Közélet

Az utolsó fagyosszent

Az utolsó fagyosszent

2020. május 25., hétfő
Az utolsó fagyosszent

A szegedi kádárok hajdani céhének patrónusa, Szent Orbán emléknapja van. De nemcsak a kádárnép tisztelte védszentjeként a tizennyolc évszázada élt jeles férfiút: a szőlőművesek és kocsmárosok egész társadalma is.

Ez a nap amúgy baljós idő: az utolsó fagyosszentnek is nevezik. A népi megfigyelés szerint ilyentájt sújt még utoljára a tavaszi hideg. Bálint Sándor írja az Ünnepi kalendáriumban: „Az Orbán napja körül elhűvösödő időjárás az éppen virágzó szőlőnek ártalmára szokott lenni. Szegedi öreg parasztok ezért szokták tréfás-bosszúsan mondogatni, hogy azt is agyon kellett volna ütni, aki Orbánt beletette a kalendáriumba. Egy Szőregen följegyzett hagyomány szerint, amikor a kalendáriumot csinálták és a szenteket belerakták, Orbán a kocsmában mulatott. Későn ment haza. Kérdezte, hogy az ő neve hova került? Amikor megtudta, hol van, azt mondotta, hogy miért nem tették a tél közepére, akkor bele tudta volna fagyasztani a borjút a tehénbe, az asszonyba pedig a gyereket.”

Szőlőtermelő vidékeken a termés védelmét remélve sok helyütt szobrot emeltek Szent Orbán tiszteletére, a legtöbbször épp a telepítvények szomszédságában, hogy szemmel tudja tartani azt, amit óvnia kell. Volt, ahol e napon körmenetben keresték fel a szőlőhegyet. Ha verőfényes idő volt, az bő termést és barátságos őszt ígért, ezért ilyenkor a szent szobrát borral öntözték. Ám ha rossz időt hozott, hangosan szidalmazták, szobrát pálcával meg is suhintották. A szőlősgazdáknak az idén nem volt okuk riadalomra: az időjósok már előre jelezték, hogy bár hűvös időt tartogat ez a nap, de nem jön extrém hideg, ami kárt tehetne a virágzó növényekben.

Szent Orbán két évszázaddal Krisztus után, 222 és 230 között I. Urbanus pápa néven vezette az egyházat. Ő rendelte el, hogy a tisztelet okán az áldozókelyhet nemesfémből készítsék. Ezért válhatott jelképévé a kehely, ehhez társult a szőlőfürt, ami a krisztusi tanításban megjelenő szimbólum. Hogy a szőlőbirtokok oltalmazója, s a borral foglalatoskodók védőszentje lett, mindebből következik. Emléknapján valamikor sokfelé rendeztek ünnepi ceremóniát: felvonultak a borrendek, kóstolót és vásárt tartottak. A présházak előtt elmenőket borral kínálták. Az újabb időkben esetleg fröccsel, ami ugyan valóságos szentségtörés egy virtigli borász szemében, de az effajta vétségen enyhít valamelyest, hogy a nagy költő, Vörösmarty Mihály kedvence volt, és a fröccs nevet is ő találta ki.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.