Kultúra

Kálmány Lajosra emlékeztek Szőregen + FOTÓK

Kálmány Lajosra emlékeztek Szőregen + FOTÓK

2012. január 13., péntek
Kálmány Lajosra emlékeztek Szőregen + FOTÓK

Magyar kultúra napi rendezvénysorozatot tartottak Szőregen, melynek keretében kiállítás-megnyitóra került sor, illetve Kálmány Lajos néprajzkutatóra előadással és emléktábla-koszorúzással emlékeztek.

A magyar kultúra napja alkalmából a határon túli magyar örökségből merített

Balló Andrea

festőművész és

Barta András

szobrász- és festőművész tárlata, melyet Irreál címmel nyitottak meg a szőregi Tömörkény István Művelődési Házban. A művésznő portálunknak elmondta, a tavaly augusztustól októberig festett képei kaptak helyet a tárlaton. Belső történések, lelki rezdülések ezek, melyek színekben és kompozíciókban jelennek meg, és melyekben meghatározóak az erdélyi élmények. A művésznőt családi gyökerek is kötik Erdélyhez, valamint Barta Andrással rendszeresen kijárnak Szentegyházára együtt festeni. Míg ő a hangulatot, a táj hatását igyekszik megragadni képeiben, Barta András a precízebb, látványszerű ábrázolást részesíti előnyben. Így elevenedik meg egy-egy szobabelső, egy erdélyi táj, vagy éppen temető a képeken. Barta András saját bevallása szerint azt próbálja megfesteni, aminek kifejezésére a kisplasztika nem ad lehetőséget: mélység, tér, pára, felhő, fények, mint mondta, „finom rezdülések, illékony dolgok” kerülnek a vászonra ecsetvonásai nyomán. Képein fákat, köveket fedezhetünk fel, természetjáró és –csodáló. A megnyitót

Hegedüs Zsófia

népdalénekes és

Bozóki Zoltán

kobzos, a Piarista Mestertanoda népzene tanszakos diákjai színesítették műsorukkal.

Kálmány üzenete

A kiállítás-megnyitó után a Somogyi-könyvtár Szőregi Fiókkönyvtárában a Szőregi Baráti Társaság szervezésében Kálmány Lajos néprajzkutató (1852-1919) halálának 92. évfordulója alkalmából Miklós Péter történész tartott előadást. A Móra Ferenc által az „utolsó magyar sámánként” emlegetett Kálmány Lajos Szegeden született Kálmán Lajos néven, a szögedi nemzethez való tartozásának jeleként használta írói neveként itteni tájszólásban a „Kálmányt”. Etnikailag rendkívül nyitott és kevert közegben élt Felsővároson, ahol görögök, szerbek, örmények egyaránt laktak. A szegedi piaristáknál tanult, majd az akkor Kis-Bécsként emlegetett Temesváron teológiát hallgatott – a város légköre, a színes etnikai hatások is arra sarkallták, hogy a magyar néphagyományok felé forduljon. Később papként szolgált többek között Csanádpalotán, illetve 1882 és 1885 között Szőregen is; a halál Szeged-Alsóvároson érte 1919-ben. Fiatal korában gyűjtötte a balladákat, népi énekszövegeket és meséket, az 1910-es években próbálta jegyzeteit rendezni, kutatatta sok más mellett a magyar hiedelemvilág alapjait, felismerte, hogyan jelenik meg ugyanazon tartalom a magyarság más-más korszakában. Etnikailag és vallásilag vegyes közegben élt, nyitottsággal tudta vizsgálni a magyar néphagyományt, és a görög-örmény-szerb-német hatások ellenére úgy gondolta, jó magyarnak lenni, és a magyar népi hagyományvilágot rögzíteni és ápolni kell – ebben is példa lehet számunkra mind a mai napig – összegzett az előadó. A nap végén Rózsavölgyi József önkormányzati képviselő köszöntötte 93. születésnapja alkalmából Szarvas Béla atyát, korábbi szőregi plébánost, aki 1983-ban a plébánia (Kálmány Lajos korábbi lakhelye) falára helyeztette a Tápai Antal szobrászművész által készített Kálmány-domborművet. 86. születésnapja alkalmából köszöntötték Péter László nyugalmazott egyetemi tanárt, aki többek között a Kálmány-életművet is kutatta, majd a rendezvény zárásaként Gruber László plébánossal megkoszorúzták a domborművet a szőregi plébániánál.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.