Közélet

1920: amikor néma csönd lett

1920: amikor néma csönd lett

2020. június 4., csütörtök
1920: amikor néma csönd lett

Június 4-e volt. Tízezrek gyűltek össze a Budapesten, a millenniumi emlékmű monumentális oszlopcsarnokánál. Gyászoltak. Aztán méltóságteljes menetben, a Himnuszt és a Szózatot énekelve vonultak fekete ruhás emberek a Bazilikához. Megkondultak a harangok.

Június volt. Ezrek gyűltek össze Szeged főterén, a Városháza előtt, hogy tiltakozásukat fejezzék ki a trianoni döntés ellen. A Himnuszt és a Szózatot énekelték. Gyászolták az ország megcsonkítását. Szóltak a harangok. 1920-at írtak: akkor, ezen a napon az országban rövid időre megállt az élet. Leálltak a vonatok. A gyárakban és közhivatalokban megszűnt a munka. Néma csönd lett.

  A 2000-es évek elején kis falvakban annak nyomait kerestem, hogy a népi valóságban, a hétköznapi emberek tudatában milyen emléke él Trianonnak. Így jutottam az öreg Mihály történetéhez. Unokaöccse mesélt róla. Nagybátyja régi vágású ember volt. Gazdálkodott, s mellette a falu harangozói tisztét viselte. A véletlen juttatta ehhez: amikor a régi harangozó, a Laczkó kovács meghalt, búcsúztatásán a kis ministránsra bízták, hogy szólaltassa meg a temetőharangot. A gyerek akaratlanul félreverte. Akkor Mihály odalépett, s keze alatt a kalimpáló harangnyelv megszelídült. Így szállt rá a tisztség. Nem a filléres fizetség vonzotta, hanem a feladat. Úgy mondta, ő és a harang szabályozza a falubéliek időrendjét… Egyszer a plébános, aki mindig ellátta őt olvasnivalóval, csöndesen félrehívta, kezébe tett egy könyvet. Ezt magának adom, de ne mutassa senki idegennek – mondta az öreg pap –, Padányi Viktor írta, és igen nehéz olvasmány!

A rejtegetett kötetet Mihálytól unokaöccse örökölte. Ő is elolvasta. Benne egy részlet ceruzával megjelölve, mutatta: „Tíz óra után egy-két perccel jött a végzetes hír, és akkor megkondultak a harangok, előbb Pesten, majd ahogy villámgyorsan szétfutott a hír, egymásután mindenfelé az országban. A magyarok két óra hosszat tartó harangozással temették múltjukat és jövőjüket. Budapest percek alatt feketébe öltözött.”

  Az öreg Mihály harangozói státusa a váratlan könyvajándék utáni évben, június negyedik napján szűnt meg. Hogy miként, annak külön története van. Azon a délután elindult a templom felé, épp akkortájt, amikor a Padányi-műben olvastak szerint pecsét került a tragikus szerződésre. A zsebórán fél 5-re ugrott a nagymutató. Harangozni kezdett. Nem szabályos kiverselés volt az: valóságos vészharang. A tanácselnök másnap raportra rendelte. Ordított. Megfenyegette. Bár végül föl nem jelentette, de elérte azt, hogy harangozó többé ne lehessen. Elmúlt aztán egy év. Június 4-én Mihály kiballagott a határba, a csőszharanghoz, amelynek palástján ez a felirat állt: Készült Thury Ferenc műhelyében, 1908-ban. A környéken senki, egyedül volt. Pontban fél ötkor meghúzta a kötelet. Kegyetlenül félreverte a harangot. Ahogy Trianon emlékéhez illik.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.