Kultúra

Eger borai vendégeskedtek Alsóvároson + FOTÓK

Eger borai vendégeskedtek Alsóvároson + FOTÓK

2011. november 16., szerda
Eger borai vendégeskedtek Alsóvároson + FOTÓK
A Napsugaras Borestek első vendége Demeter Csaba egri borász volt, akitől megtudhattuk többek között, hogy ínyenc kóstolgatásaink közepette, lassan elfelejtünk inni, utóbbit pedig érdemes a sillerrel gyakorolni. A hagyományos szegedi népi építészet és életmód emlékét helyben megőrző napsugárdíszes Nyíl utcai tájházban hívták életre a Napsugaras Boresteket, ahol beszélgetés, felolvasás és borkorcsolyák kíséretében mutatkozik be minden alkalommal egy-egy neves borász. Az első találkozáson Demeter Csaba egri borász nedűit kóstolhatták a résztvevők. November 17-én a Lantos borászat érkezik.

Demeter borok Tömörkény ölelésében

Minden Napsugaras Boresten a bor és a borkorcsolyák mellé szellemi táplálékot is szervíroznak a szervezők. Ezúttal Tömörkény István két novellarészlete foglalta keretbe az estet. A borszedés és A tőkék között című művek – amit Csányi Bettina olvasott fel – ölelésében kóstolhattak egri borokat a résztvevők. A vendég, Demeter Csaba volt, egy valódi kézműves borász, aki fittyet hány a modern borászatra, és a reduktív, fémtartályos, hűtött-irányított erjesztés helyett, a régi fahordós technológiával készíti nedűit. Dlusztus Imre borszakíró, az Elitbor.hu főszerkesztője neki is szegezte a kérdést megadva a beszélgetés alaphangját, miszerint nem érez-e hátrányt a borpiacon, hogy ragaszkodik a hagyományokhoz és megmaradt a fahordónál. A borász két okot említett. Egyik, hogy sokkal több lelkülete van így a bornak, ahogy azt Isten elénk adta: bor és fa. A másik pedig, hogy így sokkal nehezebb ugyan azokat a zamatokat, ízeket megőrizni, amit a modern, reduktív módszerrel, nagyobb a kihívás, több a munka. „Ez szerintem egy szebb oldala a borászatnak, nálam húsz hektáron 14 ember dolgozik. Németországban ismerek olyan gazdaságot, ahol 40 hektáron 3-4 ember. Viszont, mivel a pincészetünknél sokkal több a kézi munka, emberközelibb lehet a termék” – hangsúlyozta a kézműves borász. Igen szép marketingtevékenység is kíséri a borász munkáját: weboldala mellett saját lapot ad ki, házasításainak ügyes fantázianeveket ad, és hívószavakat is nyomtat a borscímkékre: Szenvedély, szeretet, tisztelet. „Nincs új a nap alatt, egy kubai szivardobozon láttam ezt a felírást, és ahogy abban az országban a szivarkészítés, nálunk a borászat az igazi, hagyományos, kézműves munka. Hiszek abban, hogy ha valamit ráírunk a borra, akkor azzá válik” – fűzte hozzá. És a rövid bevezető után kezdődött a lényeg: maga a kóstolás, ahol a borász segített bevezetni borait a szánk után agytekervényeink közé is. A fehér borai kapcsán megtapasztaltuk, hogy ugyan olyan savas, gyümölcsös ízhatást tud elérni, mintha reduktív technológiával készült volna, holott ezek a nedűk is fahordóban erjedtek. Megtudtuk, hogy a Bikavér márkának a megmentése motiválta az egrieket, hogy kitalálják a fehér bikavért, az Eger csillagát. Egyébként, ahogy azt a borász elmondta, hosszú évek során a vörösborairól lett neves e vidék, azonban a mai napig a mintegy hatezer hektáros termőterületén a szőlők fele fehér.

Sillert a rozé helyett!

A rozé kóstolása után következett a siller, amiről azt kell tudni, hogy míg a rozé egy francia vendég, addig ez a borfajta hagyományosan magyar. „Annyi a különbség a rozé készítéséhez képest, hogy míg előbbinél nem áztatják a kipréselt vörös szőlőt, addig Demeter sillerje két napig kádban fürdik a bogyókkal. „Ez a bor egy valódi jolly joker: bármihez lehet inni, ropitól kezdve a vadéletekig bezárólag. Ez az amit egy hajtásra ledönthet az ember, nem kell szopogatni, ízlelgetni. Néha az az érzésem a borozgatások alkalmával, hogy annyira profi borkóstolók lettünk, hogy elfelejtettünk inni” – mondta mosolyogva Demeter Csaba. A vörös borok kóstolásánál hangzott az el, hogy az Egri Bikavér első leírása 1903-ból származik, ekkor vegyes szüret volt és egyszerűen ezt a vegyes szőlőből készült bort nevezték bikavérnek. Később már egyre inkább odafigyeltek arra, hogy milyen fajtából készüljön. Demeter Bikavér Classicja kékfrankos (50%), merlot (30%), cabernet france(20%) szőlőkből készül. Ez az egyetlen vörös újbor Egerben, különlegessége még, hogy már október végén is ihatunk belőle, mégis igazán zamatos és illatos a nedű. E bor párja a pincészet csúcsbora az XY, amelyből hiányzik az egries rugdalózós íz, ez tömött de bársonyos, átmenet a bordeauxi és burgundi között. A felhőtlen beszélgetésekkel és borkorcsolyákkal fűszerezett estét Tömörkény szavaival fejezte be a tájház foglalkoztatóját teljesen megtöltő borkóstoló társaság.

A Lantos borászat érkezik csütörtökön

A következő estre, november 17-én 17 órára a Lantos Szabolcs soltvadkerti borász érkezik a Nyíl utca 43. szám alá, aki feleségének segítségével hagyományosan, családi keretek közt borászkodik. A borkóstolón szereplő borok: Cserszegi fűszeres 2010 Kékfrankos rozé 2011 Ezerjó válogatás (fahordós) 2009 Kékfrankos-Cabernet Siller 2011 Portugieser 2009 Hetes Cuvée 2008 Hit – Zweigelt válogatás 2009
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.