
A felújított Tihanyi Bencés Apátság átadásán a miniszterelnök történelmi, vallási és nemzeti összefüggésekre is rámutatott.
„A kereszténység kultúra és civilizáció is. Benne élünk.” – fogalmazott Orbán Viktor a felújított Tihanyi Bencés Apátság átadóünnepségén. A miniszterelnök ünnepi beszédében történelmi párhuzamokat vont, emlékeztetve arra, hogy a tihanyi szerzetesek három történelmi kísérletet is túléltek, melyek célja az apátság eltörlése volt – és mindig újra felépítették a hit, a kultúra és a nemzeti összetartozás kőfalait.
Orbán Viktor szerint van mit tanulni a szerzetesektől, különösen napjainkban, amikor Európa fundamentumai – a hit, a család, a nemzeti szuverenitás – „támadás alatt állnak”. Mint mondta, a kommunizmusból volt a legnehezebb talpra állni, mert „a kommunisták nem ismernek se Istent, se embert, se alapítólevelet”.
A miniszterelnök arra is rámutatott: Tihany ezer éve a kelet és nyugat találkozásának szimbóluma. I. András király hitvesével együtt keleti és nyugati hagyományokat egyesített, békés együttélésre alapozva a templomot.
Jó volna, ha Európa mai, háborút szító urai vigyázó szemeiket Tihanyra vetnék
– fogalmazott.
A kormányfő beszédében hangsúlyozta: a magyar alaptörvény a kereszténységet a nemzet megtartó erejének ismeri el. Ezért szerinte a keresztény kultúra nem csupán lelki háttér, hanem gyakorlati útmutató a családról, a férfi-nő kapcsolatról, a munkáról és a tisztességről.
Orbán Viktor úgy látja, Brüsszel épp ezt az értékrendet akarja felszámolni.
Összekevernék a hagyományos nemi szerepeket, a népeket, a nemzeti közösségeket. A teremtés rendje helyett egy új Bábel zűrzavarát építik
– mondta. Kiemelte: a béke helyett háborús pszichózis uralja ma Európát, és Ukrajna uniós felvétele, a szankciók és az energiapiaci beavatkozások mind Magyarország érdekei ellen hatnak.
Beszédében üzent a román elnökválasztás kapcsán is, egyetértve azokkal, akik a „keresztény Európa” mellett állnak ki.
Mint mondta:
Nem szólunk bele Románia belügyeibe, de jelezzük: számíthatnak ránk. Együtt fogunk küzdeni a szuverenitásért és a kereszténységért.
A felújított Tihanyi Apátságot Orbán Viktor az összetartozás és nemzeti megmaradás jelképének nevezte.
Ahol templom áll, ott nem csak múlt van, hanem jövő is
– mondta. A kereszténység szerinte nemcsak hit, hanem a birodalmi törekvések ellenszere is: „az emberhez legközelebb álló közösséget illeti meg a döntés joga”.
A beszéd végén a miniszterelnök köszönetet mondott minden közreműködőnek, akik hozzájárultak a történelmi épület újjászületéséhez. Zárásként a nemzeti elkötelezettség szavaival búcsúzott:
A Jóisten mindannyiunk fölött, Magyarország mindenekelőtt! Hajrá Magyarország, hajrá magyarok!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.