Kultúra

Az animáció világnapja - 3D-s kiállítás a szegedi Kass Galériában

Az animáció világnapja - 3D-s kiállítás a szegedi Kass Galériában

2010. október 27., szerda
Az animáció világnapja - 3D-s kiállítás a szegedi Kass Galériában

Az animáció világnapján, október 28-án különleges tárlat nyílik a szegedi Kass Galériában: a 7x3D című kiállítás monitorain Tóth Pál filmrendező hét filmjét, a falakon a 3D-s animáció munkafázisaiba bepillantást engedő állóképeket, rajzokat, maketteket tekinthetnek meg az érdeklődők.

Mint azt

Ibos Éva

művészettörténész, a Móra Ferenc Múzeum képzőművészeti vezetője az MTI-nek elmondta, a december 19-ig látható tárlaton a művész nyolc 3D-s filmje közül hetet vetítenek le. Láthatja a közönség a Szezonvéget, a Kodály Esti dalára készített animációt, az Egy újabb nap című filmet, valamint A szentjánosbogarak nemi életét is, amely a legtöbb díjat hozta alkotójának a különböző fesztiválokon. Szintén nagy fesztiválsiker volt a Rajzfilm, amely a hagyományos kétdimenziós alkotásmódot keveri 3D-s megoldásokkal. Ezek mellett az Éjszakai horgászatot és a Kicsi rigót is vetítik a kiállításon, ahol a filmek folyamatosan forognak majd a fejhallgatókkal ellátott monitorokon. "Arra számítunk, hogy aki a tárlatra betér, sok mindent felfedez a mozi keletkezéséről" - jegyezte meg Ibos Éva, kiemelve, hogy a szinte határtalan kifejezési lehetőséget magában rejtő 3D-technológia napjainkra vizuális anyanyelvvé vált a filmgyártás és a képzőművészet területén. Használata igen változatos utakat kínál, melyek egyik végpontja a valószínűtlenség határait súroló látvány-trükkök előállítása, a másik: a tartalom szolgálatába állított, csupán sokat tudó eszközként való alkalmazása. A 3D-technológia nem csak új stílust teremtett, de divatossá tett egy felfokozottan illuzionisztikus látványvilágot.

Tóth Pál

filmjeinek elsődleges célja a gondolat közvetítése, amihez a digitalizált forma, az effektek és a látványvilág megteremtése nem öncélú bravúrként, hanem kifejező keretként társul - vélekedett a művészettörténész. Tóth Pál Szegeden élő, Balázs Béla-díjas animációs filmrendező. Pályáját 1971-ben kezdte a Kecskeméti Rajzfilmstúdióban, ahol többek között részt vett a Mézga család, a János vitéz, a Gusztáv és a Magyar Népmesék sorozat munkálataiban. Tóth Pál rendezte és írta a Leo és Fred című, tizenhárom epizódból álló sorozatot. 1986-tól Belgiumban élt és dolgozott, 1995-ben telepedett le Szegeden. 1996-ban megalapította saját cégét, a Paja Filmet, s ugyanebben az évben elkészítette első 3D-s technikával alkotott szerzői filmjét, a Szezonvéget. Ezt napjainkig további hét 3D-s animációs film követte.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.