Kiskundorozsma 1973 óta Szeged része. Korábban önálló településként létezett, 1075-ben említi először oklevél, amelyben I. Géza király a Garam melletti Szt. Benedek-rendi apátságnak adományozta a területet. 1241-ben a tatárjárás pusztította, majd 1526-ban a törökdúlás következtében elnéptelenedett. 1719-ben Orczy István Jászfényszaruból és Jászapátiból 23 jász családdal, 120 fővel újratelepítette.
Az ősi dorozsmai dombon álló, várszerű kőfallal körülvett impozáns templom 52 méter magas tornyával a dorozsmaiak egyik legnagyobb büszkesége. 1793-ban kezdték építését, a munka 29 évig tartott kisebb-nagyobb megszakításokkal és végül 1822-ben fejeződött be.
Az épület hossza 56, szélessége 16 méter, a falak vastagsága pedig 2 és fél méter. A templom alapterülete 1009 m2. Befogadóképessége3015ember.
Az első szélmalmot Dorozsmán Benke István építette 1801-ben. A robosztus épületek mindig is nevezetességnek számítottak, magukra vonták a figyelmet. Dombokra épültek, hogy a szél könnyebben meghajthassa vitorláit. A tanyavilágban a szétszórtan élő emberek szívesen gyűltek össze a malomban, hogy eszmét és híreket cseréljenek egymással. Sőt, sokszor a leányválasztás is a malomban történt.
1873-ban már 23 szélmalom állt a községben. A legtovábbtartó, szerencsére ma is látható malmot Czékus Andor építette 1821-ben. 1920-ig gabonát, utána takarmányt őröltek benne. Ekkor már megindult a malomkultúra hanyatlása. A modern gőzgépekkel nem tudták a szél hajtotta malmok felvenni a versenyt, sorra pusztultak, dőltek.
Az 1970-es év az árvíz és az igen magas belvíz elleni védekezés ideje volt. A rosszul szigetelt épületek sorra életveszélyessé váltak. Az akkor már 9 éve műemlék szélmalom a karbantartás hiánya miatt 1970 április 22-én a zsindelyől lecsorgó esővíz hatására összedőlt. Az újjáépítés 1972 őszén kezdődött és 1973 tavaszán fejeződött be. Az ünnepélyes átadáson a kétpárköves malom újra működött.
Az Alföldön egyedülálló szélmalom karbantartására azonban nem jutott pénz, így 2005. nyarán a folyamatos esőzések hatására a malom falának északi oldalán egy több négyzetméteres faldarab leomlott. 2006 augusztusában kezdődhetett meg az újjáépítés a Kincstári Vagyoni Igazgatóság megrendelésére. A munkák december 18-ig elkészültek, átadása december 20-án, ünnepélyes keretek között történt. 2007-től Szeged Megyei Jogú Város a tulajdonos, a fenntartó a Dorozsmai Petőfi Sándor Művelődési Ház. 2008 nyarán a Nemzeti Kulturális Alap és a Tájház szövetség által kiírt és megnyert pályázattal, valamint önkormányzati önrésszel, dr. Ozsváth Gábor Dániel molinológus szakember irányítása mellett új vitorlát és tetőfordító rudazatot kapott az épület. 2010-ben kicserélték az elkorhadt szelestengelyt és így a 2011-es Dorozsmai Napokon 38 év után ismét működő és őrlőképes volt a malom. A gondos karbantartásnak és odafigyelésnek köszönhetően jelenleg is, ebben a kitűnő állapotban várja az érdeklődőket.
Dorozsma központjában, az ősi dorozsmai domb mellett egy közel 300 éves kultúrának állít emléket a Dorozsmai Tájház és nagygazdaház. A helyben gyűjtött ritka tárgyi és szellemi értékek a XVII-–XX. század paraszti és nagypolgári életébe vezeti vissza az érdeklődőket. A 2017. június 23-án felavatott tájház büszke házigazdája Deli Albin. Azonban nemcsak ő, de egész családja, Júlia asszony és fiai – Alex és Alen – is kiveszik részüket a hagyományápolásban.
A kiállított, korra jellemző bútorok és tárgyak nemcsak nosztalgiát ébresztenek a látogatóban, hanem életképet is adnak az egykori autentikus falusi életről. A látogatóbarát házban mintha meg sem állt volna az élet. Deli úr minden igényt kielégítő tárlatvezetése visszarepít az időbe és szinte látjuk a hajdani élet hétköznapjainak pillanatait.
Az Isten Bárányát ábrázoló kő a Dorozsma önállóságáért vívott küzdelem jelképévé vált. A kődísz feletti marakodás sokszor erőszakoskodásba torkollt, birtoklásáért nagy per volt Szeged és Dorozsma között.
A szegediek azt állították, hogy a kőbárány a szegedi templom romjaiból került a várfalba. A dorozsmaiak ugyanekkor ragaszkodtak ahhoz, hogy a kőbárány az ő templomuk része volt és ez szolgál bizonyítékul arra, hogy Dorozsma mindig is külön község volt, külön templommal.
A kőbárány századokig állt a szegedi vár fokán. 2004-ben a Szegedi Hagyományőrző és Városképvédő Egyesület felvetette egy másolat elkészítésének az ötletét. Az elképzelést tett követte és 2009. augusztus 20-án Barta András szobrászművész alkotása átadásra került Dorozsma központjában.
Kiskundorozsma egyik legszebb műemlékegyüttese található a Hősök Ligetében. Megépítése szomorú eseményhez fűződik. 1831 augusztusában Dorozsmát is elérte az országban pusztító nagy kolerajárvány. A templom egész nap tele volt emberekkel, akik az elöljárókkal együtt fogadalmat tettek, hogy ha a Mindenható irgalmazni fog a népnek és megszünteti a járványt, akkor a temetőben a hétfájdalmú Szűz tiszteletére kápolnát építenek.
A dorozsmai stációkat 1856-ban építették. A szobrok a ligetben állnak és a kis kápolnához vezetnek. Az idők folyamán az enyészet martalékává váló tizennégy stáció közül hét már teljesen földig lett rombolva, a maradék hétnek a fajansz képe rongálódott meg. Sokéves munka és előkészület után elkezdődhetett a stációk teljes rekonstrukciója. Az önkormányzati beruházás mellé a helyi közösség 5,2 millió forintot adott össze. Időtállóbb, bronzból készült alkotások kerültek az alapokra, amelyeket Barta András szobrászművész készített. Az újjáépült szobrokat 2012-ben szentelték fel.
A Szegedtől 12 km-re található, 36 hektáron elterülő strand és kemping a nyári szezonban ideális családi pihenőhely. Természetes vízzel, parkosított területtel, játszóterekkel, sportpályákkal, valamint színvonalas kiszolgálóegységekkel várja a piheni vágyókat.
A helyi lakosság a szikes tavat már a régmúlt időkben is használta. A város lakossága a XIX. század 70-es, 80-as éveiben fedezte fel, és saját, vagy bérkocsin jutott ki a városból a természetes környezetbe.
A területen található sziksót a korábbi időkben edények, evőeszközök tisztítására használták, ennek söprését régen a község bérbe adta. Már 1807-ből vannak adatok a sziksós fürdő gyógyhatásáról. A tó környékét 1861-ben erdősítették, az 1870-es években már kutat fúrtak.
A vízben klór, nátrium és kötött szén-dioxid mutatható ki. Bár a tó vize nincs gyógyvízzé nyilvánítva, a szakemberek körében elfogadott a gyógyító hatása, amely különösen a reumatikus panaszok esetén hatásos.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.