Közélet

Kétszer több a hajléktalan a szegedi szállókon, mint tavaly ilyenkor

Kétszer több a hajléktalan a szegedi szállókon, mint tavaly ilyenkor

2020. november 19., csütörtök
Kétszer több a hajléktalan a szegedi szállókon, mint tavaly ilyenkor

Bár a hajléktalanok ellátásával foglalkozók nem kényszeríthetik arra az utcán élőket, hogy menjenek be szállóra lakni a kijárási tilalom idejére, az intézkedés a fedél nélküliekre is vonatkozik, a hatóság eljárhat velük szemben. - Szabad férőhelyeink vannak, akik bejönnek, azokat be tudjuk fogadni, sőt biztatjuk is arra őket, hogy jöjjenek hozzánk. A tavalyi adatokkal összehasonlítva körülbelül dupla annyian töltik nálunk az éjszakát - mondta lapunk megkeresésére Zsótér Ágnes, a szegedi Egyesített Szociális Intézmények főigazgatója.

Inkább a szálló, mint az utca

József - aki azt mondja magáról, hogy "városképi jelentőségű" hajléktalan - is a szálló mellett döntött. Az ötvenes éveiben járó férfi elmondás szerint 17 éve él az utcán és hetedik éve Szegeden. Napközben most is a köztereken van, de estére bemegy a szállóra. - Nincs ember az utcán, koldulni nincs kitől, boltok nincsenek nyitva, hogy melegedőt vegyünk, ha fáznánk, hideg is van és gondolom a rendőrök sem néznék jó szemmel, ha az utcán kódorognék a társakkal. Lenne hol meghúzni magamat, de most jobb a szállón. Pedig nem nagyon használtam eddig - ecsetelte helyzetét.

A hajléktalanok ellátásával is foglalkozó intézmény vezetője hozzátette, hogy az orvosi ellenőrzés ugyan szigorú, de negatív vírusteszt csak az átmeneti szálló igénybevételéhez kell, azok viszont már megteltek. A nappali melegedők, éjjeli menedékhelyek, krízisszállók és a népkonyha igénybevételéhez nem kell tesztet bemutatni. A dolgozók biztonságos munkavégzését az intézmény biztosítja.

- Kezes-lábas anorák a legbiztonságosabb, szájmaszkokban, védőszemüvegekben, kesztyűben dolgoznak a kollégáink. Ezekből megfelelő mennyiség áll a rendelkezésünkre mindegyik intézményben -részletezte Zsótér Ágnes a biztonsági intézkedéseket. Azt is elmondta, hogy a szállóra érkezőknél a szobákon kívül mindenhol kötelező a maszk használata és többször kérik őket, hogy az utcán se vegyék le a fertőzés és a büntetés elkerülése miatt. A maszkot ők is tudják biztosítani az ellátottaknak. Külön kiemelte, hogy nemcsak a kollégákat, hanem az ellátottakat is folyamatosan tájékoztatják a megelőzésről és annak fontosságáról.

Megvan az anyagi és tárgyi feltétele az ellátásnak

Zsótér Ágnes elmondta, hogy több sikeres pályázaton vannak túl, ami nagyban hozzájárul ahhoz, hogy biztosítani tudják a feltételeket a jelenlegi, nehezebb időszakban is. - Fertőtlenítőszereket, tisztításhoz szükséges eszközöket is nyertünk pályázaton, de ugyanígy a dolgozók munkakörülményeinek javítására is nyertünk támogatást. Sajnos a fertőtlenítő fürdőhöz nem sikerült forrást szereznünk, de a jövőben erre is pályázunk - mondta Zsótér Ágnes.

A főigazgató hangsúlyozta, hogyha valamelyik ellátotton tünetet észlelnek, akkor azonnal tesztet kérnek. Eddig minden ilyen teszt negatív volt. - Az a tapasztalatom, nagyon sokan megértették, hogy jobb, ha bejönnek a szállóra, talán többen tartanak is attól, hogy megfertőződnek. Nálunk kapnak ételt, melegben vannak és ha szükséges, akkor orvosi ellátást is biztosítunk. A pandémiás helyzet miatt változtattunk néhány dolgon, így az ételosztás átmenetileg a Moszkvai körútra és a Bajai útra került át az Algyői úti népkonyháról, az éjjeli menhelyet pedig szintén átmenetileg napközben sem kell elhagyniuk az ott lévőknek, ezzel is kevesebben vannak az utcán - összegezett Zsótér Ágnes.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.