Kultúra

Gorzsáról származó Árpád kori malomjátékot mutatnak be Vásárhelyen

Gorzsáról származó Árpád kori malomjátékot mutatnak be Vásárhelyen

2014. március 18., kedd
Gorzsáról származó Árpád kori malomjátékot mutatnak be Vásárhelyen
HMV-GorzsaX_homokbanya

A gorzsai ásatások gazdag leletanyagának bemutatásával folytatódik a Tornyai János Múzeum Korok, kultúrák, lelőhelyek régészeti előadássorozata március 19-én. Wolf Mária régész előadásában a Vásárhelyhez közeli középkori település történetét és a 2009. évi feltárás eredményeit ismerteti szerdán 17 órakor a múzeum emeleti csarnokában, ahol az érdeklődők egy különleges 11. századi malomjátékot is megtekinthetnek.

2009-ben a SZTE BTK Régészeti Tanszéke Hódmezővásárhely-Gorzsa X. homokbánya területén megelőző feltárást végzett

Wolf Mária

régész vezetésével, amelynek keretében több korszak leletei láttak itt napvilágot. A feltárás váratlan eredménye volt, hogy a lelőhely bizonyos területeken több rétegű volt, az Árpád- és későközépkori objektumok is több szintben kerültek elő, vagyis a települést hosszú időn keresztül lakták. Az egykor népes Gorzsa falu emlékét ma már csak a helynév, illetve az ásatáson előkerült gazdag tárgyi anyag őrzi. A település hosszú életének bizonyítéka a mintegy 1500 objektum, amelyet sikerrel bontottak ki a régészek. A feltárás igen gazdag leletanyagot eredményezett. A nagytömegű kerámiaanyag és állatcsont mellett a 12-16. század közötti időszakból származó pénzérmék érdemelnek említést, valamint az ásatás kiemelkedő jelentőségű lelete egy bronz pecsétnyomó, melynek előlapján gótikus kisbetűs köriratban Szűz Mária látható a gyermek Jézussal. Az egyik legérdekesebb objektum az a 11. század második felére, a 12. század elejére keltezhető ház volt, amelynek padlójába két malomábrát karcoltak. A malomábra az emberiség legősibb, egyetemes szimbólumai közé tartozik. Szimbolikus jelentőségét hosszú időn át megőrizte, de játék funkciója már az ókorban elterjedt. A gorzsaihoz hasonló, ház padlójába karcolt, Árpád- és későközépkori malomábra eddig nem került elő. Az egyiket

in situ

emelték ki és ezt Wolf Mária előadása idején az érdeklődőknek lehetőségük nyílik megtekinteni holnap délután 5 órától a Tornyai János Múzeumban.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.