Elsőként a Móra Ferenc Múzeum kiállításán láthatja a nagyközönség azt a nemrég előkerült Munkácsy-képet, amelyet pénteken délután mutatott be a sajtónak Pákh Imre, Amerikában élő magyar gyűjtő. Az új szerzeményt igazi gyöngyszemnek tartja a szakma – a mester mintegy 350 festményéről ma sem tudjuk, hol található.
A világon sehol sem volt még kiállítva az Egy legény az asztalnál címet viselő kép, amit a
Munkácsy
1874-ben Békéscsabán festett a Falu hőse című alkotása egyik előtanulmányaként – magyarázta
Pákh Imre
a sajtótájékoztatón. Ennyi szépséget és jót csak egy gyöngyszemen lehet találni – ismertette a szakma véleményét a műgyűjtő, kiemelve például a legény csizmáinak kidolgozottságát. Azt is hozzátette: egy-egy tanulmány olykor jobban sikerül, mint a tervezett nagy kép.
Pákh Imre a sajtónak arról is beszélt, a festőnek legalább 350 képe van szétszóródva a világban, köztük számos olyan van, amiről nem is tudunk, hogy létezik – mint ahogy erről a mostani darabról sem volt korábban tudomásunk. 60-80 éven keresztül lappangott valahol, majd nemrég egy szemfüles képkereskedő barátja révén figyelt fel rá a műgyűjtő – egy kis francia aukciósházban találtak rá. Azt is megtudtuk, a festményt
Donáth Sándor
képkereskedő szerezte meg korábban, aki a világháború környékén külföldre költözött, ott jutott birtokába a páratlan alkotás, majd hagyatékából féltucat magyar festmény került az aukciósházhoz – köztük két Munkácsy. Pákh Imre azt is elmondta, a másik képre most „vadászik”. Donáth egyébként jó szakember hírében állt, a Herzog család beszállítója volt, számos képet közvetített Amerikába, de a Magyar Nemzeti Galéria is több festményt vásárolt meg rajta keresztül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.