán elhelyezett emléktáblák gondoskodnak, hanem a most bemutatandó kötet, Csepregi Imre naplójának 4. része is. Vegyük kezünkbe, olvassuk, és rajta keresztül ismerkedjünk meg Csepregi Imrével, a nagyszerű emberrel, aki a szív bölcsességével tanít bennünket!” A bemutatón

Pálfai Zoltán

plébános arról beszélt, hogy bár a biblia mindössze két helyen őrzi az emlékezet szavunkat, fontos környezetben utal rá. Az egyik Mária alakjával kapcsolatos, a másik pedig az utolsó vacsorán elhangzott mondat: „Ezt cselekedjétek az én emlékezetemre!”. A plébános elmondta, emléktáblát avattak a plerátus emlékének tiszteltére. Csepregi Imre gyermekkorát Makón töltötte, majd Bécsben tanult teológiát. Később a püspök szolgálatába állt, 55 éves korában tért vissza a városba, ahol megalapozta a hitoktatást.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.