Kultúra

Az Egyetemi Könyvtár a könyvtárügyért

Az Egyetemi Könyvtár a könyvtárügyért

2010. május 19., szerda
Az Egyetemi Könyvtár a könyvtárügyért

A Szegedi Tudományegyetem Egyetemi Könyvtára nyerte 2010-ben „A Könyvtárügyért” kitüntetést. Az elismerést az Informatikai és Könyvtári Szövetség nevű közhasznú szervezet alapította. Mader Béla, a Szegedi Tudományegyetem Egyetemi Könyvtárának főigazgatója úgy nyilatkozott: fejlesztéseikkel, eredményeikkel az országos szakma előrehaladását is szeretnék elősegíteni.

Az Informatikai és Könyvtári Szövetség fő célja a könyvtárak és információs központok társadalmi megítélésének és fontosságának erősítése és a könyvtárak közötti együttműködés támogatása. A kitüntetés a könyvtár kiemelkedő munkáját ismeri el. Az Egyetemi Könyvtár a hazai kezdeményezések aktív résztvevőjévé vált, a CEU, MTA és a Debreceni Egyetem mellett hozzálátott digitális archívumának kialakításához, mely a Contenta projektnevet kapta. Az elismerés adományozásának indoklásában azt is kiemeli, hogy az intézmény a magyar könyvtári élet számos szakmai kezdeményezés elindítója volt, így kezdeményezte a közös katalogizálást, melyet a KÖZELKAT és a MOKKA fémjelez, élen járt a szakmai portál fejlesztésében vagy a tudományos információellátás kérdéseinek megválaszolásában is. A szövetség közgyűlésén

Mader Béla

vette át az elismerést. A főigazgatója elmondta, nagy elismerésnek és megtiszteltetésnek tartja a díjat, ugyanakkor amiket véghez vittek, azokat alapvető kötelességüknek tartják. „2004. december 9-én, a könyvtár TIK-beli megnyitásával kiváló lehetőségeket kaptunk, ezekkel kellett élnünk” – fogalmazott az igazgató. Hangsúlyozta: mindig igyekeztek, hogy a saját helyi munkálkodásuk illeszkedjen egy országos elképzeléssorba. Számos kezdeményezés indult Szegedről, melyekkel kapcsolatban a főigazgató így nyilatkozott: „Mi soha nem csak a magunk, hanem a felsőoktatás könyvtárainak a fejlesztésére törekszünk. A szegedi egyetem valóban egy nagyon jó egyetem, azonban megfelelő háttérkiszolgálásunk nélkül nem működne. Ennek egyik nagyon jelentős területe az információ- és szakirodalom-szolgáltatás, amelyet a nemzetközi színvonalú információs infrastruktúra használatával tudunk végezni, amelynek kiépítésében nagyon aktívan részt veszünk. Ezt ismeri el ez a szakmai közösség, amelyben Magyarország legjelentősebb könyvtárai benne vannak” – összegzett Mader Béla.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.