Emitt Sopronpuszta, amott, a határ túloldalán Szentmargitbánya. A kis burgenlandi mezőváros lakói azon az augusztus 19-én még nem sejtik, hogy a nyugalmas szombat délutánjukat nemsokára valami váratlan dolog zavarja meg. És még csak nem is fognak neheztelni emiatt. Sőt!
Két órakor kezdődött a civilek szervezte Páneurópai Piknik, a két ország közötti vasfüggöny szimbolikus lebontásának rituáléja: vagyis a megosztott Európa jelképes egyesítése. Ami a ’60-as évek végén megépített hírhedt határzárat, a két világ közti szakadékjelképet illeti, az már hivatalosan megszűnt akkor, nagyrészt lebontották, de néhol, mint a sopronpusztai térségben még érintetlenül megvolt. A két ország határrendészete és mindenféle illetékes hivatala megállapodott, és engedélyezték egy alkalmi határátkelő létesítését.
Akkor már a környező földutakon NDK felségjelű Trabantok, Wartburgok sokasága parkolt: a keletnémetek budapesti menekülttábora hajnalban szinte varázsütésre kiürült, aki tehette, útnak indult a határ felé. Akkor csak sejteni lehetett, később bizonyossá vált, hogy egész sor titkos üzenetváltás előzte meg az akciót. Igaz, kevesen voltak a beavatottak. A menekültek nem mehettek biztosra, de reménykedtek. Joggal: azon a napon a szigorú határrendészeti szabályokat fölülírta az emberiesség. Amikor a határnyitást kihasználva a keletnémetek szinte vezényszóra megindultak Ausztria felé, a fegyveres határőrök mosolyogva utat engedtek nekik. A kerületparancsnok, Bella Árpád alezredes és katonái között tökéletes volt az összehang, pontosan értették, amit egy fejbiccentéssel a főtiszt üzent.
Az osztrák kisváros polgármestere azonnal riadóztatta a panziókat, vendéglőket, önkéntes segítőket, az egészségügyi szolgálatot. Mindenki az érkezők segítségére sietett. És a sok száz menekült, köztük számos kisgyerekes család megnyugodva konstatálta: immár szabadok.
Sopronkőhida mellett azon az augusztusi délutánon civilek és egyenruhások történelmet írtak. Újkori históriánk kivételes, szép pillanata volt. Nemsokára aztán véglegesen szabad lett a nyugati határvonal: szeptember 10-én éjfélkor Magyarország hivatalosan is megnyitotta Ausztriával közös határát. Ezzel véget ért sok ezer keletnémet polgár kálváriája. Aztán leomlott a kárhozott berlini fal is…
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.