Kultúra

Elkészült a népi kézműves stratégia

Elkészült a népi kézműves stratégia

2013. március 7., csütörtök
Elkészült a népi kézműves stratégia

A Nemzeti Vidékstratégia részeként elkészült a népi kézművesség stratégiája; a hagyományos kézműves szakmák helyzetét, problémáit áttekintő és azokra megoldási javaslatokat megfogalmazó dokumentumot csütörtökön mutatták be a Hagyományok Házában, Budapesten.

V. Németh Zsolt

, a Vidékfejlesztési Minisztérium vidékfejlesztésért felelős államtitkára és Halász János, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára hangsúlyozta: a népi kézművesség fontos identitásképző művészeti tevékenység, de jelentős gazdasági vetülete is van, ezért a stratégia gyakorlatba való átültetését mindkét tárca figyelemmel kíséri. V. Németh Zsolt emlékeztetett arra, hogy a népi kézművesség mára a magyarság szellemi örökségének része, kulturális identitásának kifejezője lett, noha egyre kevésbé van jelen a mindennapi használatban és az előállítás is egyre inkább áttevődik a városokba. Halász János arra hívta fel a figyelmet, hogy rövidesen minden megyében létrejön a Nemzeti Közművelődési és Közgyűjteményi Intézet módszertani hálózata, amely a népi kézművesség stratégiájának gyakorlatba való átültetésében is szerepet kap.

Beszprémy Katalin

, a Hagyományok Háza Népművészeti Módszertani Műhelyének tárvezetője felidézte: 2012 szeptemberében kapták a megbízatást a stratégia elkészítésére, ehhez partnerként bevonták a Népművészeti Egyesületek Szövetségét és a Muharay Elemér Népművészeti Szövetséget. A 700 oldalas helyzetelemzés és a 200 oldalas stratégia elkészítésén összesen 12 civil szervezet és 55 szakértő dolgozott. A Mesterségem címere - A használható hagyomány, a népi kézművesség stratégiája című anyag célja a mára visszaszorult népi kézművesség és népművészet megújítása, a hagyományos mesterségek fennmaradásának, a felhalmozott szakmai tudás továbbadásának elősegítése, ezen keresztül a települési közösségek szerveződésének, a helyi gazdaság megerősödésének ösztönzése - közölte. Beszprémy Katalin beszámolója szerint felmérték többek között a szakmák helyzetét, gazdasági és jogi környezetét, a vásárokon, fesztiválokon való részvétel nehézségeit, a népi kézművességgel foglalkozó intézményrendszert és a falusi turizmushoz való kapcsolódás lehetőségeit, valamint áttekintették a külföldi és hazai jó példákat, gyakorlatokat. A szakember kiemelte a hagyományos cigány mesterségekről készült elemzést, rámutatva: a cigányság felemelkedésében saját kultúrája igen sokat segíthet. A megfogalmazott célok között szerepel a segítő jogszabályi és adózási környezet kialakítása, a hagyományismeret és a kézműves szakmák elhelyezése az oktatási rendszerben, a minősített népművészeti, kézműves termékek árusításának szabályozása a fesztiválokon, vásárokon. A stratégia szerint javítani kell a közösségi színterek - alkotóházak, szakiskolák, nyitott műhelyek - működési feltételeit és szükség lenne egy helyi termékeket forgalmazó bolthálózat létrehozására, valamint az alapanyag-termelés megkönnyítésére. A http://umvp.kormany.hu/videkfejlesztesi-mintaprojektek honlapon olvasható dokumentum egyebek mellett arra is rámutat, hogy a kézművességet hangsúlyosabban kell megjeleníteni a falusi turizmusban és hasznos lenne a kézművesek bevonása a települések arculatának kialakításába.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.