Kultúra

Amiért a harang szól... - Nándorfehérvári Emléknap a Mátyás téren

Amiért a harang szól... - Nándorfehérvári Emléknap a Mátyás téren

2009. július 19., vasárnap
Amiért a harang szól... - Nándorfehérvári Emléknap a Mátyás téren
nandorfehervariemleknap13.jpg

Negyedik alkalommal került sor a Nándorfehérvári Emléknapokra. A Hunyadi János törökök fölött aratott győzelmére való emlékezés most is összekapcsolódott Alsóvároson a reneszánsz kultúra továbbéltetésével is.

Mielőtt körbenézünk, a történelem órák visszhangja felé fordítom fülemet: 1456 júliusa volt, talán épp oly meleg nap, mint 2009. július 18.

II. (Hódító) Mohamed

óriási túlerővel tört rá a keresztény Európára, s konkrétan Nándorfehérvárra. Mikor július 22-én

Hunyadi János

- ama "Törökverő" - vezetésével legyőzik az egyesült keresztesek a török sereget, ezzel közel hetvenéves nyugalmat vív ki Magyarország magának. A déli harangszót a pápa rendelte el, hogy minden hívő imádkozzon a keresztény államok megmeneküléséért - utóbb a bullát a diadal emlékével egészítették ki. 1456 nyarán egyébként a

Kapisztrán Szent János

vezetésével Nándorfehérvár felé vonuló keresztesek megálltak a szegedi ferences rendház mellett, a mai Mátyás téren - innen az apropó. Az emléknapok pénteken kezdődtek:

Szörényi László

irodalomtörténész "A Hunyadiak és a reneszánsz" című előadását hallhatták az érdeklődők a ferences kolostorban, este pedig filmvetítést láthattak. Az igazi látványosságokat azonban a szombat kínálta. Dobosok és zászlóforgatók menete indult a Klauzál térről az alsóvárosi Mátyás térre - a Pavane történelmi táncegyüttes tagjai a nap során nem itt először mutatták meg magukat, táncbemutatójukon délután korabeli kódexleírások alapján rekonstruált reneszánsz táncok elevenedtek meg.

nandorfehervariemleknap23.jpg

A tér valóban varázslatos: egy lány arról érdeklődik, van-e valami bajom, bánatom, merthogy ő javasasszony, és hátha volna rá valami háromlevelű lóheréje a kötényében - a diósgyőri Art Classic Commando korhű középkori piaccá változtatta a teret, kofák, árusok, vásári komédiások vegyültek a hétköznapi szegedi polgárok közé. A hosszúléptékű kunsági betyárok megnyújtották gólyalábas lépteiket, hogy némi színt hozzanak ide Alsóvárosra, a cukrostejföllel kikent mazsolaszagú aranyvilágba - megjöttek a Langaléta Garabonciások parádés vásári komédiájukkal, amolyan betyármódra, merthogy javarészt Rózsa Sándor és két lobogógatyás pusztai betyár, nomeg az elmaradhatatlan kecskeduda szólt a színen, a Szömveszelytő (sic!) Csárda előtt. Arrébb lépve az algyői Bakos Műhely sátrába botlunk, mely érdemverde s kovácsműhely, ahol izzik a tűz, és kovácsolják a vasat. Ilyet azért nem lát mindennap az ember - mondja mögöttem egy nézelődő, és a tér közepére mutat, ott ugyanis egy középkori haditorna kezdődik: a Szabad Lovagok Rendje készült bemutatókkal - íjászok, számszeríjászok, alabárdosok, lovagok sorakoznak pompázatos páncélban, sőt, ágyúk is dördülnek, hogy zeng belé Alsóváros... Több mint tíz éve működik a lovagrend, amit a középkori hagyományok felelevenítésére és megőrzésére alapítottak. "Megmutatjuk, milyen fegyverzetben, milyen ruházatban harcoltak az emberek. Szeretnénk a gyerekeknek olyan elfoglaltságot adni, amely tartást és önbecsülést ad nekik" - mondja

Pádár Gyula

, a lovagrend vezetője. "Olyan, mint egy nagy család" - teszi hozzá a lovag - "próbáljuk a számítógéptől elszakítani a mai ifjúságot, közösségbe hívjuk őket, mert ma nagyon nehéz a gyereket összefogni." Mint Pádár Gyula mondja, minimálisan mindenkinek értenie kell a harci eszközéhez. A párviadalok életszerűségére és gyakorlatiasságára koncentrálnak, a lovagrend minden tagjának tudnia kell forgatni minden típusú fegyvert. Az egyesület egy külön ága kifejezetten a sport- és a hagyományőrző lövészettel foglalkozik. A fegyvereket maga Pádár Gyula, mint a rend kovácsa készíti, a ruhákat a nagymamák, szülők, rokonok varrják korabeli ábrázolások alapján. Hölgyeim és uraim, ez itt a középkor, ezt idézik a vásári árusok, vagy a reneszánsz könyveket kínáló könyves sátor is. A XV. századi harci bemutató mellett többek között zenés bábjáték, szórakoztató mesejáték, a Pavane együttes reneszánsz táncai, és estefelé az erős emberek Kinizsi-kutató versenye várta a reneszánsz forgatagba kilátogatókat.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.