Kultúra

„Fejedelmi” képek Benczúr Gyulától a Móra-múzeumban + FOTÓK

„Fejedelmi” képek Benczúr Gyulától a Móra-múzeumban + FOTÓK

2013. július 1., hétfő
„Fejedelmi” képek Benczúr Gyulától a Móra-múzeumban + FOTÓK
benczur_kiallitas04_gs

Több mint harminc festményt mutat be a hazai historikus festészet kiemelkedő alakjának, Benczúr Gyulának munkásságából a Móra Ferenc Múzeum új tárlata, amit a Múzeumok Éjszakáján nyitottak meg.

A múzeum dísztermében kapott helyet a Benczúr, a festőfejedelem című kiállítás. Az ajtó mellett rögtön egy díszes dokumentumot rejtő tárlat: a festő 1909. október 17. kelt díszpolgári oklevele – ezzel fogadta „egyhangúlag és közlelkesedéssel” tiszteletre méltó polgárai sorába szülővárosa, Nyíregyháza képviselő-testülete

Benczúr Gyulát

. A szegedi Kultúrpalotában őrzött festmények mellé Nyíregyházáról és a Magyar Nemzeti Galériából érkeztek alkotások. A kiállítások látható többek között a Benczúr család tagjainak portréja: a festő önarcképének másolata

Benczúr Idától

, valamint édesapja és édesapja, illetve gyermekei képei. Érdekességként megcsodálható a Benczúr család festett ládája is a 19. század végéről.

Benczúr Gyula Nyíregyházán született 1844. január 28-án. 1860-61-ben a Klimkovics fivérek kassai magániskolájában ismerkedett meg a festészet alapjaival. Nemsokára festőbarátaival, Szinyei Merse Pállal és Salamon Gézával közös műtermet bérelt Münchenben. Karl von Piloty, a korszak legcsodáltabb történelmi festőjének osztályába járt. 1876 és 1883 között a müncheni képzőművészeti akadémia tanára. Ebben az időben II. Lajos király megbízásából készít alkotásokat, a király kastélyai számára dekorációkat. 1878-ban aranyérmet nyer Párizsban a Vajk megkeresztelésével. 1883-ban hazatelepül, és elvállalja az újonnan alapított festészeti mesteriskola igazgatói posztját. Ekkor válik a hazai felső tízezer kedvelt portréfestőjévé, több mint 150 arcképet fest. Számos kitüntetés birtokosa, sok más mellett a „pro Litteris et Artibus” művészeti díj (1887) és az Ehrendiplom der Meisterschaft (Berlin) birtokosa. A szegedi tárlaton szintén megcsodálható Mályvák között című munkájáért Állami nagy aranyéremben részesült (1891). 1910-ben az Ezredéves hódolat című képéért Berlinben Állami aranyérmet kap – a Móra-múzeumban a kép vázlatában gyönyörködhetünk, ahogyan más történelmi témájú képek is helyet kaptak a tárlaton, így a Vajk megkeresztelése című kép vázlata – mellyel állami történelmi festménypályázatot nyert –, a Kun László halála és a Mátyás és Beatrix kép vázlata. Benczúr Gyulát 1904-ben főrendiházi taggá választják. 1920. július 16-án hunyt el dolányi birtokán (később Benczúrfalva). A Móra-múzeum tárlatán erdei tájképeket, valamint Benczúr vallásos témájú alkotásait is megcsodálhatjuk, így például a Mária mennybemenetelét vagy a Patrona Hungariaet. A Múzeumok Éjszakáján tartott tárlatmegnyitón a Fogas Ottó múzeumigazgató mellett beszédet mondó Haág Zalán önkormányzati képviselő, a szegedi közgyűlés Kulturális, Egyházügyi, Közművelődési és Idegenforgalmi Bizottságának elnöke úgy fogalmazott, városvezető eleink bölcs elhatározásának köszönhet városunk több Benczúr-képet, köztük az árvíz utáni újjáépítés utókor által is nagyra becsült királyi biztosa, gróf Tisza Lajos vagy épp a generális miniszterelnök, gróf Tisza Kálmán portréját. A Benczúr Gyula iránti rokonszenv a 130 éves szegedi múzeum, Szeged város vezetői és képviselői, és kiváltképp Szeged város közönsége részéről tehát nem új keletű. "Az árvízi újjáépítések megfeszített munkája közepette mindenhol tetten érhető a maradandón túl a szépre és jóra való törekvés. És ez a törekvés túlmutatott a köveken és épületek díszítésein, hiszen a városi tanács neves hazai művészek foglalkoztatásával kívánt ennek az eszménynek megfelelni. Például úgy, hogy híres és értékes festőket bízott meg azzal, hogy az események és szereplőik révén örökítsék meg a kort s ezáltal alkossanak megint nemcsak maradandót, de jót és szépet is" - hangsúlyozta Haág Zalán. A kiállítás egészen december 15-ig látogatható a szegedi Kultúrpalotában.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.