Közélet

A Szegedi Törvényszéket és Ítélőtáblát méltatta az Országos Bírósági Hivatal elnöki kabinetjének vezetője

A Szegedi Törvényszéket és Ítélőtáblát méltatta az Országos Bírósági Hivatal elnöki kabinetjének vezetője

2023. május 16., kedd
A Szegedi Törvényszéket és Ítélőtáblát méltatta az Országos Bírósági Hivatal elnöki kabinetjének vezetője

Időszerű és jó szakmai színvonalú az ítélkezés aSzegedi Törvényszéken és aSzegedi Ítélőtáblán - jelentette ki az Országos Bírósági Hivatal elnöki kabinetjének vezetője keddenSzegeden.

Tóth Áron a törvényszék és az ítélőtábla összbírói értekezletét megelőző sajtótájékoztatón elmondta, aSzegedi Törvényszék az ország egyik legnagyobb létszámú és ügyforgalmú bírósága.

Földrajzi elhelyezkedése miatt aSzegedi Törvényszéken magas a nemzetközi érintettségű, az átlagosnál nehezebb megítélésű ügyek száma, s mivel Csongrád-Csanád vármegye a gazdaságilag fejlettebbek közé tartozik több a gazdálkodáshoz kapcsolódó bonyolultabb megítélésű polgári peres jogvita is - közölte a szakember.

Ennek ellenére folyamatosan jó eredményeket ért el a törvényszék, csökkent az ügyhátralék és jelentősen mérséklődött az elhúzódó ügyek száma is - tudatta Tóth Áron.

Vida-Sós Tünde, aSzegedi Törvényszék elnöke kifejtette, bár országosan csökken a bíróságra érkező ügyek száma, aSzegedi Járásbíróság büntetőügyszakában tavaly 2021-hez képest 26 százalékos emelkedés volt megfigyelhető. Ez egyértelműen az embercsempészéssel kapcsolatos ügyek következménye.

Míg 2021-ben elsősorban az embercsempészeket érintő nyomozási bírói ügyek száma emelkedett, tavaly ezek mellett megnőtt a büntető perek és ezen belül a bíróságra állítások aránya is - közölte az elnök. Hozzátette: a fellebbezések nyomán nő aSzegedi Törvényszéken a büntető másodfokú ügyek száma is.

Bálind Attila, aSzegedi Ítélőtábla elnöke hangsúlyozta, tavaly a táblabíróságon a polgári ügyek 97, a munkaügyi perek 81 százalékában ítéletet hoztak, a büntető 88 százalék pedig három hónapon belül befejeződött.

Az ítélőtábla döntéseinek szakmai megalapozottságáról az elnök elmondta, a táblabíróságon elbírált büntetőügyek közül 41 esetben nyújtottak be felülvizsgálati kérelmet, ezek közül egyetlen egyet sem helyezett hatályon kívül a Kúria, és csupán hármat változtatott meg. A munkaügyi perek 88, a polgári ügyek 82 százalékában a Kúria hatályában fenntartotta a táblabíróság ítéletét.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.