Több mint 80 millió forintból fejleszthette szolgáltatásait, adatbázisait, dokumentum- és információkezelő rendszerét hét Csongrád megyei közművelődési könyvtár a Táguló tudás – Versenyképes könyvtár címmel meghirdetett pályázaton. Csütörtökön konferencia keretében is ismertették a projekt eredményeit.
Összesen 85 millió 335 ezer forint TÁMOP-támogatás állt a bibliotékák rendelkezésére. A konzorciumvezető Somogyi-könyvtár mellett a vásárhelyi Németh László Városi Könyvtár és Pósa Lajos Gyermekkönyvtár, a kisteleki Kisteleki Ede Városi Könyvtár, a szegedi Bibliotéka Egyesület Könyvtára, a mindszenti Keller Lajos Városi Könyvtár, az Algyői Tájház, Könyvtár és Faluház, valamint a mórahalmi Tóth Menyhért Városi Könyvtár és Kulturális Központ részesült támogatásban. A pályázati célok megvalósítása 2010. október 1-jén kezdődött, s idén december 15-én zárul.
A fejlesztésből valamennyi intézményben integrált könyvtári rendszert hoztak létre, ily módon csatlakozva az országos katalógusokhoz, lelőhelyjegyzékekhez. Csongrád megyei helyismereti adattárat alakítottak ki, amely e-könyvtár formájában januártól lesz hozzáférhető. Az egyes települések legfontosabb információi, az ott található intézmények elérhetőségei, szolgáltatásai váltak interneten kereshetővé a konzorciumi szintű közhasznú adatbázis kialakításával, amely Hódmezővásárhelyen és Szegeden érintőképernyős készüléken is megjeleníthető. A fejlesztés nyomán a konzorciumi tagok gyűjteményeinek elektronikus feltártsága 80 százalékra nőtt, a Somogyi-könyvtárban pedig 20 százalékkal bővült. A támogatás révén 25 könyvtáros vett részt szakmai és idegennyelvi továbbképzésen.
A Somogyi-könyvtár 5 ezer szegedi plakátot tárt fel adatbázisban, és tett elérhetővé az interneten, hasonlóképpen megvalósult a Vasváry-gyűjtemény 32 ezer dokumentumának feltárása. Új, 24 órán át elérhető szolgáltatások nyújtására alkalmas portál is született a fejlesztések révén. A projektben szerepelt még többek között hat fiókkönyvtár állományának teljes feltárása és a számítógépes kölcsönzés elindítása is. Középpontba kerültek az online olvasói web 2.0 szolgáltatások fejlesztések is. A Corvina integrált könyvtári rendszeren keresztül online beiratkozás, előjegyzés, könyvrendelés, saját katalógus összeállítása, széljegyzetek, sms-tájékoztatás, valamint hangoskönyvek online kölcsönzése válik lehetővé. A Somogyi most is élen járt a könyv, a könyvtár és irodalom népszerűsítésében, melynek sajátos aktualitás adott a Családi Olvasás Éve. Konzorciumi szinten bonyolították le a Könyvkirály egész éven át tartó olvasásnépszerűsítő versenyt, író-olvasó találkozókra került sor valamennyi könyvtárban, rendhagyó órák, helyismereti vetélkedők, játékos irodalom- és könyvtár-népszerűsítő rendezvények csalogatták az olvasókat. Az Információszerzés könyvtári környezetben címmel e-tananyag is született, valamint e projekt keretében valósult meg az Internet-Tér is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.