A két éve elhunyt domonkos rendi nővér, Badalik Lídia közel kétszáz darabos textilgyűjteménye került a hódmezővásárhelyi önkormányzat és a Tornyai János Múzeum tulajdonába tulajdonába. Az értékes és a maga nemében páratlan kollekció mind térben, mind időben áttekintést ad a magyar népi hímzés remekműveiből - tájékoztatott Göbl Vilmos sajtóreferens.
Badalik Lídia a szerzetesrendek 1948-as feloszlatásáig
Jácinta
nővér néven domonkos rendi apáca volt, a kommunista diktatúra éveiben világi tanárnőként dolgozott. Az üldözött veszprémi püspök,
Badalik Bertalan
unokahúgaként maga is megtapasztalhatta a Rákosi-korszak kegyetlen világát. A rendszerváltozás után Jácinta nővér visszatérhetett választott rendje kötelékébe és megírhatta a nehézsorsú Badalik püspök életútját is.
Badalik Lídia
textilgyűjteményét az 1940-es évek elején alapozta meg és gyarapította közel ötven éven át. A kollekció anyagát nemcsak szülővárosából, Hódmezővásárhelyről gyűjtötte, hanem szerte a Kárpát-medencéből. Az értékes gyűjteményben vannak erdélyi, palóc és sárközi textíliák is, az 1700-as évektől a 20. század elejéig. A Badalik-hagyaték legegyedibb részét az a három romhányvidéki keresztszemes hímzett lepedő jelenti, amelyet még a néprajzi szakirodalom is kevéssé ismer. Szintén kiemelkedő jelentőségűek azok a két világháború között újravarrt vásárhelyi textiliák, amelyek eredeti példányai mára már elenyésztek – Badalik Lidia gyűjtésének köszönhetően viszont a néprajzkutató szakembereknek képük lehet arról, milyenek lehettek a 18-19. századi dél-alföldi hímzések.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.