Kultúra

Kincsek a szántásból - Vásárhelyi tárlat a szikáncsi aranyleletből

Kincsek a szántásból - Vásárhelyi tárlat a szikáncsi aranyleletből

2013. november 26., kedd
Kincsek a szántásból - Vásárhelyi tárlat a szikáncsi aranyleletből
Szikancsi_aranylelet feltarasa

A legnagyobb és legjelentősebb hunkori pénzleletből, az úgynevezett szikáncsi aranykincsből nyílik hamarosan kiállítás Hódmezővásárhelyen, a Tornyai János Múzeumban.

A készülő tárlat hivatalos bejelentésére november 28-án, csütörtökön 11 órakor kerül sor a Tornyai János Múzeumban. Az eseményen

Nagy Imre

múzeumigazgató a sajtó képviselőinek jelenlétében mutatja be a vásárhelyi múzeum gyűjteményében lévő arany solidusokat. A sajtótájékoztatón felvételek készíthetőek a Theodosius-érmékről. Fél évszázaddal ezelőtt, 1963 novemberében a hódmezővásárhelyi határban élő Józó Erzsébet pulykaőrzés közben, botjával a földet turkálva találta meg az eddig ismert legnagyobb és legjelentősebb hunkori pénzleletet, a szikáncsi aranykincset. A mintegy ezerötszáz darabos, hat és fél kilogramm súlyú arany solidusból álló leletegyüttes zöme a Magyar Nemzeti Múzeum Éremtárában található; 2 darab a megtaláló tulajdonába került, 5 darab II. Theodosius-érme pedig a Tornyai János Múzeum gyűjteményébe. A szikáncsi kincslelet előkerülése és összegyűjtése olyan izgalmas történet, mely mindenképpen méltó a megemlékezésre és felelevenítésre, ezért a Tornyai János Múzeum „Kincsek a szántásból - melyeket a leletbejelentőknek köszönhetünk” címmel kamara kiállításon mutatja be e szenzációs és kevéssé ismert éremkincset.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.