Ma délelőtt sajtótájékoztatót tartott tartott az ülés után Novák Katalin, a közösségi élet újraindításáért felelős operatív törzs vezetője. Szó esett a többek között a "nyelvvizsga-amnesztiáról" és a védelmi intézkedések felülvizsgálatáról, ami a maszkviselés végét is jelentheti majd.
Az ITM és Rácz Zsófia fiatalokért felelős helyettes államtitkár megbeszélést folytatott meghatározó ifjúsági szervezetekkel, amelyen a szervezetek azt javasolták, hogy a múlt évhez hasonlóan, idén is kaphassák meg a fiatalok a diplomájukat nyelvvizsga nélkül. Az ülésen ezért javaslatot tettek erre a közösségi élet újraindításáért felelős operatív törzsnek.
Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) parlamenti és stratégiai államtitkára közölte, hogy augusztus 31-ig várhatóan mintegy 50 ezren szereznének diplomát, közülük nagyjából 20 ezer hallgatónak nincs meg az ehhez szükséges nyelvvizsgája. A koronavírus-járvány miatt az elmúlt egy évben a nyelvtanulási lehetőségek jelentősen beszűkültek - mondta.
Novák Katalin azt nyilatkozta, hogy a nyelvvizsgáról szóló javaslatot a szerdai kormányülésen terjesztik elő. Ez azt jelentené, hogy idén is lehetne diplomát szerezni nyelvvizsga nélkül. Ugyanakkor mindenkit arra ösztönöz, hogy szerezzen nyelvvizsgát, mert nehézséget okoz, ha valaki nem beszél idegen nyelveket.
Az operatív törzs döntése alapján a köznevelési intézmények is egész nyáron szervezhetnek táborokat, foglalkozásokat, és ezek alkalmával a szülők, kísérők is beléphetnek az intézménybe. Hozzátette, ezt iskolánként lehet szabályozni, de az erre vonatkozó általános tiltást megszüntették.
A közművelődési házakban tartott esküvők esetén a lakodalmakra érvényes szabályozások vonatkoznak.
Novák Katalin elmondta, hogy felülvizsgálják majd a jelenleg hatályban lévő védelmi intézkedéseket, és azt javasolják a kormánynak, hogy csak azokat a korlátozásokat tartsa meg, amelyek továbbra is szükségesek. A maszkhasználatról azt nyilatkozta, hogy érdemes megvizsgálni, szükséges-e még ennek a szabályozásnak a hosszabb távú fenntartása.
A gyermek- és ifjúsági alapprogramból 80 millió forintos keretet különítettek el arra, hogy ifjúsági szervezetek újratervezésre 500 ezer és 2 millió forint közötti összegekre pályázhassanak. Emellett több pályázati lehetőség is van, amelyre június 30-ig lehet jelentkezni:
A kormány megteremti annak a feltételeit is, hogy az 1-es típusú diabétesszel élő gyerekek állami finanszírozással a legkorszerűbb inzulinpumpához jussanak.
MTI
Kiemelt kép: Soós Lajos / MTI
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.