Közélet

Ereklyét szenteltek a mórahalmi lengyel-magyar napon

Ereklyét szenteltek a mórahalmi lengyel-magyar napon

2023. május 20., szombat
Ereklyét szenteltek a mórahalmi lengyel-magyar napon

A lengyelországi Uniejówból és Baligródból érkezett delegáció Mórahalomra, a lengyel-magyar barátság tiszteletére rendezett programsorozat alkalmából.

Péntek délelőtt a Szent László Katolikus Általános Iskolában a Wojtyla Kupa sakkversenyen mérhették össze a tudásukat az egyházmegye iskoláinak diákjai, valamint a lengyel partneriskolák tanulói. A délutáni program a Szent László király-templomban kétnyelvű szentmisével indult, amelynek keretében megszentelték és visszahelyezték a címerpajzsot, a Mórahalomra internált lengyelek egykori hálaajándékát.

A második világháborúban a vallásos lengyelek a harci gépekhez, járműveikhez erősítették a Mária-ábrázolásaikat, bízva annak csodás erejében. A nemzetközi egyezmények értelmében a Magyarországra került lengyel katonai egységeket lefegyverezték, a katonák pedig a szent képeket leszerelték és maguknál tartották.

A háborút követően a Mórahalmon maradt Marjan Wrona a nála levő Mária-ábrázolást egy tőr alakú dísztárgyba helyezte el, amelyet a lengyelek nemzeti jelképével, a fehér sast ábrázoló gombokkal díszített. Ezt a helyieknek szánt hálaajándékot később a mórahalmi templomban helyezték el.

Egy korábbi felújítás következtében azonban a tárgy egy ideig nem volt látható a templomban, később kalandos úton visszakerült Marjan Wrona fiához, Várnai Szilárdhoz. A relikviát a Várnai család visszaadta a mórahalmiaknak, ezt az ereklyét szentelték meg és helyezték el a templomban, ünnepélyes keretek között.

A misét követően a Mórahalmi Fúvószenekar adott műsort, majd vezetésükkel a résztvevők átvonultak az egykori laktanyához, és megkoszorúzták az épület kétnyelvű emléktábláját, amely emléket állít a második világháborúban Mórahalomra érkezett lengyel katonáknak és az őket segítő helyi közösségnek.

Az eseményen megjelent és az emléktáblánál koszorút helyezett el a Lengyel Köztársaság Budapesti Nagykövetségének konzulja, Andrzej Kalinowski, és katonai attaséja, Slawomir Mnitowski, valamint a szegedi lengyel közösség tagjai is.

Az ünnepi megemlékezésen Nógrádi Zoltán polgármester beszédében arról szólt, hogy a mórahalmiak nagy-nagy szeretettel és odaadással fogadták annak idején a lengyel katonákat, akik közül többen nem is indultak tovább, hanem családot alapítottak, és nagyszerű tagjai lettek a helyi közösségnek. A lengyel-magyar barátság kapcsán a polgármester kiemelte, testvérnek lenni sorsközösség, édes kötelezettség és küldetés is egyben. Ez a sorsközösség évszázadokon keresztül vitte azonos mezsgyén a két nép útját, amely sosem került egymással szembe. Hozzátette, az a dolgunk, hogy a testvéri kapcsolatot megtartsuk, bármit is gondolunk adott pillanatban a politikáról és annak érdekeiről.

Karol Biernacki, a Lengyel Köztársaság szegedi tiszteletbeli konzulja szintén szólt a megjelenethez. Mint elmondta, van egy varázsszó, amely úgy hangzik: emlékezet. A lengyelek és a magyarok nagyon jól tudják, mit jelent egy nép életében az emlékezet, hiszen a lengyelek nem maradtak volna meg, mint állam, mint nemzet, ha nem nevelik bele az egymás után következő generációkba a tiszteletet a történelem iránt. Hozzátette, ugyanez vonatkozik a magyarokra is. A szegedi konzul beszéde végén arról szólt, hogy nem nehéz nem észre venni, hogy a politikai életben vannak bizonyos nézeteltérések, mégis úgy véli, a régi tisztelet és szimpátia megmaradt a egymás iránt, és nincs olyan erő, amely éket verhetne e két nép közé.

Képek és forrás: Móra-Net Televízió

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.