Közélet

Megérkezett szegedi otthonába Csülök, az orrszarvú

Megérkezett szegedi otthonába Csülök, az orrszarvú

2020. augusztus 18., kedd
Megérkezett szegedi otthonába Csülök, az orrszarvú

Az Európai Fajmegőrzési Program döntése alapján a Nyíregyházi Állatparkból a Szegedi Vadasparkba helyezték át az első Magyarországon született indiai páncélos rinocéroszt (Rhinoceros unicornis).

A Csülök névre keresztelt, 2018 szeptemberében született, jelenleg közel egy tonna súlyú bikaborjú Orbán Viktor miniszterelnöktől kapta a nevét - közölte Révészné Petró Zsuzsa, a park oktatási osztályvezetője kedden az MTI-vel. A csaknem kétéves borjút az Európai Fajmegőrzési Program eljárása szerint a Szegedi Vadasparkba helyezték át és hétfő este szállították el a csongrád-csanádi megyeszékhelyre. A szakember elmondta, gondozói örömmel vegyes szomorúsággal búcsúztatták hétfő este, amikor betessékelték a szállítóládába. Az ifjú rinó Szegeden a most épült rinocérosz kifutóban alapíthatja meg saját orrszarvú-dinasztiáját. Csülök természetes fogantatással, tizenhat hónapnyi vemhesség után jött világra 2018. szeptember 26-án, abban az évben a nyíregyházi volt a negyedik borjú az európai kontinensen született utódok közül. A születésekor hatvan kilogrammos állat a naponta elfogyasztott húsz-harminc liter anyatejnek köszönhetően naponta átlagosan egy-két kilogrammot gyarapodott. Az indiai orrszarvú születése zoológiai szenzációnak számított, mivel természetes úton, zárt tartási körülmények között rendkívül nehezen szaporodnak. A Nyíregyházi Állatpark Csülök születését megelőzően nyolc éven át próbálta szaporítani indiai rinocéroszait. Nyíregyházán jelenleg három felnőtt állat él: a legfiatalabb ivarérett nőstény, a kilencéves Aruna 2014-ben Berlinből, a tizenhat éves hím, Hans 2006-ban Nürnbergből érkezett, míg a tizenkét éves, Jasmin névre hallgató anyaállat 2010-ben a belgiumi Planckendael-ből került a sóstógyógyfürdői látványosságba. Az orrszarvúfélék családjának öt faja él a világon, kettő Afrikában, három Ázsiában őshonos. Az afrikai fajok közül a szélesszájú (vagy fehér), valamint a keskenyszájú (vagy fekete) orrszarvút különítik el. Az ázsiai fajok élőhelyükről (India, Jáva, Szumátra) kapták a nevüket, közülük az indiai orrszarvú a legnagyobb termetű, magassága elérheti a 1,7 métert, súlya pedig a négy tonnát. Nepál déli és India északi trópusi, szubtrópusi területein honos, ahol elsősorban a mocsarakkal, folyókkal tarkított területeket részesíti előnyben. Az indiai orrszarvú egyike a legveszélyeztetettebb élőlényeknek, természetes élőhelyén állományát 2500 példányra becsülik. Megfogyatkozásának legfőbb oka életterének csökkenése, valamint kegyetlen vadászata. Bár hivatalosan mindenütt védelmet élvez, a feketepiacon nagy a kereslet az orrszarv iránt: ebből állítják elő a Közel-Keleten a dzsambija nevű hagyományos tőr nyelét, a távol-keleti gyógyászatban pedig gyógyhatást tulajdonítanak neki. Európában huszonnyolc állatkert mutatja be az indiai orrszarvút, ezekben a látványosságokban összesen 73 egyed él.

(MTI)

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.