Kultúra

Megnyílt az Albert Flórián-kiállítás a Móra-múzeumban + FOTÓK

Megnyílt az Albert Flórián-kiállítás a Móra-múzeumban + FOTÓK

2012. április 13., péntek
Megnyílt az Albert Flórián-kiállítás a Móra-múzeumban + FOTÓK

Pénteken kora délután hivatalosan is megnyílt a Móra Ferenc Múzeumban az egyetlen magyar aranylabdás labdarúgónak, Albert Flóriánnak emléket állító kiállítás.

A Móra-múzeum igazgatója,

Fogas Ottó

köszöntőjében elmondta, büszkeséggel tölti el, hogy először Szegeden nyílhat meg az

Albert Flóriánnak

emléket állító tárlat. Az intézmény fenntartója képviseletében

Tápai Péter

beszédében úgy fogalmazott, a múzeumban nem túl gyakori, hogy egy labdarúgó a kiállítás központi témája, majd kiemelte a labdarúgás, mint sport csapatépítő, közösségformáló jellegét. Beszéde végén Tápai Péter virágcsokor átadásával köszönte meg a legendás labdarúgó lányának,

Albert Magdolnának

, hogy a család a múzeum rendelkezésére bocsátotta a számtalan trófeát és családi relikviákat.

Kiss-Rigó László

szeged-csanádi megyés püspök eszmefuttatásában kifejtette: Albert Flórián nem azzal alkotott maradandót, hogy "jókor volt jó helyen", hanem a tehetségével, játékával és személyiségével egy jelenséget generált és egy rendkívüli közösséget hozott létre, a "Fradi-családot".

Deutsch Tamás

, európai parlamenti képviselő, egyben a Ferencváros örök riválisa, az MTK elnöke beszédében kiemelte: "Ne féljünk nagy szavakat használni Albert Flóriánnal kapcsolatban. Albert Flórián egy világsztár volt. Példakép a pályán és a pályán kívül. Teljesítménye nem csak a magyar labdarúgás múltjáról, hanem jövőjéről is szól. Albert Flórián nélkül mindannyian kevesebbek lennénk. Kevesebb lenne a magyar labdarúgás, a magyar sport és a magyar sport kultúrtörténete. Ez a kiállítás főhajtás Albert Flórián és az ő emléke előtt."

Deutsch Tamás hangsúlyozta, a mai magyar labdarúgásban kiemelten fontos, hogy odafigyeljünk az utánpótlásra, a fiatal tehetségekre. "A jövő Albertjei itt vannak közöttünk, csak nem tudjuk hol vannak és nem tudjuk, hogy hívják őket. Éppen ezért a lehető legtöbbet azzal tudunk tenni Albert Flórián emlékének megőrzése érdekében, ha odafigyelünk azokra a gyerekekre és fitalokra, akiket nem a pénz, és valamelyik nagy, világhírű klub szerződése, hanem a játék szeretete éltet" - fogalmazott a fideszes EP-képviselő, hozzátéve, ha máskor születik, egy Göröcs miatt lehetett volna Újpest-, egy Puskás miatt lehetett volna Honvéd-, vagy egy Albert miatt lehetett volna Fradi-drukker, ám ő végül MTK-szurkoló lett. Végezetül, Kubatov Gábor, a Ferencváros elnökének távollétében Orosz Pál, a zöld-fehér klubot üzemeltető zrt. vezérigazgatója egy gyerekkori élményét elevenítette fel a Császárral kapcsolatban, majd hozzátette, rendkívüli megtiszteltetés számára, hogy a legendás játékos klubját irányíthatja. "Albert Flórián volt, van és lesz. Soha, senki nem fog tudni felérni az ő nagyságához" - zárta köszöntőszavait a vezérigazgató. Ezt követően a kiállítást hivatalosan is megnyitották a nagyközönségnek és a sajtó képviselőinek. A jelenlévők között ifjabb Albert Flóriánon, és a Nemzet Sportolójának unokáján kívül ott volt több egykori kiváló ferencvárosi játékos, mint Lipcsei Péter, Horváth Péter, Keller József vagy Dragóner Attila, továbbá számos ifjú focista a Grosics Labdarúgó-akadémiáról, kíséretükben a Szeged 2011 NB II-es labdarúgócsapatának minap kinevezett új vezetőedzőjével, Tóth Bálinttal. A tárlaton személyes tárgyak és Albert Flórián pályafutásának számtalan relikviája megtalálható, melyeknek központi és legkiemelkedőbb eleme az 1967-ben az Európai Labdarúgó-szövetség által odaítélt Aranylabda. A tárlatot a (nem csak a) sportszerető közönség június 3-ig tekintheti meg a Móra Ferenc Múzeumban.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.