Kultúra

Mágikus talizmánok a Móra-múzeumban + FOTÓK

Mágikus talizmánok a Móra-múzeumban + FOTÓK

2012. július 6., péntek
Mágikus talizmánok a Móra-múzeumban + FOTÓK

Teknőspáncélból készült ékszerek, mágikus talizmánok és törzsi fejdíszek tekinthetőek meg a Móra Ferenc Múzeum kiállítótermében. A Kauri és nagyító című tárlat Bíró Lajos néprajzkutató Új-Guineában gyűjtött különleges tárgyait mutatja be.

Óceánia varázslatos világának egy kis szeletét mutatja be a Móra-múzeum pénteken nyílt kiállítása. A százötven kiállított tárgyat a 19. század végén Új-Guineában kutató világutazó,

Bíró Lajos

gyűjtötte egybe, aki hat évet töltött az ott élő törzsek között. E hosszú idő alatt megismerkedett nyelvükkel, szokásaikkal is: több ezer oldalnyi kézzel írd dokumentációval és különleges tárgyakkal tért haza utazásából, egyedülálló tudást összegyűjtve a világnak erről az eldugott részéről.

Új-guineai Rolex

"Nagy örömmel tölt el, hogy a múzeumnak igen fontos Munkácsy-tárlat mellett a kollégáknak van még erejük és motivációjuk egy ilyen európai színvonalú kiállítás megszervezéséhez" - hangsúlyozta

Fogas Ottó

múzeumigazgató. Mint mondta, a gyűjtemény a budapesti Néprajzi Múzeum vándorkiállításaként érkezett Szegedre, előtte Szombathelyen tekinthették meg az érdeklődők.

A tárgyakat Vargyas Gábor, a Magyar tudományos Akadémia Néprajztudományi Intézetének tudományos tanácsadója mutatta be a közönségnek. A főként kagylókból, fából és csontokból összeállított díszek nagy részében a modern világhoz szokott szem talán észre sem veszi az értéket - az egyik bemutatott ékszer 64 kutyafogat tartalmaz, melynek értékét (figyelembe véve, hogy az állatot csak rituális célból lehetett megölni) a szakember egy svájci Rolex órához hasonlította. Díszítésük elsősorban nem esztétikai célt szolgált, hanem bizonyos rontások ellen védett, mágikus erőt tulajdonítottak neki. "Két arca is volt Bíró Lajosnak, hiszen az Új-Guineában eltöltött hat év alatt a részévé vált az ottani kultúra. Három feleséget is választott a törzs tagjai közül, megismerte szokásaikat, és ezt a tudást elhozta Európába is, hogy az itteni ember ne csak primitív, kezdetleges emberként tekintsen erre a különleges népre" - magyarázta Vargyas Gábor.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.