Kultúra

Popeye pipált a színpadon + FOTÓK

Popeye pipált a színpadon + FOTÓK

2011. augusztus 7., vasárnap
Popeye pipált a színpadon + FOTÓK

Spenót vs. Olívia

Sokak gyermekkora éledt újjá a hétvégén az Újszegedi Szabadtéri Színpadon, amikor Popeye pipájával, Olívia „kecses” járásával és Blútó marcona alakjával a színpadra lépett. A hetvenes években a Szeged környékiek átkapcsolva a tv-t a szabadkai adóra – lévén minden hétfőn akkoriban adásszünet volt a magyar tv-ben – láthatták, amint a pipás tengerész hol a világot, hol pedig hőn imádott setesuta kedvesét menti meg ellenfeleitől, miközben literszámra önti magába a konzervspenótot. Az idei második újszegedi bemutató a kecskeméti Katona József Színház vendégjátékaként érkezett Szegedre. A Darvasi László művéből készült Popeye című zenés produkció zenéjét Pierrot, a dalok szövegét pedig Ganxsta Zolee írta, aki Hangemburg Blú szerepében személyesen is közreműködött.

Popeye, a tengerész

Fleischer Studio humoros rajzfilmje és képregénye, mely hatalmas sikert aratott az amerikai televízió aranykorában. 1919 végén először képregényben jelent meg, majd 1937-től kezdve – látva a képregény sikerét – rajzfilmsorozatot készítettek belőle. 1955-ig az alkotók Tom Sims és a magyar származású Zaboly Béla. A sorozat Popeye-ről, a tengerészről szól, aki minden áron meg akarja hódítani szerelmét, Olivát. Van egy barátja, a nála sokkal nagyobb méretű Bluto, aki néha riválisává válik, pont Oliva miatt. Popeye kedvenc étele a spenót, s miután azt elfogyasztja, sorra győzi le ellenfeleit.

Kora esti beavatószínház

Nehéz lenne egyértelműen meghatározni azt, hogy kinek is szólt a zenés darab, de nem állok messze az igazságtól, ha „beavatószínháznak” nevezem az előadást, annak is a legjobb értelmében. Hiszen a „butyuta” történet, a nagy és harsány színek, a túlmozgott karakterek mind-mind a gyerekek kedvére kívántak tenni. Persze a szerzők azért nem feledkeztek meg az apróságokat kísérő szülőkről sem, hiszen a felnőtteket poénmorzsákkal próbálták – osztatlan sikerrel – mosolyra csábítani, sőt a „nemisolyangonosz” Ganxta zseniálisat alakítva minden korosztály azonnali kedvencévé tudott válni.

Szerelem vagy az anyagi jólét

Persze mint minden színpadi mű, a Popeye is megpróbál némi tanulságot csepegtetni az ifjú fejekbe, így a főhős az elrabolt Olívia és tengerbe hajított spenótszállítmány között tipródva kerül előbb a Világtündér karjaiba, később pedig Neptun, a tenger istene színe elé. De itt szinte vége is a drámának, hogy azonnal nevetésre csábítsa a nézőket Ganxta-Blú világuralmi tervének ismertetése, az állandóan „beszálló” pelikán MMS üzenete, vagy épp a feleslegesen beszélő matróz soha véget nem érő és főképp teljességgel értelmetlen szózuhataga. Pierrot pedig jó kézzel „nyúlt” ismerős dallamokhoz, melyeknek szövege ismét csak Zolee sokoldalúságát dicsérte.

A békés problémamegoldás

Az eredeti karakterektől azonban szinte teljességgel elszakadt a szerző, megteremtve ezzel egy sajátos, magyar Popeye-t, és Blú-t. A pipás spenótimádón ezúttal Neptun segített, akinek a kedvesére rászorult francia kosztümnadrágot épp az a Világtündér vette le, aki nemrég még a mélybe taszította propelleres kosarából Popeye-t. És ugye minden jó, ha vége jó, a megkerült spenótszállítmánytól hősünk újra erőre kapva megmenti Olíviát, és a végső pofon helyett barátilag öleli meg Hangemburg Blút. Kicsit szabadtéri is, kicsit színház is, ráadásul vidám is, és ugyebár mégiscsak a miénk…
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.