Négy szegedi zsidó fotóművész képeiből nyílt kiállítás a Móra Ferenc Múzeumban pénteken. A tárlatot Cseri Miklós kultúráért felelős helyettes államtitkár nyitotta meg, aki a művészeket egy embertelen kor humanista szellemű dokumentátorainak nevezte.
„A szegedi zsidóság és a fotográfia” című,
Bäck Manci, Kárász Judit, Liebmann Béla
és
Müller Miklós
fényképeit bemutató kiállítás megnyitóján
Fogas Ottó
múzeumigazgató úgy fogalmazott, hogy nem csak a nevek különlegesek, hanem a témák is, például említette a
Radnóti Mikóst
vagy
Szent-Györgyi Albertet
ábrázoló fotókat. A múzeumigazgató kiemelte, hogy a tárlat a Magyarországon tartott holokauszt-év keretein belül jött létre, és kapcsolódik a Zsidók Szeged társadalmában” címmel november 12-13-án megtartott konferenciához, amelynek anyagaiból már kötet is megjelent. "Magyarország rejtőzködő fotósnagyhatalom" - fogalmazott
Cseri Miklós
, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős helyettes államtitkára. "Egy Nap süt le valamennyiünkre, és az ennek a Napnak a fényét felhasználó művészet a leghatártalanabb, talán ezért van az, hogy külföldön jobban elismerték a fotóművészeket, mint hazájukban" - tette hozzá. Cseri idézett egy általa meg nem nevezett híres magyar fotóst, aki hazáját úgy írta le, mint egy egyedülálló nyelvvel rendelkező országot, amely egy univerzális kommunikációs eszköz birtokában van. Cseri páratlan kulturális értéknek nevezte a kiállított fényképeket, kiemelte, hogy európai szintű szegedi alkotók műveit láthatja itt a közönség, azokét, akik feltették Szegedet a fotózás hazai és nemzetközi térképére. "Van mire emlékeznünk" - utalt az idei év fő témájára, a holokausztra a helyettes államtitkár, aki méltatta
Lőw Immánuel
szegedi főrabbi életútját, aki szintén a vészkorszak idején lelte halálát, két és fél ezer zsidó származású szegedi polgárral egyetemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.