Kultúra

Švejknek papírja van róla + FOTÓK

Švejknek papírja van róla + FOTÓK

2014. július 26., szombat
Švejknek papírja van róla + FOTÓK
svejk10_gs

Mindenkinek akad a családjában, távoli rokonságában vagy legalább az ismerősei között egy Švejk. Elkerülhetetlen, ostoba jóhiszeműségével piócamódra ragad az emberre, esetleg a nyakán marad egy szívesség vagy (ez esetben) kártyajáték után.

Notórius bolond, sőt, papírja van róla, hogy hülye. Ilyen

Jaroslav Hašek

cseh regényhőse, az ikonná vált Švejk, aki a maga egyszerűségével meghódította az egész világot. Az 1910-es években "született" hős egy befejezetlen szatirikus regény címszereplője, amelynek karaktereit az író személyes ismerősei ihlették: bajtársak és felettesek a katonaságból. Švejk az igazi készséges kispolgár, aki nem csupán sodródik az árral, de éles háború- és monarchiaellenes megnyilvánulásai sodorják bajba - másodmagával. Amolyan cseh Pelikán József, más körítéssel.

Bodolay Géza

közel húsz év után lehelt életet ismét a derék elsőháborús katona történetébe a Szegedi Nemzeti Színház művészeivel karöltve.

"Kussoljon, Švejk!"

Sorbán Csaba

nem erőlteti, de nem is kell, mert átesne a ló túloldalára (ami egyébként most is felbukkant a háttérben, ezúttal gyertyával a hátán). Az előadás negyedéig még talán sajnáljuk is kicsit, hogy egyre türelmetlenebbek vele a katonák, folyton belé fojtják az "érdekfeszítő" háború előtti történeteit.

Pataki Ferenc

(Lukaš főhadnagy és Rendőrkapitány) feje fáj leginkább a derék elsőháborús jó cselekedeteitől. Meg is értjük, hogy a végére társa teljesen leszedálja, utolsó mondatai csak cifra szitkok és a süket fülekre találó "Kussolj!" kiabálás. Az még hagyján, hogy Švejk lebuktatja a kereskedő előtt felesége és a főhadnagy románcát, de miatta kerülnek ki a frontra is, ahol a biztos halál vár rájuk. Aki pedig odajuttatja őket,

Kárász Zénó

(Wendler kereskedő és Schwarzburg generális), neki inkább a hangját kellett erőltetnie, ugyanis a premier napjára berekedt.

Jakab Tamás

(Katz, a pap és Jungwirt, a fürdőző) kapta a legnagyobb tapsot - megérdemelten - a részeges pap nyújtotta alakításáért. Ő az egyetlen, aki jótét léleknek nevezi Švejket, aki a bolond cselekedetek mögött meglátja a szándékot.

Szilágyi Annamáriának

sem volt könnyű estéje, hol feleségként, szeretőként, gazdasszonyként, kocsmárosként, és még megannyi szerepben láthattuk a színen.

svejk17_gs

Működnek a dialógusok, oda-vissza repkednek az átkozódások, a Švejk-elbeszélések. A néző egy pillanatig sem érzi azt, hogy rá kell kukkantania az órájára, bár nem is lenne ideje, annyira sok a szöveg és ehhez képest olyan minimális a vizuális inger. Felcsattanhat az ember, hogy nem ezt várná egy szegedi szabadtéritől, de teljesen felesleges, hiszen a székeknél, ágynál és asztalnál nem is igényel többet a darab. A díszletet

Mira Jánosnak

köszönhetjük, beleértve a gigantikus cseh papír-söröskorsót a háttérben - jóindulattal sem nevezhető burkolt reklámnak.

Bianca Imelda Jeremias

jelmeztervezőnek a nők ruhái jelentettek feladatot, a katonák a megszokott szürke ruhákban csinálták végig az estét. Aki a szabadtéri ideje alatt lemaradt volna Švejk kalandjairól vagy egyszerűen szeretné újraélni, az ősszel kezdődő színházi évadban bepótolhatja a szegedi kisszínházban.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.