Kultúra

Szívdobbanás – orvostudományi tárlat a Móra-múzeumban + FOTÓK

Szívdobbanás – orvostudományi tárlat a Móra-múzeumban + FOTÓK

2013. január 23., szerda
Szívdobbanás – orvostudományi tárlat a Móra-múzeumban + FOTÓK

Egy különleges tárlattal a Magyar Kultúra Napján nyitotta meg kapuit a szegedi Móra Ferenc Múzeum. A Szívdobbanás című kiállítás a kardiológia múltját és jelenét mutatja be izgalmas installációk, makettek és illusztrációk segítségével, melyek a Szegedi Tudományegyetemhez is kötődnek.

„Ez a kiállítás picit szokatlan műfaj volt a mi számunkra is, hiába tartozik a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum Európa legnagyobbjai közé. Ez a tárlat nem a történeti múltról, hanem a máról vagy épp a közelmúltról szól” – nyilatkozta portálunknak

Varga Benedek

. A kiállítás egyik érdekessége, hogy a legújabb bemutatott tárgy egy 2011 novemberében gyártott stent. Varga Benedek elmondta, kultúrpalotákban nem jellemző, hogy ennyire modern tárgy is helyet kap egy kiállításon, kivéve a kortárs kiállítóhelyeket. A Semmelweis Orvostörténeti Múzeum főigazgatója egy figyelemre méltó adatot is közölt, hazánkban száz halálesetből 57 következik be kardiovaszkuláris okok miatt. Hallgathatunk szívdobbanást, illetve egy tölcsérbe bepillantva egy szívműtétet is végignézhetünk a kardiológiai tárlaton, és különböző installációk is közelebb viszik a látogatót a témához. „Az installációk egy része belsőépítészeti után gondolása annak, hogy miként is néz ki a szív. Az ínhúrokat is megnézhetik az érdeklődők, a színüket váltó lampionok a vértesteket szimbolizálják, míg a tölcsér egy aorta” – magyarázta Varga Benedek.

Fogas Ottótól megtudtuk, immár negyedik alkalommal adnak helyet a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum anyagainak. „Ez egy szakmai kiállítás, mégis azt gondoltuk, hogy be kell ezt mutatnunk Szegeden, hiszen itt van az orvosképzés egyik országos központja, illetve a kardiológusok elért eredményeit is ismerteti ez a tárlat” – fogalmazott a múzeumigazgató. A bemutatott preparátumok egy része is a Szegedi Tudományegyetem gyűjteményéből származik. „Azért tartjuk nagyon fontosnak mi kardiológusok ezt a tárlatot, hiszen ha valaki megnézi valaki ezeket a tablókat, akkor láthatja, hogy a magyarországi kardiológiatörténet utolsó ötven évében a Szegedi Tudományegyetem nagyon fontos szerepet játszott” – nyilatkozta portálunknak Forster Tamás. A II. sz. Belgyógyászati Klinika és Kardiológiai Központ igazgatójától megtudtuk, több, mára elterjedt módszer a szegediekhez kötődik. „A szívkatéterezést, amikor is a szív ereit feltöltik, illetve más méréseket is végeznek, hazánkban először Szegeden végezték. Egyik kollégánk volt az első, aki a koszorúérben történő rögoldást elvégezte Magyarországon annak idején. A mostani időszakban is vannak eredményeink, például mi vezettük be a nagy számban végzett szívultrahang vizsgálatokat a színes dopplerrel” – mondott példákat az igazgató. Forster Tamás fontosnak tartja a Magyar Kultúra Napján nyílt időszaki kiállítást, szerinte ez segít abban is, hogy minél többen komolyan vegyék a szív- és érrendszeri megbetegedéseket. A Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Levéltár Szívdobbanás című tárlata március 3-áig látogatható a Móra Ferenc Múzeumban.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.